Laureatką Literackiej Nagrody Nike w 2016 została Bronka Nowicka za literacki debiut, prozę poetycką "Nakarmić kamień". Nagrodę publiczności otrzymała Magdalena Grzebałkowska za książkę "1945. Wojna i pokój".
Zwycięzca nagrody Nike 2016:
1. "Nakarmić kamień" Bronki Nowickiej
Nagroda Czytelników Gazety Wyborczej:
1. "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej
Pozostali nominowani do nagrody Nike:
1. "Tatuaż z tryzubem" Ziemowita Szczerka
2. "Którędy na zawsze" Piotra Matywieckiego
3. "Skoruń" Macieja Płazy
4. "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" Weroniki Murek
5. "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" Renaty Lis
Zwycięstwo debiutantki
- Wybraliśmy jeden z debiutów. Książkę reprezentującą trudny i niezbyt często u nas uprawiany gatunek. 44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża, niezwykle obrazowe prozy poetyckie tworzą równie intrygującą całość, zdyscyplinowaną kompozycję - tłumaczył wybór przewodniczący jury Tomasz Fiałkowski.
Zaznaczył, że jest to książka o wchodzeniu dziecka w świat ludzi i rzeczy, o poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia oraz próbach ich przekroczenia, o emocjach, cielesności i doświadczeniu cudzej śmierci.
- Jest w niej groteska i wizyjne obrazy, jest całkiem dosłowna przemoc i rodzinna psychomachia, jest wyrazistość, niemal dotykalność wykreowanego przez autorkę dziecięcego uniwersum - podkreślił Fiałkowski. - To książka, która po lekturze bardzo długo z nami zostaje - powiedział o "Nakarmić kamień" Bronki Nowickiej.
Nagrodę czytelników, przyznaną w wyniku plebiscytu "Gazety Wyborczej", otrzymała natomiast Magdalena Grzebałkowska za książkę "1945. Wojna i pokój". - To najlepsza nagroda Nike, "Nike serca". Od czytelników, którym chciało się wysłać głos, napisać uzasadnienie, chapeau bas (fr. kapelusz z głowy). Ja bym nigdy tego nie zrobiła, jestem za leniwa - żartowała po odebraniu nagrody.
Jubileuszowa gala
- 20 lat to długa historia, to wiele pięknych książek, to znakomici autorzy. Już po kilku pierwszych edycjach Nike logo Nike na obwolucie książki w księgarni było gwarancją, że po tę pozycję na pewno warto sięgnąć - rozpoczęła galę prowadząca ją Grażyna Torbicka.
- Pamiętam, że pierwsze gale rozpoczynały się w Łazienkach Królewskich w Warszawie takimi słowami: "Panie Prezydencie, Panie Marszałku, Panie Premierze" - dodała, nawiązując w ten sposób do nieobecności najważniejszych osób w państwie na jubileuszowej, 20. gali.
Siedem książek, trzy debiuty
W finale Nike znalazły się książki: "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej, "Tatuaż z tryzubem" Ziemowita Szczerka, wiersze Piotra Matywieckiego "Którędy na zawsze", poematy prozą Bronki Nowickiej "Nakarmić kamień", tomy prozatorskie Macieja Płazy "Skoruń" i Weroniki Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" oraz esej Renaty Lis "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".
Oznacza to, że finał zdominowali prozaicy. Aż trzy tytuły były przy tym literackimi debiutami.
100 tys. zł dla najlepszej książki roku
Nagroda Literacka Nike w tym roku została przyznana po raz 20. Jest to nagroda za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić, nie można jej też nie przyznać.
Lista 20 nominowanych została ogłoszona w maju. Na początku września z dwudziestki jury wybrało siedmiu finalistów. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są "Wyborcza" i Fundacja Agory.
W ubiegłym roku laureatką Literackiej Nagrody Nike została Olga Tokarczuk za "Księgi Jakubowe".
Autor: mm//rzw / Źródło: tvn24.pl