"Rana pamięci" nagrodzona. Pomnik ofiar Breivika "poetycki i odważny"

Wizualizacja pomnika ofiar masakry na wyspie Utoya
Wizualizacja pomnika ofiar masakry na wyspie Utoya
Źródło: Jonas Dahlberg Studio/KORO

Projekt pomnika upamiętniającego ofiary Andreasa Breivika, który w 2011 roku zastrzelił 69 osób na norweskiej wyspie Utoya, znalazł się wśród zwycięzców konkursu Innovation By Design Awards 2014. "Rana pamięci", jak pomnik jest nazwany, wygrał w kategorii "miejsca".

"Otrzymaliśmy ok. 1,6 tys. zgłoszeń z całego świata. Z nich wybraliśmy 53 projekty finałowe. Po ostrej dyskusji, która utknęła w martwym punkcie, by potem wybuchnąć z większą mocą, doszliśmy do konsensusu i nagrodziliśmy 10 najlepszych projektów roku" - ogłosiło jury prestiżowego konkursu Innovation By Design Awards 2014.

Konkurs co roku organizuje amerykański magazyn "Fast Company", poświęcony technologii, biznesowi i designowi. W kategorii "miejsca" wygrała "Rana pamięci" autorstwa szwedzkiego artysty Jonasa Dahlberga. To pomnik upamiętniający 77 ofiar Andreasa Breivika, który w 2011 roku zdetonował bombę w centrum Olso, a następnie zastrzelił 69 osób na wyspie Utoya.

Pomnik ofiar masakry na wyspie Utoya

"Projekt poetycko interpretuje ranę zadaną norweskiemu narodowi. Jest bardzo interesujący, odważny i oryginalny" - uzasadniło swój wybór jury.

Symbol niezabliźnionej rany

Spodobał się pomysł skupienia się na naturze, a nie na budowaniu klasycznego pomnika. Dahlberg wymyślił bowiem przecięcie półwyspu Sorbraten (naprzeciwko Utoyi) na pół, by w miejscu masakry powstał kanion - symbol niezabliźnionej rany.

3,5-metrowa luka ma tworzyć "bliznę w krajobrazie", która - jak tłumaczył autor - odzwierciedla cios, jakim dla społeczeństwa Norwegii była tragedia sprzed trzech lat. Na odciętej od lądu skalnej ścianie wykute zostaną nazwiska ofiar. W ten sposób będzie można je przeczytać z naprzeciwka, ale nie zbliżyć się do nich.

Skały i drzewa z półwyspu Sorbraten wycięte podczas prac nad pomnikiem posłużą do budowy amfiteatru Czas i Ruch. Z reszty kamieni i desek ułożona zostanie ścieżka prowadząca do niego.

Na odciętej od lądu skalnej ścianie "Rany pamięci" wykute zostaną nazwiska ofiar
Na odciętej od lądu skalnej ścianie "Rany pamięci" wykute zostaną nazwiska ofiar
Źródło: Jonas Dahlberg Studio/KORO

Zaś z wykutych fragmentów skały ma być zbudowany drugi pomnik. Tysiąc m sześc. skały z "symbolicznej blizny w krajobrazie" przewiezione zostanie do centrum Oslo, przed siedzibę premiera. Tu Breivik, zanim udał się na wyspę, zdetonował bombę (morderca został skazany na 21 lat, najwyższą możliwą karę w Norwegii z możliwością przedłużenia wyroku).

Nagrodzona "Rana pamięci" ma być gotowa na czwartą rocznicę tragedii - 22 lipca 2015 roku.

Czapka z czujnikami i wizualizacja danych

W konkursie Innovation By Design Awards 2014 doceniono też min. Reebok Checklight, czyli czapkę z czujnikami, które zapalają się po wykryciu niebezpiecznych urazów głowy u sportowców (projekt Reebok i MC10). To zwycięzca kategorii "zdrowie".

Wśród laureatów konkursu Innovation By Design Awards 2014 jest m.in. Reebok Checklight
Wśród laureatów konkursu Innovation By Design Awards 2014 jest m.in. Reebok Checklight
Źródło: Reebok

Zaś internetowa platforma Mapdwell Solar System wygrała w kategorii "wizualizacja danych". Projekt firmy Mapdwell pomaga ludziom zaprojektować w swoim domu system wykorzystania energii słonecznej: m.in. wizualizuje koszty i korzyści z instalacji dachu z paneli słonecznych, a także informuje o ulgach podatkowych.

Autor: am/tr / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: