– Nienawiść, choć jest łatwo wytłumaczalna, nie jest usprawiedliwiona. Barbarzyński nacjonalizm, który zakłada nienawiść do innych nacji nie jest patriotyzmem – mówił prof. Leszek Kołakowski w rozmowie z Barbarą Skargą, profesorem filozofii.
Rozmowa Leszka Kołakowskiego i Barbary Skargi poświęcona jest patriotyzmowi – filozofowie próbują wspólnie zdefiniować to pojęcie.
Kołakowski zacytował angielskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona „Patriota chce swój naród uczynić czystszym, a nacjonalista chce go tylko wybielić”. Podkreslił, że patriotyzm wyklucza nienawiść do innych nacji. – Nienawiść, choć jest łatwo wytłumaczalna, i niejako naturalna, nie jest usprawiedliwiona – mówił filozof.
Leszek Kołakowski zwrócił uwagę, że o ile patriotyzmu jako uczucia nie można nikomu nakazać, co innego jest z obowiązkami. - Uczuć nie można traktować jako powinności, jak choćby miłości do własnego dziecka czy też do rodziców. Nakazane mogą być jednak obowiązki, które wynikają z przynależności etnicznej i kulturalnej. Jeżeli jestem Polakiem, to mam też powinności: lojalności, odpowiedzialności za ten kraj, poświęcania mu uwagi, czasu – argumentował Kołakowski. - Nieracjonalne uczucie szybko się wyradza, jeśli nie towarzyszy temu poczucie obowiązku. To tak jak miłość do dziecka – może być fałszywa i ślepa, a może być i taka, która wychowa dziecko na przyzwoitego człowieka – zgadzała się z nim prof. Skarga.
Rozmowy z mistrzem jeszcze raz
Leszek Kołakowski, światowej sławy filozof, zmarł w piątek w szpitalu w Oxfordzie w wieku 82 lat.
"Rozmowy z mistrzem" to cykl 10 telewizyjnych wywiadów - rozmów profesora Leszka Kołakowskiego z jego przyjaciółmi, m.in. z Agnieszką Holland, Barbarą Skargą, Wiktorem Osiatyńskim, Adamem Michnikiem, Bronisławem Geremkiem, Karolem Modzelewskim. Wybrane odcinki "Rozmów z mistrzem" do obejrzenia na portalu tvn24.pl i w TVN24 przez cały weekend.
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24