Wydział do spraw Strat Wojennych MKiDN podjął działania mające na celu wycofanie ze sprzedaży, wystawionego na aukcji w Londynie, obrazu Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów" - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Rzeczpospolita" napisała w poniedziałek, że arcydzieło zaliczone do polskich strat wojennych zostało wystawione na aukcji obrazów w Londynie. Znalazł się on w katalogu domu aukcyjnego Sotheby's wśród dzieł sztuki rosyjskiej, których sprzedaż planowana jest na 28 listopada.
"Wystawiona na aukcji wersja kompozycji jest tożsama z tą zarejestrowaną w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydział do spraw Strat Wojennych sprawdza teraz wojenne losy obiektu oraz podjął działania mające na celu jego wycofanie ze sprzedaży" - napisano w komunikacie MKiDN.
Jak poinformowała we wtorek wieczorem Polska Agencja Prasowa, dom aukcyjny Sotheby's współpracuje w tej sprawie z polskim resortem kultury. Na razie nie podjęto jednak decyzji dotyczącej ewentualnego wycofania go ze sprzedaży - dowiedziała się PAP.
Najmniejsza ze znanych wersji
Henryk Siemiradzki (1843-1902) był przedstawicielem akademizmu w polskim malarstwie i członkiem wielu akademii europejskich. Przez całe życie czuł się Polakiem pomimo przypisywania mu rosyjskiej narodowości.
Malował obrazy o tematyce antycznej i chrześcijańskiej, co przełożyło się na jego dużą popularność. Istnieją dzięki temu aż cztery znane wersje obrazu "Taniec wśród mieczów". Jedna z nich, z 1881 roku, znajduje się w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie, natomiast mniejsza kompozycja z 1887 r. została sprzedana na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku, ustanawiając rekord aukcyjny dla jej twórcy.
Jak informuje resort kultury, obraz obecnie wystawiony na aukcji, jest "najmniejszą ze znanych wersji przedstawienia i najbardziej z nich szkicową".
"Był prezentowany w warszawskiej Zachęcie na wystawie monograficznej Henryka Siemiradzkiego latem 1939" - dodano. W ciągu ostatnich pięciu lat, dzięki staraniom ministerstwa kultury odzyskano ponad 340 cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także odnalezione zostały na terenie kraju.
Autor: kc\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sothebys.com