W finale Nagrody Literackiej Nike 2021 znalazły się cztery reportaże, jedna powieść, jeden tom poetycki oraz jedna biografia. Siedem najlepszych książek roku wybrało jury, którego przewodniczącą w tym roku jest profesor Inga Iwasiów. Listę opublikowano w piątkowym wydaniu "Gazety Wyborczej".
Nagroda Literacka Nike jest jedną z najważniejszych w kraju. "W tegorocznym finale - zgodnie z decyzją jury pod przewodnictwem prof. Ingi Iwasiów - znalazły się cztery reportaże, jedna powieść, jeden tom poetycki i jedna biografia" - napisano.
Nagroda przyznawana jest najlepszej książce roku, która ukazała się w roku poprzednim. O Nike 2021 walczyć będą: "Fuerte" - Kasper Bajon, "Zaświaty" - Krzysztof Fedorowicz, "Lajla znaczy noc" - Aleksandra Lipczak, "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" - Grzegorz Piątek, "Podwójne wahadło" - Jacek Podsiadło, "Kajś" - Zbigniew Rokita "Panny z 'Wesela'. Siostry Mikołajczykówny i ich świat" - Monika Śliwińska.
W skład tegorocznego jury weszli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki. Swoją nagrodę - tradycyjnie - przyznać mogą czytelniczki i czytelnicy, poprzez internetowe głosowanie. W tym roku - w związku z jubileuszem 25-lecia nagrody - czytelniczki i czytelnicy mogą wybrać najlepszą spośród dotychczas nagrodzonych.
Nagroda Literacka Nike - o nagrodzie
W tym roku organizowana jest jubileuszowa, 25. edycja Nagrody Literackiej Nike. Jest to nagroda za najlepszą książkę roku, niezależnie od gatunku literackiego. Nie można jej podzielić, nie można jej też nie przyznać.
Decyzję o wyborze najlepszej książki jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października - w tym roku będzie to 3 października. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły.
Laureatem Nagrody Nike w 2020 roku został Radek Rak za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". W poprzednich latach wyróżniono m.in. książki: Olgi Tokarczuk, Karola Modzelewskiego, Wiesława Myśliwskiego, Andrzeja Stasiuka, Doroty Masłowskiej, Stanisława Barańczaka, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza czy Andrzeja Stasiuka.
Źródło: tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"