TVN24 | Kultura i styl

Nie żyje Ryszard Kotys. Miał 88 lat

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP, polsatnews.pl

Ryszard Kotys, aktor znany między innymi z roli Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich", zmarł w wieku 88 lat. Podczas swojej aktorskiej kariery występował na deskach wielu teatrów, między innymi w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu czy Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

O śmierci aktora poinformowała telewizja Polsat, gdzie jest emitowany serial "Świat według Kiepskich". Później informację tę potwierdziła w rozmowie z PAP Kamila Sammler, żona aktora.

Ryszard Kotys - kim był?

Ryszard Kotys urodził się w 1932 roku. W 1953 roku został absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Od początku kariery był związany z teatrem. Debiutował w 1953 r. w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, później do 1997 r. grał m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym zajmował się także reżyserią spektakli. Występował także na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1954 roku w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy. W ciągu przeszło 65 lat zagrał ponad 40 ról serialowych i 150 filmowych. Grał w filmach między innymi Kazimierza Kutza, Juliusza Machulskiego czy Agnieszki Holland.

Dużą popularność przysporzyła mu rola Mariana Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich".

W 1998 roku za osiągnięcia twórcze Ryszard Kotys otrzymał Nagrodę Artystyczną Wojewody Łódzkiego, a rok później - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP, polsatnews.pl

Pozostałe wiadomości