"Poezja jest od tego, żeby mądrze rozkładać ręce"

Gościem programy "Xięgarnia" był m
Gościem programy "Xięgarnia" był m.in. Tadeusz Dąbrowski
Źródło: tvn24

- Nie cierpię pisarstwa, sztuki zaangażowanej społecznie, politycznie. Uważam, że poezja jest od tego, żeby mądrze rozkładać ręce, a nie - mówić, jak powinno być albo upominać się o czyjeś prawa - mówił w specjalnym wydaniu programu „Xięgarnia” dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności, Tadeusz Dąbrowski.

Festiwal odbywa się w Gdańsku w dniach 17-19 marca. Jest to jego czwarta edycja. O tytuł Europejskiego Poety Wolności ubiegają się Vanni Bianconi z Włoch, Anna Blandiana z Rumunii, Lidija Dimkovska z Macedonii, Yahya Hassan z Danii, Daniel Jonas z Portugalii, Anikó Polgár z Węgier oraz Siergiej Stratanowski z Rosji. W programie "Xięgarnia" dyrektor artystyczny festiwalu mówił o znaczeniu nagrody oraz rozumieniu poezji.- W Gdańsku, w mieście gdzie trzydzieści lat temu stoczniowcy stąd rozmontowali system, powoływanie się na to słowo (wolność - przyp. red.) nie tylko jest naszym prawem, ale i obowiązkiem - mówił Dąbrowski. - Wolność jest niezbędna do każdej twórczości. My tę wolność rozumiemy bardzo szeroko - dodał.Dyrektor artystyczny powiedział także, co jego zdaniem oznacza wolność w poezji. - Ta wolność oznacza po prostu otwieranie oczu. Poezja uczy nas wychodzenia z siebie, słuchania innych głosów, patrzenia na siebie z dystansem, tolerowania inności. To jest najszerzej pojęta kultura i swoboda poruszania się - powiedział.

"Nie cierpię sztuki zaangażowanej"

Jak zaznaczył jest przeciwnikiem łączenia wartości poezji z jej ideologicznym wymiarem. - Poezja nie ma bezpośredniej mocy wpływania na rzeczywistość, nie obala systemów. Nie cierpię sztuki zaangażowanej społecznie, politycznie. Uważam, że poezja jest od tego, żeby mądrze rozkładać ręce, a nie mówić jak powinno być albo upominać się o czyjeś prawa. Poezja jest rodzajem bezradności, najpiękniejszej z możliwych - stwierdził Dąbrowski. - To jest raczej lekcja pokory, niż manifest ideologiczny i zbiór zasad, według których powinniśmy postępować - dodał.Jak zaznaczył pewne oczekiwania wobec nagrody spowodował fakt, że pierwszym laureatem nagrody Europejski Poeta Wolności był Uładzimer Arło, uznany białoruski poeta i jednocześnie opozycjonista. Kolejne edycje doceniały jednak twórców niezaangażowanych politycznie. Zdaniem Dąbrowskiego to pokazuje, że nagroda przyznawana jest w oparciu o twórczość a nie działalność publiczną.

Drugim gościem programu "Xięgarnia" był Douglas A. Powell, wykładowca akademicki i poeta, który jest uważany za jednego z najciekawszych amerykańskich pisarzy swojego pokolenia. Zasłynął jako autor tak zwanej trylogii o AIDS na którą składają się książki poetyckie "Tea", "Lunch" oraz "Cocktails". W swoich wierszach poeta dotyka tematów cielesności, miłości, śmierci i człowieczeństwa. Jest laureatem wielu nagród literackich. Gość "Xięgarni" mówił o wolności w poezji.

Rozmowa z Douglasem A. Powellem w "Xięgarni"

Rozmowa z Douglasem A. Powellem w "Xięgarni"

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".

"Xięgarnia" w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Cała odcinek programu "Xięgarnia" z 19 marca

Cała odcinek programu "Xięgarnia" z 19 marca

Autor: dln / Źródło: tvn24

Czytaj także: