Wassily Kandinsky, Paul Klee, Kazimierz Malewicz, Piet Mondrian, Edvard Munch, Boris Ender, Max Ernst - to niektórzy klasycy artystycznej awangardy, których prace będzie można zobaczyć w jednym miejscu. Od piątku w łódzkim Muzeum Sztuki będzie można zwiedzać ekspozycję "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody".
- Użyta w tytule metafora superorganizmu odnosi się do ekspansywności gatunku ludzkiego, która powoduje zarówno rozwój cywilizacyjny, jak i degradację Ziemi. Nowoczesność to moment w historii homo sapiens, kiedy środowisko intensywnie przekształcane jest przez rozwijający się przemysł, postępującą urbanizację, kolonizację kolejnych zakątków świata – wyjaśniały kuratorki wystawy "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody" Aleksandra Jach i Paulina Kurc-Maj.
- Postawy, które odnajdujemy w sztuce awangardowej, są intrygującym obrazem ludzkich fascynacji, lęków, złudzeń, rozważań i afektów, jakich doświadczamy w związku z przyrodą i które, ze względu na uniwersalność i trwałość tego doświadczenia, pozostają nieustająco aktualne – dodały.
150 prac światowych mistrzów awangardy
Ekspozycja została podzielona na sześć części: "Krajobraz postnaturalny", "Biofilia", "Wcielone widzenie", "Czwarty wymiar", "Mikrokosmos i Makrokosmos" oraz "Ewolucja". Każda z nich pokazuje, jak uproszczone jest myślenie o awangardzie jako konflikcie racjonalności z tym, co nieracjonalne, materialistycznego z duchowym, organicznego z nieorganicznym.
Na wystawie zobaczymy około 150 dzieł wypożyczonych z kolekcji publicznych i prywatnych, w tym eksponaty udostępnione przez czołowe muzea sztuki nowoczesnej: Tate w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The State Museum Of Contemporary Art – Costakis Collection w Salonikach czy Moderna Museet w Sztokholmie. Są to m.in. prace twórców, takich jak: Piet Mondrian, Edvard Munch, Max Ernst, Wasyl Kandyński, Le Corbusier, Robert Delaunay, Paul Klee, Kazimierz Malewicz, Lubow Popowa, Aleksander Rodczenko czy Władysław Strzemiński i inni.
Wystawa rozpoczyna serię wystaw organizowanych przez Muzeum Sztuki w Łodzi w 2017 roku w ramach obchodów Stulecia awangardy w Polsce, których celem jest spojrzenie na jej spuściznę ze współczesnej perspektywy.
Autor: tmw\mtom / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki w Łodzi