Lena Góra, Tomasz Włosok, Maciej Musiałowski, Mateusz Więcławek i Hubert Miłkowski zostali nominowani do tegorocznej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nazwisko laureata poznamy na gali nagród miesięcznika "Kino" 11 grudnia.
Jak co roku kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje do tego prestiżowego wyróżnienia aktorom młodego pokolenia. W tym roku wyjątkowo mamy aż pięciu nominowanych.
Są to: Lena Góra za rolę w "Imago" Olgi Chajdas, Tomasz Włosok za kreację w "Zielonej granicy" Agnieszki Holland, Mateusz Więcławek za rolę w "Figurancie" Roberta Glińskiego, Maciej Musiałowski za "Chrzciny" Jakuba Skoczenia oraz Hubert Miłkowski za rolę w "Bratach" Marcina Filipowicza.
Laureata poznamy 11 grudnia.
Co wiadomo o nominowanych?
Spośród pięciorga nominowanych najgłośniej było o Lenie Górze, wyróżnionej na festiwalu filmowym w Gdyni nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w "Imago". Artystka jest również współautorką scenariusza do filmu, w którym wcieliła się w swoją własną mamę. Góra jest córką Elżbiety "Malwiny" Wyczyńskiej, niegdyś zbuntowanej wokalistki kultowych trójmiejskich kapel.
Aktorkę pamiętamy także z głośnego serialu "Król" i "Erotica 2022", a także z filmu " Roving Room" Michała Chmielewskiego, do którego również napisała scenariusz wspólnie z reżyserem. Opiekunem filmu był Wim Wenders. Za tę rolę otrzymała nominację do prestiżowej nagrody European Shooting Stars 2022.
Drugim nominowanym do nagrody jest Tomasz Włosok, doceniony za rolę w "Zielonej granicy" Agnieszki Holland. Aktor wcielił się tu w strażnika granicznego, który zostaje postawiony przed dylematem moralnym w obliczu dramatycznych wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy. Włosok znakomicie pokazał rozdarcie swojego bohatera, który ma moralne opory przed wykonywaniem poleceń zwierzchników, a jednocześnie wie, że zachowanie się w zgodzie z własnym sumieniem oznacza złamanie rozkazów.
Włosoka pamiętamy także m.in. z roli w "Powidokach" Andrzeja Wajdy. Potem był film "Jak zostałem gangsterem" Macieja Kawulskiego, a wreszcie znakomita rola w "Piosenkach o miłości" Tomasza Habowskiego. Ostatnio ciekawą kreację stworzył też w serialu "Warszawianka".
Trzeci z nominowanych, Maciej Musiałowski został doceniony za rolę w "Chrzcinach" Jakuba Skoczenia. Aktor wcielił się w syna gorliwej katoliczki Marianny (Katarzyna Figura), która zataja przed liczną rodziną wprowadzenie stanu wojennego. Robi po to, aby tytułowe chrzciny doszły do skutku.
Musiałowski swój talent udowodnił już znacznie wcześniej, w głośnym filmie "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy. Obecnie możemy go oglądać także w filmie "Freestyle" Macieja Bochniaka.
Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego wyróżniła także Mateusza Więcławka za kreację funkcjonariusza PRL-owskiej bezpieki w filmie "Figurant" Roberta Glińskiego. Młody aktor wcielił się tu w pozbawionego moralnych rozterek esbeka, który przez dwie dekady inwigilował Karola Wojtyłę.
Więcławek to ulubiony przez Glińskiego aktor młodego pokolenia, swoje najważniejsze role stworzył właśnie w jego filmach. Wcześniej zagrał m.in. w młodzieżowym thrillerze "Czuwaj", potem zaś w biograficznej opowieści o charyzmatycznym księdzu Janie Ziei, zatytułowanej po prostu "Zieja". Aktor wcielił się w młodego księdza, dojrzałego zagrał Andrzej Seweryn.
Ostatni z nominowanych to zaledwie 24-letni, najmłodszy z wyróżnionych przez kapitułę Hubert Miłkowski. Aktora doceniono za rolę w w "Bratach" Marcina Filipowicza. W tej intymnej opowieści o przyspieszonym dorastaniu Miłkowski wciela się w siedemnastolatka, który po śmierci matki wychowywany jest przez złamanego tragedią, znajdującego ulgę w używkach ojca. Jedyne oparcie znajduje w starszym bracie. I właśnie o ich więzi traktuje film.
Wcześniej aktor dał się poznać w serialach "W głębi lasu" i "Belfer". Przejmującą kreację stworzył też w "Hiacyncie" Piotra Domalewskiego.
Historia nagrody
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest od roku 1969 roku wyróżniającym się młodym aktorom i aktorkom. Jej pomysłodawczynią była krytyczka filmowa Wiesława Czapińska, a fundatorem początkowo był tygodnik "Ekran".
Jako pierwszy nagrodę odebrał Daniel Olbrychski, późniejszymi laureatami byli m.in.: Marian Opania, Olgierd Łukaszewicz, Maja Komorowska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda i Marek Kondrat.
W 1995 roku wraz z upadkiem "Ekranu" na 10 lat nagroda zniknęła. Powróciła w 2005 roku, a obecnie jej fundatorem jest miesięcznik "Kino". Ostatnimi laty do jej zdobywców należeli m.in.: Marcin Dorociński, Marta Nieradkiewicz, Dawid Ogrodnik, Magdalena Koleśnik czy Bartosz Bielenia.
W ubiegłym roku nagroda trafiła do Eryka Kulma jr. za rewelacyjną kreację w filmie "Filip" Michała Kwiecińskiego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe