Marcin Dorociński, Iwan Wyrypajew, Szczepan Twardoch, Julita Wójcik, TWOgether Duo, Tres.b - to laureaci tegorocznych Paszportów "Polityki". Nagrodę specjalną dla Kreatora Kultury otrzymali Elżbieta Penderecka i Krzysztof Penderecki.
Nazwiska laureatów ogłoszono w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. W uroczystości udział wzięli m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, minister nauki Barbara Kudrycka i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. List z gratulacjami dla laureatów wysłał prezydent Polski Bronisław Komorowski.
Film
W kategorii film Paszport "Polityki" otrzymał aktor Marcin Dorociński za główne role w filmach "Róża" w reż. Wojciecha Smarzowskiego i "Obława" w reż. Marcina Krzyształowicza. Jak uzasadniono - "za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film."
Obok Dorocińskiego w tej kategorii nominowano także reżyserów Leszka Dawida i Marcina Krzyształowicza.
Literatura Nagrodę w kategorii literatura przyznano pisarzowi i publicyście Szczepanowi Twardochowi za powieść "Morfina".
Został nagrodzony "za odważne i szalone studium o męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej, osadzone w realiach pierwszego miesiąca niemieckiej okupacji w 1939 r.".
Na otrzymanie Paszportu "Polityki" szansę miały także pisarka, felietonistka "Krytyki Politycznej" Kaja Malanowska, którą doceniono za powieść "Patrz na mnie, Klaro", oraz autorka tekstów piosenek wykonywanych w krakowskich kabaretach i spektaklach Teatru Lalki i Aktora Parawan Zośka Papużanka.
Teatr
Paszport "Polityki" w kategorii teatr otrzymał reżyser, dramatopisarz i aktor Iwan Wyrypajew "za przypominanie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją"
Doceniono go również "za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora".
Do nagrody w tej kategorii nominowani byli także reżyser Michał Borczuch i scenograf Mirek Kaczmarek.
Sztuki wizualne
Paszportem "Polityki" w kategorii sztuki wizualne uhonorowano performerkę i autorkę akcji artystycznych Julitę Wójcik. Do jej najgłośniejszych akcji należą "Obieranie ziemniaków" w stołecznej Zachęcie i "Tęcza" na placu Zbawiciela w Warszawie, "która szybko stała się jednym z symboli miasta".
Paszport otrzymała "za kreatywność, kryjącą się zarówno w prostych czynnościach, jak i w kontaktach międzyludzkich".
W tej kategorii nominowano także artystkę zajmującą się rzeźbą i architekturą Katarzynę Krakowiak oraz malarza, grafika, autora artystycznych książek i instalacji Radka Szlagę.
Muzyka popularna
W kategorii muzyka popularna uhonorowano zespół Tres.b, który założyli w 2005 r. pochodzący z Holandii gitarzysta Olivier Heim, duński perkusista Thomas Pettit oraz polska wokalistka i basistka Misia Furtak.
To nagroda "za umiejętne połączenie siły i delikatności w muzyce, która jest jednocześnie niezależna i przebojowa".
W kategorii muzyka popularna nominowano także grupę Małe Instrumenty i pianistę Marcina Maseckiego.
Muzyka poważna
TWOgether Duo odebrał nagrodę w kategorii muzyka poważna. Duet założony w 2007 r. przez wiolonczelistkę Magdalenę Bojanowicz i akordeonistę Macieja Frąckiewicza uhonorowano Paszportem "Polityki" za "dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję w budowaniu nowego repertuaru na ten nietuzinkowy zestaw instrumentów".
Nominowani w tej kategorii byli też muzykolożka i wykonawczyni muzyki średniowiecza Agnieszka Budzińska-Bennett oraz kompozytor i oboista Wojciech Blecharz.
Kreator kultury
Kreatorem kultury - nagrodą specjalną - nagrodzono Elżbietę Penderecką i Krzysztofa Pendereckiego
To "nagroda za stworzenie ważnych wydarzeń muzycznych, przede wszystkim Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Za wydobycie na światło dzienne rękopisów wielkich kompozytorów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Za patronowanie zespołom Sinfonietta Cracovia i Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej. Za ogromne zasługi dla polskiego życia muzycznego, którego są kreatorami i dobrymi duchami".
Symboliczny dokument tożsamości
Paszporty "Polityki", przyznawana co roku przez tygodnik "Polityka" nagroda, to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy. Nominacje w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków. Z okazji 20. jubileuszowej edycji konkursu decydujący głos w tym roku mieli czytelnicy, którzy podczas internetowego głosowania wybierali tegorocznych laureatów.
Autor: MON/tr / Źródło: tvn24.pl, PAP