Wydawnictwo Ossolineum, najstarsza polska oficyna, działająca nieprzerwanie od 1817 r., zostało postawione w stan likwidacji. Minister kultury Bogdan Zdrojewski przeznacza 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego oficyny.
Najstarsze polskie wydawnictwo przestało istnieć po tym, jak w poniedziałek decyzją Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółka Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo została rozwiązana. Likwidatorem został dotychczasowy prezes Andrzej Głuchowski.
Resort kultury wykupi nazwę i znak
Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, oficyna była niewłaściwie zarządzana, więc nie jest on zaskoczony tą sytuacją. Jak powiedział, resort ma przygotowaną kwotę 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego Wydawnictwa Ossolineum.
Jak wyjaśnia, chodzi o ochronę najcenniejszych dla dziedzictwa narodowego wartości niematerialnych Wydawnictwa, tj. nazwy i znaku „Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo”, a także serii wydawniczych, w tym jednej z najważniejszych w polskim dorobku - „Biblioteka Narodowa”. Zdrojewski - jak zapowiedział - będzie dążył do stworzenia systemowego rozwiązania, które umożliwi kontynuowanie w sposób niekomercyjny najistotniejszych dla kultury narodowej serii wydawniczych Ossolineum.
Wcześniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wielokrotnie udzielało dodatkowego wsparcia finansowego dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, w tym m.in. na spłatę dotychczasowego zadłużenia Wydawnictwa.
Zasłynęło serią Bibilioteka Narodowa
Od założenia aż do 1945 r. Ossolineum mieściło się Lwowie. Obecnie znajduje się we Wrocławiu. Oficyna wydawała przede wszystkim publikacje naukowe i popularnonaukowe, głównie z historii, literaturoznawstwa, filozofii i kulturoznawstwa. W ofercie można było znaleźć też literaturę piękną oraz jej opracowania krytyczne.
Najbardziej znaną serią wydawnicza Ossolineum jest ukazująca się nieprzerwanie od 1919 roku Biblioteka Narodowa, najstarsza polska seria wydawnicza.
Autor: MON//bgr / Źródło: PAP, ossolineum.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia