Nowa książka Olgi Tokarczuk. Znamy datę premiery

Autor:
wac//mro
Źródło:
Wydawnictwo Literackie, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wyborcza.pl
Olga Tokarczuk została honorową obywatelką Krakowa
Olga Tokarczuk została honorową obywatelką KrakowaTVN24
wideo 2/5
TVN24Olga Tokarczuk zapowiada nową książkę

- Udało się! W tych mrocznych czasach udało mi się skończyć książkę - napisała Olga Tokarczuk w mediach społecznościowych. Pisarka zdradziła datę premiery swojej nowej powieści - pierwszej po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla.

"Empuzjon" to tytuł książki, której akcja toczy się w Görbersdorf (dzisiaj Sokołowsko) u progu XX wieku. - Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby "piersiowe i gardlane" – informuje na swojej stronie Wydawnictwo Literackie, nakładem którego ukaże się powieść Tokarczuk.

"Empuzjon" - o czym jest książka Olgi Tokarczuk

Mieczysław Wojnicz, bohater powieści, trafia do uzdrowiska, licząc, że nowatorskie metody leczenia pomogą mu w walce ze schorzeniami. Poznaje kuracjuszy, którzy dyskutują na różne ważne tematy. Tłem tego, co dzieje się w Görbersdorf, są tragiczne wydarzenia w okolicznych górach. - Olga Tokarczuk w "Empuzjonie" odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić - czytamy w zapowiedzi wydawcy.

Zdaniem dziennikarza Michała Nogasia, który już przeczytał książkę, Olga Tokarczuk prowadzi w niej "ciekawą grę z 'Czarodziejską górą' Tomasza Manna" - napisał na Wyborcza.pl.

Kiedy powieść Tokarczuk trafi do księgarń?

11 kwietnia autorka ujawniła, że książka trafi do księgarń na początku czerwca. - Mam nadzieję, drodzy czytelnicy, że znajdziecie w niej coś, co was poruszy - napisała Olga Tokarczuk na Facebooku.

"Empuzjon" jest pierwszą powieścią Tokarczuk od 2014 roku, w którym opublikowała nagrodzone Literacką Nagrodą Nike "Księgi Jakubowe". Książka w angielskim przekładzie Jennifer Croft dostała się do ścisłego finału Międzynarodowej Nagrody Bookera. Wcześniej, na początku lutego "Księgi Jakubowe" znalazły się na 10. miejscu listy bestsellerów "New York Timesa" oraz na piątym miejscu zestawienia amerykańskich księgarni niezależnych, o czym poinformowała Fundacja Olgi Tokarczuk.

Olga Tokarczuk ma już w swoim dorobku nagrodę Bookera - otrzymała ją za powieść "Bieguni" w 2018 roku. Rok później Akademia Szwedzka przyznała jej Literacką Nagrodę Nobla "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia" – jak czytamy w argumentacji przyznania nagrody.

Autor:wac//mro

Źródło: Wydawnictwo Literackie, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: Markus Wissmann/Shutterstock

Pozostałe wiadomości