Medal Wolności Słowa 2023. Nominacje

Medal Wolności Słowa
31.08.2022 | Katarzyna Wappa, Igor Tuleya i Piotr Jacoń zostali laureatami Medali Wolności Słowa
Źródło: Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Fundacja Grand Press przedstawiła nominacje w trzech kategoriach plebiscytu Medal Wolności Słowa 2023. Wśród nominowanych jest dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek.

Medal w plebiscycie organizowanym przez Fundację Grand Press przyznawany jest w trzech kategoriach: Media, Instytucja, Obywatel. W piątek zostały ogłoszone nominacje.

W kategorii Media nominowani są:

Bianka Mikołajewska, szefowa Magazynu Wirtualnej Polski - "za dziennikarską odwagę połączoną z rzetelnością oraz kompasem etycznym".

Piotr Świerczek, dziennikarz TVN24 - "za najwyższej próby dziennikarstwo śledcze, demaskowanie kłamstw władzy, które zaowocowało gestem solidarności polskiego środowiska medialnego".

Tomasz Terlikowski, publicysta - "za obronę swoich przekonań i drogę pod prąd, niezależnie od krytyki swojego środowiska".

W kategorii Instytucje nominowani są:

Profesor Barbara Engelking, profesorka Polskiej Akademii Nauk i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN - "za stanowczą obronę prawdy historycznej i badań naukowych".

Karol Grabski i Julia Łowkis, aktywiści - "za nieustanny, uliczny protest przeciwko propagandzie TVP oraz inteligentną satyrę z kuriozalnych poczynań władzy".

Profesor Ewa Łętowska, była rzeczniczka praw obywatelskich, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego - "za klarowne tłumaczenie Polakom, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie zasad konstytucyjnych".

W kategorii Obywatel nominowani są:

Zbigniew Hołdys, muzyk, felietonista - "za emocje i rozum w obronie liberalnych oraz demokratycznych wartości".

Dominik Kuc, aktywista - "za stworzenie ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ i działanie na rzecz tej społeczności".

Lidia Niedźwiecka-Owsiak i Jerzy Owsiak, założyciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych".

Laureaci Medalu Wolności Słowa

Tegoroczna edycja plebiscytu jest trzecią. Do tej pory laureatami zostali: - w kategorii Media: Andrzej Poczobut, Piotr Jacoń, - w kategorii Instytucja: Adam Bodnar, Igor Tuleya, - w kategorii Obywatel: Agnieszka Jankowiak-Maik, Katarzyna Wappa.

Medal specjalny od Fundacji Grand Press otrzymali: Marian Turski, Wanda Traczyk-Stawska, Jacek Fedorowicz, Stanisław Tym.

Piotr Świerczek i "Siła kłamstwa"

Reportaż "Siła kłamstwa", wyemitowany premierowo 12 września 2022 w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które - choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję.

Gdy okazało się, że na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce TVN za ten materiał ukarać, kilkadziesiąt największych mediów ogólnopolskich i lokalnych na znak solidarności zdecydowało się na opublikowanie na swoich stronach internetowych reportażu "Siła kłamstwa".

Siła kłamstwa
Dowiedz się więcej:

Siła kłamstwa

Czytaj także: