"Możemy sprawić, żeby ludzie z większą frajdą zajmowali się muzyką"

Źródło:
tvn24.pl
Natalia Przybysz: muzyka jest balsamem, który pomaga nam wrócić do tego bycia tu i teraz
Natalia Przybysz: muzyka jest balsamem, który pomaga nam wrócić do tego bycia tu i teraz
Natalia Przybysz: muzyka jest balsamem, który pomaga nam wrócić do tego bycia tu i teraz

Będę chciała podzielić się swoimi doświadczeniami. Może też uchronić kogoś od błędów, które sama popełniłam – mówi Natalia Przybysz, jedna z mistrzyń nowego programu stypendialnego dla młodych twórców. - Najważniejsze jest to, co w dzisiejszych czasach jest dużą rzadkością, czyli odkrycie w człowieku odwagi do tego, by pokazał siebie – dodaje dziennikarz Piotr Metz.

Pod koniec stycznia wystartował program stypendialny "Music Masterclass" Fundacji Fabryki Norblina. Ma na celu wsparcie nowych muzyków, którzy chcą ze swoją twórczością przebić się do szerszej publiczności. W ramach inicjatywy, pięciu wybranych stypendystów uzyska cenną wiedzę merytoryczną i wsparcie mentorskie od doświadczonych autorytetów polskiej sceny muzycznej. Uczyć się będą m.in. od: Hani Rani, Natalii Przybysz, Kuby Badacha, Piotra Metza, Marka Napiórkowskiego, Andrzeja Smolika oraz Adama Sztaby.

- Sam pomysł wziął się z doświadczenia oraz rozmów z artystami. Z racji tego, że jesteśmy i aktywnie działamy na rynku muzycznym, to znamy również jego potrzeby. Widzimy, że młodzi ludzie bardzo rzadko uczą się u najlepszych. Nie tylko w zakresie gry na instrumencie czy śpiewu, ale również w pozostałych strefach, które później składają się na to, jaki poziom artystyczny sobą reprezentujemy – tłumaczy pomysłodawczyni programu, skrzypaczka Patrycja Słomczyńska.

Dodaje, że praca muzyka wykracza daleko poza to, co widoczne na pierwszy rzut oka. - Podpisujemy umowy lub komunikujemy z dziennikarzami, dlatego warto wiedzieć, na co w takich momentach zwrócić uwagę, czego nie mówić i co może zadziałać na naszą niekorzyść – wyjaśnia.

- Mamy też swoją misję, bo poprzez program mówimy nie tylko o samej muzyce, ale ogólnie o sztuce i o tym, dlaczego jest tak bardzo istotna w naszym życiu – dodała Słomczyńska.

Natalia Przybysz: uchwycenie emocji jest w śpiewaniu najważniejszeMateriały prasowe Fundacji Fabryka Norblina

"Mając większą wrażliwość, jesteśmy w stanie wyraźniej widzieć"

- Pytanie o sztukę, to pytanie o piękno, wzruszenie, emocje, przeżywanie. O stawanie się lepszym i zatrzymanie się na chwilę w trudnych obecnie czasach. To także pytanie o to, czy jesteśmy w stanie znaleźć w naszym życiu coś, co będzie dla nas nie tylko odskocznią, ale będzie równie ważne, jak inne codzienne sprawy. Życzę każdemu, aby miał w sobie taką pasję, bo myślę, że dzięki temu nasze życie jest lepsze, piękniejsze, być może również łatwiejsze, a my sami stajemy się lepszymi ludźmi – zapewnia Piotr Metz.

Natalia Przybysz przyznaje, że sztuka kojarzy się jej z wolnością. - Niedawno zastanawiałam się nad tym, czym jest dla mnie wolność i dotarło do mnie, że jest to dla mnie po prostu umiejętność bycia w czasie i przestrzeni, w której jestem. Oddychania i odczuwania tego, co mamy za zadanie odczuć w danej chwili. Mam wrażenie, że muzyka jest balsamem, który pomaga nam wrócić do tego bycia tu i teraz, a w związku z tym do wolności – tłumaczy artystka.

- Kontakt z muzyką jest czymś bardzo szlachetnym. Mógłbym się w tym miejscu rozwodzić na temat pracy półkul mózgowych, ale najprościej można powiedzieć to w ten sposób, że pobudza naszą wrażliwość – mówi Marek Napiórkowski. Kompozytor przypomina również, ze muzyka towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. – To pokazuje, że ona jest nam potrzebna. Być może jest najbardziej abstrakcyjną i naturalną formą wyrazu artystycznego, więc nie mam wątpliwości, że jej potrzebujemy. Podobnie jak sztuki w ogóle, która daje nam ukojenie, refleksję i w piękny sposób opowiada świat. Bez niej byłoby tylko coraz gorzej. Dlatego edukacja muzyczna, na różnych płaszczyznach, jest czymś, co polecam wszystkim rodzicom. Nawet jeśli dziecko nie zostanie wielkim muzykiem, to poznanie zaledwie kilku akordów otwiera zupełnie inne spojrzenie na świat – podkreśla.

- Mam wrażenie, że bardzo nie doceniamy roli kultury w naszym życiu – dodaje Patrycja Słomczyńska. – Im bardziej inteligentne społeczeństwo, tym bardziej dostrzega jej zadanie, które polega na tym, że sztuka dociera do naszych najgłębszych warstw, często nawet podświadomie. W ten sposób nas kreuje, poprzez to, że układa nasze wartości i emocje. Dzięki niej umiemy lepiej reagować i otwierać się na drugiego człowieka i na sytuacje, które napotykamy. Mając większą wrażliwość, jesteśmy w stanie wyraźniej widzieć, a przez to lepiej rozumieć, czego chcemy i dokonywać odpowiednich wyborów – wyjaśnia skrzypaczka.

Marek Napiórkowski: kontakt z muzyką jest czymś bardzo szlachetnym
Marek Napiórkowski: kontakt z muzyką jest czymś bardzo szlachetnym

Uczyć się od Przybysz, Metza i Napiórkowskiego

- Nie ukrywam, że z dumą przyjąłem zaproszenie do programu. Po raz pierwszy ktoś nazwał mnie mistrzem i czuję wielką odpowiedzialność z tym związaną – przyznaje dziennikarz muzyczny Piotr Metz. - Wydaje mi się, że najważniejsze jest to, co w dzisiejszych czasach jest dużą rzadkością, jeśli chodzi o programy skierowane do młodych twórców, czyli stawianie nie na odgrywanie starych coverów, ale na odkrycie w człowieku odwagi do tego, by pokazał siebie – podkreśla.

- Program wydał mi się interesujący, ponieważ daje szansę na bezpośrednie spotkanie młodych twórców z moimi szanownymi koleżankami i kolegami, a także ze mną. W moim odczuciu taka koncepcja nauki jest najlepsza, bo chodzi w niej o to, by dawać wędkę, a nie rybę. Pokazać, co można zrobić, aby samemu dojść do satysfakcjonujących efektów – dodaje Marek Napiórkowski, polski gitarzysta jazzowy i kompozytor.

A czego stypendyści będą mogli nauczyć się od swoich mistrzów? - Obszarem, któremu będę się poświęcać, jest śpiew i praca ze swoim głosem, a także pisanie i nagrywanie piosenek. Szeroko rozumiane bycie piosenkarką lub piosenkarzem, czy też – bo lubię te słowa – pieśniarką bądź pieśniarzem – wyjaśnia Natalia Przybysz.

- Będę chciała podzielić się swoimi doświadczeniami. Może też uchronić kogoś od błędów, które sama popełniłam – mówi wokalistka. - Muzycy ćwiczą często po wiele godzin na swoim instrumencie, ale jednak wieczorem kładą się spać bez niego. W przypadku wokalistów jest inaczej, bo jesteśmy w tym cały czas, każdą częścią naszego ciała i to my musimy umieć wejść na scenę i na niej być – opowiadać historię i umieć uchwycić w niej emocje, które dla mnie są w śpiewaniu najważniejsze – podkreśla.

Piotr Metz: zależy mi, abyśmy rozmawiali o muzyce, a nie o rozrywceMateriały prasowe Fundacji Fabryki Norblina

"Muzyka powinna zaskakiwać"

Do programu mogą zgłaszać się muzycy, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. - Chcielibyśmy, aby w programie wzięli udział artyści, którzy już rozumieją, dlaczego tworzą i już umieją komunikować się ze światem za pośrednictwem muzyki, ale cały czas jest coś, co utrudnia im wybicie się. A mogą to być najróżniejsze kwestie, jak brak środków finansowych lub tak zwanego kuratora, który potrafi dobrze i mądrze funkcjonować w tym świecie. Jednocześnie absolutnie nie wyklucza to z programu osób zupełnie młodych, które już grają, ale jeszcze nie mają na swoim koncie profesjonalnych doświadczeń – podkreśla Słomczyńska.

- Przy wyborze stypendystów kluczową rolę odgrywają nasi mistrzowie, ale jeśli miałabym powiedzieć, co jest istotne dla mnie, to na pewno treść, jaką posługują się artyści – dodaje.

- Naturalne, że kiedy ma się mało lat i przychodzi myśl, że muzyka jest tym, czym ktoś chciałby się zajmować, to każdy w takiej sytuacji zaczyna rozglądać się dokoła, szukając inspiracji i bohaterów, takich właśnie mistrzów. Niestety, często przy tym zapomina o tym, co ma w sobie. Wstydzi się, bo kwestionuje to, co wie i umie. Osłuchanie w muzyce jest oczywiście ważne, ale trzeba umieć z tego wyciągnąć własną esencję. To, co naprawdę chce się robić, a nie to, co komuś się wydaje, że powinien robić, ponieważ akurat jest modne – mówi Piotr Metz.

Marek Napiórkowski zapewnia, że mimo tego, iż jego kariera trwa ponad trzydzieści lat, nie czuje się mistrzem i to nie mistrzów chciałby stworzyć. - Chodzi o coś innego: dzięki naszej pomocy możemy sprawić, żeby ludzie z większą frajdą zajmowali się muzyką. To jest największe błogosławieństwo. Ta droga jest naszą najcenniejszą nagrodą, a skoro jestem na niej nieco dłużej niż potencjalni stypendyści, to wydaje mi się, że jestem w stanie pokazać im pewne ścieżki, które ułatwią ich rozwój – tłumaczy kompozytor.

- Dla mnie kluczem do sukcesu jest poruszanie odbiorców i każdy z nas jest w stanie to zrobić, ale ważne jest również to, aby wcześniej sprawdzić, czy na pewno o to nam chodzi – jakie są nasze motywacje i dlaczego w ogóle chcemy śpiewać. Z jednej strony jest to naturalna potrzeba duszy, ale często zdarza się też, że ludzie robią to dla jakiegoś eksperymentu i z niewłaściwych pobudek – mówi Natalia Przybysz.

Piotr Metz zaznacza również, że zależy mu na tym, by program przyczynił się do odnowienia granic między muzyką i rozrywką. - Mam dużą niechęć do muzyki zrobionej według przewidywalnego klucza. Najczęściej chodzi o rzeczy, które w tej chwili są najbardziej modne – po pierwszych piętnastu sekundach takiego utworu od razu wiadomo, co będzie dalej. Tajemnicą muzyki jest to, że powinna cały czas nas zaskakiwać, a to można osiągnąć tylko wtedy, gdy jest się sobą – przekonuje dziennikarz.

Marek Napiórkowski: ta droga jest naszą najcenniejszą nagrodąMateriały prasowe Fundacji Fabryka Norblina

Zgłoszenia do programu stypendialnego Music Masterclass Fundacji Fabryka Norblina przyjmowane są za pośrednictwem kwestionariusza internetowego, który należy przesłać do organizatorów najpóźniej do 21 lutego 2021 roku.

W ramach programu wyłonionych zostanie pięciu stypendystów, którzy otrzymają kompleksowe wsparcie merytoryczne i mentorskie. Do udziału może zgłosić się każdy pełnoletni twórca lub zespół, który nie ma na swoim koncie kontraktu bądź współpracy z profesjonalną wytwórnią muzyczną. Music Masterclass opiera swój koncept na czerpaniu wiedzy oraz inspiracji z relacji mistrz-podopieczny, a na każdego ze stypendystów czekają spotkania z siedmioma autorytetami. W trakcie trwania programu wyłonieni młodzi artyści pracować będą nad własnymi utworami, które najpierw skonsultują z mistrzami, a następnie nagrają i wyprodukują je z pomocą doświadczonych producentów w profesjonalnym studiu.

Autorka/Autor:Estera Prugar\mtom

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Fundacji Fabryka Norblina

Pozostałe wiadomości

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Papież Franciszek w oświadczeniu, przygotowanym wcześniej i opublikowanym w niedzielę przez służby prasowe Watykanu, przekazał, że z "ufnością kontynuuje kurację". W najnowszym komunikacie o jego stanie zdrowia poinformowano, że miał "spokojną noc" i odpoczął". Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Tylko w tym tygodniu informowaliśmy Państwa o kilku groźnych wypadkach na przejazdach kolejowych. Co roku w takich wypadkach ginie kilkadziesiąt osób. Wielu wypadków dałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zachowywali należytą ostrożność lub celowo nie naruszali przepisów.

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Nie wszystkim obywatelom USA podoba się polityka prowadzona przez Donalda Trumpa. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które ma pokazywać masowy protest na ulicach Filadelfii przeciwko decyzjom prezydenta. Miasto się zgadza - ale tego dnia ludzie wyszli tam na ulice z innego powodu.

Protest w Filadelfii przeciwko Trumpowi? Co się tu nie zgadza

Protest w Filadelfii przeciwko Trumpowi? Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji.  

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Źródło:
PAP, Suspilne, NV

Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta, stwierdził w sobotę, że nie wyobraża sobie wysłania polskiego wojska do Ukrainy. - Z chęcią wysłałbym do pomocy państwu ukraińskiemu polskich przedsiębiorców, którzy mogliby odbudowywać potencjał Ukrainy - dodał podczas wystąpienia w Świnoujściu.

Nawrocki: nie wysłałbym do Ukrainy polskiego wojska, tylko przedsiębiorców

Nawrocki: nie wysłałbym do Ukrainy polskiego wojska, tylko przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Mieszkaniec Józefowa nad Wisłą wyszedł z domu. Kiedy po trzech godzinach nie wrócił, jego żona zawiadomiła policję. Policjanci znaleźli mężczyznę stojącego w nurcie rzeki. Był osłabiony, trafił do szpitala.

Wyszedł z domu i zaginął. Stał w lodowatej rzece, gdy go znaleźli

Wyszedł z domu i zaginął. Stał w lodowatej rzece, gdy go znaleźli

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. Byłego więźnia obozu Auschwitz, historyka i dziennikarza, współtwórcę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN żegnali podczas prywatnej uroczystości bliscy, przyjaciele oraz przedstawiciele władz państwowych. - Marian, choć niewielki posturą, był naprawdę twardy, odważny i przekonany o swojej misji. Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił Piotr Wiślicki, przyjaciel zmarłego i przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Pożegnanie Mariana Turskiego. "Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce"

Pożegnanie Mariana Turskiego. "Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce"

Źródło:
PAP

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego "Euforia", oznajmiła, że ​​w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Źródło:
BBC

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium