Andrzej Wajda, Łukasz Borowicz, Krzysztof "Grabaż" Grabowski, Łukasz Palkowski, Joanna Rajkowska, Michał Witkowski i Michał Zadara to laureaci tegorocznej, 15. edycji Paszportów "Polityki".
"Paszporty" - według organizatorów plebiscytu - otrzymują je ci, którzy stworzyli znaczące i oryginalne dzieła docenione w kraju i poza granicami.
Nazwiska zwycięzców za rok 2007 ogłoszono we wtorek podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Polskim. Poniżej wszyscy wyróżnieni w poszczególnych kategoriach.
Dyrygent Łukasz Borowicz otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii muzyka poważna za m.in. "konsekwentne budowanie kariery dyrygenckiej" i "odwagę w dobieraniu repertuaru". Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, laureat międzynarodowych konkursów od marca 2007 r. kieruje Polską Orkiestrą Radiową.
W kategorii muzyka popularna Paszportem uhonorowano wokalistę, autora tekstów i lidera zespołów Pidżama Porno oraz Strachy Na Lachy - Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego, za płytę zespołu Strachy Na Lachy pt. „Autor". Krążek z piosenkami Jacka Kaczmarskiego stał się - w opinii krytyków, fonograficzną rewelacją mijającego roku. Jury "Paszportów" podkreślało także u "Grabaża" Grabowskiego "umiejętność łączenia estetyki rocka z literackim tekstem".
Reżyser i scenarzysta Łukasz Palkowski otrzymał Paszport "Polityki" za film fabularny „Rezerwat". „Rezerwat" jest jego fabularnym debiutem. Film pokazywany był dotychczas na krajowych festiwalach i wszędzie dostawał nagrody, m.in. w Koszalinie oraz na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu. Najważniejsza była nagroda na festiwalu w Gdyni – za najlepszy debiut filmowy roku.
Nagrodzona w kategorii sztuki wizualne Joanna Rajkowska zaczynała od rzeźb; na poły fantastycznych, na poły realistycznych sylwetek ludzkich naturalnej wielkości. Praca „Satysfakcja gwarantowana" z 2000 r. (seria kosmetyków i napojów sporządzonych na bazie ingrediencji pobranych z własnego ciała) przyniosła jej szersze uznanie. Najsłynniejsze projekty artystki to „Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich" z 2002 r. (palma w centrum Warszawy)
oraz „Dotleniacz" (2007 r.) - staw na Placu Grzybowskim w Warszawie.
Uhonorowany "Paszportem" w kategorii literatura pisarz Michał Witkowski został wyróżniony m.in. za "pisarski warsztat" - doceniono najnowszą powieść Witkowskiego pt. „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej". Ogólnopolski rozgłos przyniosła mu powieść "Lubiewo", rozgrywająca się w środowiskach homoseksualnych w czasach PRL - była nominowana do Paszportów "Polityki" z 2005 roku oraz znalazła się w finale nagrody Nike (2006). Nominację do Paszportów i Nike zdobył również wydany w 2006 roku zbiór opowiadań "Fototapeta".
Reżyser teatralny Michał Zadara został laureatem Paszportu "Polityki" w dziedzinie teatru. Studiował na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Wystawiał rodzimą klasykę, a także inscenizował współczesne polskie sztuki: „From Poland with Love" i „Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" (obie autorstwa Pawła Demirskiego, wystawione w gdańskim Teatrze Wybrzeże). Ostatnia realizacja Zadary to "Chłopcy z Placu Broni" - spektakl wystawiany na scenie Teatru Narodowego w Teatrze małym w Warszawie(2007).
Źródło: PAP, TVN24, IAR