Nie żyje Lucjan Kaszycki. Skomponował "Pamiętasz, była jesień", tworzył dla Ewy Demarczyk i Ireny Santor

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akw//rzw
Źródło:
PAP
Edmund Radoch/CAF/PAPLucjan Kaszycki nie żyje. Tu na zdjęciu z 1981 roku

Wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, profesor akademicki Lucjan Kaszycki zmarł w wieku 88 lat. Był autorem wykonanego przez Sławę Przybylską szlagieru "Pamiętasz, była jesień" z filmu "Pożegnania" Wojciecha Jerzego Hasa. Komponował także między innymi dla Piotra Szczepanika, Ewy Demarczyk i Ireny Santor.

O śmierci twórcy powiadomił Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum". "Wielki artysta, zasłużony pedagog, kochany nauczyciel, wspaniały człowiek. Zmarł 5 maja o 2.00 w nocy na serce. Miał 88 lat. Polska muzyka poniosła olbrzymią stratę. Żegnaj Profesorze!” - napisał Brodowski w internetowym wydaniu magazynu "Jazz Forum".

Lucjan Kaszycki był kompozytorem muzyki symfonicznej, rozrywkowej i elektronicznej, aranżerem, publicystą muzycznym, pedagogiem, profesorem sztuk muzycznych, a także - jak podkreślił we wspomnieniu o artyście Paweł Brodowski - szefem artystycznym pierwszych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży, człowiekiem ujmującym i niezwykle lubianym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Lucjan Kaszycki, autor szlagierów

Urodził się 27 września 1932 roku w Krakowie. Ukończył tam Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, następnie studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej - dyplom obronił w roku 1957. Współpracował z Teatrem Starym oraz warszawskimi teatrami: Studiem, Powszechnym, Rozmaitości, STS i Operetką. Skomponował muzykę do ponad 150 spektakli teatralnych oraz do prawie 40 filmów, między innymi do "Pożegnań" (1958), "Wspólnego pokoju" (1958), "Rozstania" (1961) i "Jak być kochaną" (1963) Wojciecha Jerzego Hasa.

Kaszycki jest autorem wielu przebojów muzyki rozrywkowej, które śpiewali między innymi Sława Przybylska, Piotr Szczepanik, Ewa Demarczyk, Joanna Rawik, Irena Santor.

Praca pedagogiczna

Wkrótce po studiach - w roku 1958 - zajął się pracą pedagogiczną. Wykładał kompozycję w PWSM w Krakowie, na Wydziale I wprowadził prekursorskie seminarium muzyki jazzowej. Jego studentami - wychowankami byli między innymi Jan Jarczyk, Janusz Stefański, Ryszard Szeremeta, Andrzej Zarycki i Andrzej Zieliński. W latach 1967-1972 prowadził Zespół Organowy Rozgłośni PR w Krakowie, z którym dokonał licznych nagrań archiwalnych dla PR.

Na przełomie lat 60. i 70. pełnił funkcję prezesa Oddziału Krakowskiego Polskiej Federacji Jazzowej, zasiadał też w Radzie Zarządu Głównego PSJ w Warszawie. Był szefem kadry pedagogicznej pierwszych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży w latach 1971-1973. Podobną funkcję sprawował na Warsztatach Jazzowych Radost '76 w Mąchocicach koło Kielc.

Od 1974 roku mieszkał w Warszawie. Pracował jako kierownik Redakcji Muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia (1974-1977). Także w Warszawie poświęcił się pracy pedagogicznej w Akademii Muzycznej, później przemianowanej na Uniwersytet Muzyczny, gdzie otrzymał stopień docenta, a następnie profesora. W 2002 roku nadano mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Na uczelni pracował do roku 2011.

Lucjan Kaszycki podczas realizacji programu telewizyjnego w marcu 1981 roku w WarszawieEdmund Radoch/CAF/PAP

W 1992 roku założył pierwszą w Polsce szkołę zawodową muzyki rozrywkowej - Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy, gdzie uczył do roku 2003.

Juror festiwali

Wielokrotnie był jurorem imprez muzycznych, między innymi Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Klasyka Polska" w Opolu.

Za osiągnięcia twórcze i działalność pedagogiczną otrzymał wiele nagród i odznaczeń.

Autor:akw//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Edmund Radoch/CAF/PAP