Słowo roku 2015 nie jest słowem

ShutterstockA oto "Słowo Roku 2015"

To historyczny moment. Po raz pierwszy redaktorzy Oxford Dictionaries w prestiżowym plebiscycie za "Słowo Roku" uznali piktogram. "Słowo Roku" oficjalnie nazywa się "twarz ze łzami radości". To Emoji, które zastąpiło popularne "LOL".

Redaktorzy Oxford Dictionaries po raz pierwszy w historii stwierdzili, że "Słowem Roku" nie będzie tradycyjny ciąg liter. Za słowo, które odzwierciedla "kim są ludzie", w 2015 roku uznali piktogram, oficjalnie opisywany jako „twarz ze łzami radości”.

Doskonałe odzwierciedlenie 2015 r.

W oświadczeniu redaktorzy słownika stwierdzili, że "płacząca ze śmiechu twarz" jest czymś, co w najlepszy sposób "odzwierciedla humor, nastrój oraz troski w 2015 roku."

Caspar Grathwohl, prezez Oxford Dictionaries, w swoim oświadczeniu stwierdził: "Emoji stają się coraz bogatszą formą komunikacji, która przekracza granice językowe".

Wygrana Emoji "płaczącej ze śmiechu” wyznacza historyczny moment uznania przez językoznawców powszechne użycie piktogramów w komunikacji codziennej, jednak wyjątkowości dodaje fakt, że w słowniki oxfordzkie nie zawierają ani nie definiują w żaden sposób poszczególnych Emoji. Dodatkowo, jak podaje "TIME", rzecznik wydawcy słowników oświadczył, że w tym momencie nie ma takich planów, by wprowadzić Emoji do ich baz danych.

Tegoroczne "Słowo Roku" zostało wybrane spośród między innymi takich konkurentów: "Brexit" (określenie potencjalnego procesu wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej) "Dark Web" (określenie całkowicie anonimowej części internetu), "lumbersexual" ("drwaloseksualny"), "on fleek" (ekstremalnie dobry, stylowy, atrakcyjny), "refugee" (uchodźca), "ad blocker" (aplikacja służąca blokowaniu reklam w przeglądarce), "they" (w użyciu w liczbie pojedynczej odnosi się do osoby o niesprecyzowanej płci).

Najpopularniejsza emotikona w sieci

Piktogramy, których ludzie używają od wieku (do pierwszych piktogramow należą hieroglify), w ostatnich dekadach mają coraz silniejszy wpływ na komunikację międzyludzką. Emoji, czyli japońskie odpowiedniki zachodnich emotikon, są zbiorem piktogramów, które wyrażają ludzkie uczucia. Ich nazwa pochodzi z połączenia dwóch słów "e" ("obraz") oraz "moji" ("litera").

Emoji swoją popularność zyskują niezmiennie od lat 90-tych minionego wieku. Jak wskazują redaktorzy słowników oxfordzkich, użycie Emoji w 2015 r. bardzo mocno się zwiększyło. Początkowo używane były przez nastolatki na forach i czatach, obecnie używają ich wszyscy właściciele smartfonów.

W przypadku "twarzy płaczącej ze śmiechu", jej użycie jest zdumiewające. Spośród wszystkich używanych piktogramów w komunikacji online, "płaczący ze śmiechu" stanowi 20 procent w Anglii i 17 procent w USA.

Warto przypomnieć, że w sierpniu tego roku Facebook ogłosił wynik swoich analiz, według których jasno wynikało, że Emoji wyparło popularne slangowe stwierdzenie "LOL". I chociaż najpopularniejszym sposobem wyrażania śmiechu w internecie ciągle jest "haha" (51,4 procent przypadków), to na drugim miejscu był właśnie emoji (33,7 procent). Na trzecim miejscu uplasowało się "hehe" z wynikiem 13,1 procent. "LOL" stanowiło 1,9 procent przypadków wyrażania wirtualnego śmiechu.

Słowa, które robią furorę

"Słowo Roku" wybierane jest przez najważniejszych redaktorów słowników oxfordzkich, które wydawane są przez Uniwersytet Oxfordzki. Nagroda przyznawana jest nowemu słowu, które w minionym roku zyskało popularność bądź było szczególnie często używane. W 2014 r. było to "vape" oznaczające "inhalowanie pary generowanej przez elektroniczne papierosy" a w edycji przed dwoma laty "Słowem Roku” było "selfie".

Autor: tmw/ja / Źródło: Spiegel Online, TIME, nbcnews

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości