To nie są sztampowe historie schodzące z hollywoodzkiej taśmy produkcyjnej. To nie są filmy, które zapomina się pięć minut po wyjściu z kina. Na Planet Doc Review w warszawskiej Kinotece od 8 do 17 maja można będzie obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne, spotkać się z ich twórcami i wziąć udział w debatach na ważne tematy.
Doc Review to 9 dni i ponad 100 filmów. Jest w czym wybierać: od szerokich panoram społecznych, diagnoz ekonomicznych przez prywatne opowieści, do dokumentalnych animacji.
Carmen cierpi po Boracie...
Festiwal otworzy „Carmen i Borat”. To historia niewielkiej miejscowości w Rumunii, którą w "Boracie" brytyjskikomikSacha Baron Cohen sportretował jako typową kazachską wioskę. Mieszkańcy w filmie wyszli na idiotów, a zagraniczni prawnicy, którzy zwietrzyli okazję, obiecali im 30 milionów euro odszkodowania. Nadzieja na niewyobrażalne wcześniej pieniądze niszczy więzi społeczne. Film należy do sekcji „Fetysze i kultura”.
... Yes-Meni naprawiają....
Z kolei w dziale „Nauki polityczne” warto zobaczyć dokument „Yes-Meni naprawiają świat”. Yes-Meni to dwójka alterglobalistów, którzy do perfekcji opanowali technikę prowokacji w słusznej – oczywiście – sprawie. Ich znakiem firmowym są występy na konferencjach wielkich korporacji, podczas których do absurdu doprowadzają odhumanizowana logikę „racjonalizacji” kosztów i „optymalizacji” wydatków. Na zebraniu firm naftowych zaoferowali na przykład paliwo z… ludzkiego mięsa. Innym razem przedstawili się jako reprezentanci koncernu Dow Chemical i obiecali wypłatę odszkodowań ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej. Firma następnie musiała się gęsto tłumaczyć, że nie ma tego w planach.
... Milk agituje...
W sekcji „Bohaterowie naszych czasów” będzie można natomiast skonfrontować prawdziwego Harveya Milka z oscarową rolą Seana Penna w filmie „Milk”. „Czasy Harveya Milka” ukazują burzliwe życie polityczno-społeczne San Francisco lat 70. To portret miasta i jego najsłynniejszego radnego, pierwszego otwartego homoseksualisty na tym stanowisku, zamordowanego przez innego lokalnego polityka w 1978 roku. Dokument w 1984 roku zdobył Oscara.
... a dzieci śpiewają
Dla nie lubiących polityki jest sekcja Muzyka i wolność, a w niej „Sounds Like Teen Spirit” o Eurowizji dla dzieci. Podobnie jak wersja dla dorosłych, konkurs dla małych piosenkarzy to też eksplozja kiczu i bezguścia – różnica polega na tym, że emocje są bardziej autentyczne. Kamera zagląda za kulisy i pyta małych artystów, czego oczekują i o czym marzą w związku z występem.
Festiwal w stolicy i nie tylko
Festiwal Filmowy Planete Doc Review odbędzie się w dniach 8-17 maja w Warszawie i – po raz pierwszy - w kilkunastu innych miastach w całej Polsce. 10 wybranych filmów z zostanie pokazanych w ramach Weekendu z cyfrowym Planete Doc Review w większości kin w dniach 8-10 maja.
W programie ponad 100 filmów zgrupowanych w kilku sekcjach: Nauki polityczne - oblicza kryzysu, Fetysze i kultura, Historie intymne, Muzyka i wolność, Art Doc, Iran Gate - filmy o współczesnym Iranie, Bohaterzy są wśród nas, 1989 rok - wymiary przełomu, Klimat na zmiany. Program uzupełni 5 filmów DOC ALLIANCE, typowanych przez 5 festiwali współpracujących ze sobą.
Filmy i debaty
Oprócz obejrzenia filmów będzie można spotkać i posłuchać ich twórców. Organizatorzy polecają panel dyskusyjny związany z sekcją „1989 – rok przełomu”, w którym będą uczestniczyć reżyserzy, m.in. Andrzej Wajda. Wśród gości festiwalu jest też Gari Kasparow. W zeszłym roku Planete Doc Review odwiedziła rekordowa liczba 25 000 widzów, w tym organizatorzy licza na pobicie rekordu.
W warszawskiej Kinotece bilet na jeden seans kosztuje 13 złotych. Jeżeli kupimy więcej niż dziesięć biletów, wtedy za każdy seans zapłacimy 11 zł.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Doc Review