Jeśli chcesz odkryć Warszawę na nowo i poczuć się dumnym, że jesteś częścią stołecznej społeczności, a przy tym jeszcze się świetnie bawić - ta impreza jest dla ciebie. Ruszyła czwarta edycja festiwalu "Niewinni Czarodzieje. Hłasko-Młynarski-Osiecka".
Tematem przewodnim warszawskiego Festiwalu w tym roku jest twórczość Wojciecha Młynarskiego, Marka Hłaski i Agnieszki Osieckiej, a z nimi motywy przewodnie ich twórczości: jazz, nowoczesne kino, nocne życie stolicy.
- Ich działalność z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w poezji, prozie, filmach, muzyce wyraża nie tylko klimat ówczesnej Warszawy, lecz stanowi niezwykle istotny punkt odniesienia dla opisu tożsamości stolicy - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, współorganizator festiwalu.
"Początek uwolnienia kreatywności"
V Warszawski Festiwal "Niewinni Czarodzieje" to kolejna odsłona projektu, organizowanego przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, traktującego o stolicy przełomu lat 50 i 60 oraz wydarzeń z czasu odwilży października 1956 roku.
- Z dzisiejszej perspektywy chcemy spojrzeć na ten moment historii w inny sposób, jako na początek uwolnienia wielkiej kreatywności, wolności twórczej – blokowanej wcześniej przez stalinizm - o idei imprezy opowiada nam Dariusz Gawienica, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego.
"Po śladach, szukając świadectwa"
Program tegorocznej edycji jest bogaty i napięty. Już w czwartek o doświadczeniach zmagania z szarą rzeczywistością PRL dyskutowali m.in. Agata Passent - felietonistka i córka Osieckiej, krytyk filmowy Rafał Marszałek oraz poeta, pisarz i krytyk literacki - Jarosław Klejnocki.
Kto nie był może nadrobić "zaległość". W piątek pod wiaduktem na ulicy Marka Hłaski o godz. 12 Jakub Adamek odsłoni swój mural. A już po zmroku, o godz. 18.30 rozpocznie się gra miejska "Piękni Dwudziestoletni/Szpetni 40-letni". Gra tajemnicza, bo - jak chcą jej pomysłodawcy - na granicy jawy i snu, za to z bardzo konkretnymi zadaniami do wykonania, realnym czasem startu i finału.
Miejsce: Marymont, Praga, okolice Dworca Gdańskiego. Chcąc szukać świadectw tamtych czasów zarejestruj się pod adresem gry-festiwal@1944.pl. Każdy, kto posiada latarkę z promieniami UV, będzie mógł wziąć udział w grze bez konieczności rejestracji.
Stacjonarnie, przy muzyce
O godz. 20 w Fabryce Trzciny, już z dala od miejskiego zgiełku, będzie można odpocząć przy muzyce. Utwory Krzysztofa Komedy w zaskakujących aranżacjach międzynarodowego kwintetu Adama Pierończyka, wybitnego saksofonisty.
Wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego, w Fabryce Trzciny i na Skwerze Hoovera.
"Wyobraź sobie super-bohatera"
W sobotę organizatorzy Festiwalu zapraszają na warsztaty komiksowe. W tym roku będzie mrocznie. Jazz, bikiniarze, woda sodowa... w klimat "Złej" Warszawy wprowadzą Przemek Truściński i Tobiasz Piątkowski. Rejestracja: www.1944.pl/bohaterwarszawiak. (Część druga warsztatów w niedzielę)
Dzieci nie musza się bać. Dla nich także wymyślono atrakcje, choć czy wszystkie pociechy potrafiłyby to wymówić? Na skwerze Hoovera powstanie bowiem synkopowany plac zabaw. Od godz. 11 najmłodsi będą mogli przetestować m.in. piszczący materac i kikadło. Wszystko w rytmie jazzu.
"Manewry miłosne"
Przez całą sobotę uczestnicy Festiwalu będą dociekać, czy - jak pisał Hłasko w "Ósmym dniu tygodnia" - nie ma ziemi dla zakochanych". Manewry miłosne w Fotoplastikonie, klubokawiarni Czuły Barbarzyńca, kawiarni Kawangarda, Fundacji Sztuki Arteria.
Niedziela to ostatni dzień festiwalu. Od 17 do 22 swoje podwoje otwiera Alternatywne Kino Samochodowe w Fabryce Samochodów FSO na Żeraniu. "Piękny dwudziestoletni" (1986, reż. A. Titkow), "Pętla" (1957, reż. W. J. Hass), "Trzy starty" (1955, kier. prod. A. Bohdziewicz, S. Kruszyński).
Rejestracja: kino@1944.pl. Szczęśliwcy poruszający się samochodami z epoki, nie muszą zawracać sobie głowy zgłoszeniem.
W niedzielę też "(S)PALĘ | PARYŻ" - radiowa premiera słuchowiska (w "Trójce") oraz spektakl plenerowy na podstawie wierszy Andrzeja Bursy pt.: "WARSZAWA-FANTOM. (Peron Poczty Polskiej, wejście od ul. Towarowej 5).
I dancing na deser
A na koniec wielki finał - dancing i koncert "Młynarski plays Młynarski"... w Muzeum Kolejnictwa. Start 20.30.
Więcej szczegółów:www.niewinniczarodzieje.pl
W poprzednich latach bohaterami festiwalu byli Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski, Kalina Jędrusik i Stefan Kisielewski. Nazwa festiwalu "Niewinni Czarodzieje" nawiązuje do kultowego filmu Andrzeja Wajdy - historii przypadkowego spotkania młodego lekarza i dziewczyny, którzy spotykają się w piwnicy jazzowej i spędzają ze sobą noc.
Źródło zdjęcia głównego: materiały organizatora, tvn24.pl