Dwa i p贸艂 roku pracy, osiem milion贸w krzy偶yk贸w, cztery na dziesi臋膰 metr贸w p艂贸tna. A na p艂贸tnie - haftowana kopia obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Wykonywa艂y j膮 trzydzie艣ci cztery kobiety i jeden m臋偶czyzna. Ich dzie艂o zosta艂o zaprezentowane w Dobryszycach w wojew贸dztwie 艂贸dzkim.
Gigantyczny haft jest tych samych rozmiar贸w co dzie艂o Matejki - ponad 4 metry na prawie 10 metr贸w. Ca艂o艣膰 sk艂ada si臋 z 40 element贸w, kt贸re odtworzono z dok艂adnego wydruku komputerowego. Po wyhaftowaniu elementy te zosta艂y zszyte w jedn膮 ca艂o艣膰, kt贸ra w sobot臋 zosta艂a wystawiona w hali sportowej przy gimnazjum publicznym w Dobryszycach.
Podczas uroczysto艣ci zwi膮zanych z uko艅czeniem prac nad haftowan膮 "Bitw膮 pod Grunwaldem" w贸jtowie gmin Dobryszyce i Kleszcz贸w wr臋czyli pami膮tkowe odznaczenia 35 tw贸rcom dzie艂a - mieszka艅com m.in. Paj臋czna, Dzia艂oszyna, Dobryszyc, Pabianic i Cz臋stochowy.
Uda艂o si臋 zadziwi膰
Przygotowany na 600-lecie zwyci臋stwa rycerstwa polskiego nad Krzy偶akami haft po ekspozycji w Dobryszycach rozpocznie podr贸偶 po Polsce. W niedziel臋 dzie艂o b臋dzie mo偶na ogl膮da膰 w Solparku w Kleszczowie. P贸藕niej odwiedzi m.in. Radomsko i Bia艂ystok.
B臋dzie r贸wnie偶 jednym z g艂贸wnych eksponat贸w podczas obchod贸w 50-lecia istnienia Muzeum W艂贸kiennictwa w 艁odzi. Prawdopodobnie haft pojedzie r贸wnie偶 do Brukseli i Berlina oraz do Wielkiej Brytanii. Ch臋膰 przyj臋cia gigantycznego haftu wyrazi艂o ju偶 tak偶e m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie.
- W tych czasach trudno jest kogo艣 zadziwi膰, a tw贸rcom tego dzie艂a to si臋 uda艂o. Chcemy, 偶eby efekt ich 2,5-letniej pracy nie przepad艂. Teraz haftowany obraz niech je藕dzi po Polsce i 艣wiecie i niech ogl膮da go jak najwi臋cej os贸b. Docelowo powinien mie膰 jednak swoj膮 sta艂膮 siedzib臋. Na razie takiego miejsca jeszcze nie ma - powiedzia艂a Ma艂gorzata Dzwonek, koordynuj膮ca dzia艂ania zwi膮zane z ekspozycj膮 haftowanej "Bitwy pod Grunwaldem".
Obraz poszukiwany przez nazist贸w
"Bitwa pod Grunwaldem" nale偶y do najwi臋kszych obraz贸w, jakie namalowa艂 Jan Matejko. Szkic olejny do obrazu powsta艂 w 1872 roku. Sam obraz Matejko zacz膮艂 malowa膰 trzy lata p贸藕niej. W 1877 malarz odwiedzi艂 pole bitwy i wprowadzi艂 poprawki topograficzne w obrazie. W 1878 roku obraz zosta艂 przeniesiony do sali krakowskiego ratusza, gdzie artysta m贸g艂 po raz pierwszy zobaczy膰 go w ca艂o艣ci i wyko艅czy膰 szczeg贸艂y.
Obraz zosta艂 w czasie I wojny 艣wiatowej z obawy przed Niemcami wywieziony do Moskwy, sk膮d powr贸ci艂 dopiero po traktacie ryskim. W czasie II wojny obraz by艂 poszukiwany listem go艅czym, a za wskazanie miejsca jego ukrycia Niemcy obiecywali wysok膮 nagrod臋. "Bitwa pod Grunwaldem" by艂a ukrywana do zako艅czenia wojny w jednej z podlubelskich wsi.
殴r贸d艂o: PAP, tvn24.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽PAP