- Wydaje mi się, że całe wychowanie jest po to, żeby moja córka była samodzielna. Moim marzeniem, że kiedy już minie ta osiemnastka, otworzę szeroko drzwi i powiem: serdecznie zapraszamy na zewnątrz. Z miłości - mówiła w "Xięgarni" Manuela Gretkowska. Pisarka i jej partner Piotr Pietucha opowiadali m.in. o swojej najnowszej wspólnej książce "Miłość klasy średniej.
Ona: pisarka i działaczka społeczna. On: psychoterapeuta. Wspólnie wychowują urodzoną w 2001 r. córkę Gretkowskiej - Polę. Zdarza im się razem pisać - w 2011 r. do księgarni trafiły "Sceny z życia pozamałżeńskiego". Teraz mają dla czytelników kolejną propozycję: "Miłość klasy średniej", czyli spojrzenie na kryzys w związku z punktu widzenia kobiety i mężczyzny.
Jedna książka, dwóch autorów
W programie "Xiegarnia" Manuela Gretkowska i Piotr Pietucha zdradzili m.in., jak powstawała książka.
- Nie pisaliśmy razem, na cztery ręce i dwa mózgi - podkreślała Gretkowska. - Piotr miał napisaną swoją część od wielu lat; ja tworzyłam swoją w Berkeley (pierwsza część książki opowiada właśnie o wyjeździe pisarki i jej nastoletniej córki na stypendium - red.). Spędziłam w Kalifornii rok. Kiedy wróciłam, zaczęliśmy rozmawiać, pomyśleliśmy, że w zasadzie to są dwie części podobnego tematu, zupełnie inaczej pokazane. Raz już wydaliśmy wspólną książkę, "Sceny z życia pozamałżeńskiego", z podobną okładką, na której jesteśmy my, więc czemu by nie spróbować jeszcze raz? - wyjaśniała.
Pietucha tłumaczył, dlaczego zdecydował się na zastosowanie fikcji literackiej. - Uważam, że to wielka sztuka, żeby pisząc o sobie, stworzyć coś wielkiego, uniwersalnego. Do tego trzeba bardzo dużej odwagi i talentu. A ja wybrałam fikcję - mówił.
- Wydaje mi się, że większość autorów, przynajmniej tych, których ja uwielbiam, w swoich powieściach obyczajowych używa swojego życia, bierze z niego pewne elementy - dodał.
Macierzyństwo
"Miłość klasy średniej" to kolejna książka, w której Gretkowska mierzy się z tematem macierzyństwa.
- Wydaje mi się, że całe wychowanie jest po to, żeby moja córka była samodzielna. Moim marzeniem, że kiedy już minie ta osiemnastka, otworzę szeroko drzwi i powiem: serdecznie zapraszamy na zewnątrz. Z miłości. Albo studiujesz albo pracujesz. To nie jest hodowla księżniczek - mówiła.
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". "Xięgarnia" w każdą sobotę o 18:00 w TVN24.
Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24