TVN24 | Kultura i styl

Koncert Global Citizen Live. 24 godziny, 60 artystów, szczytny cel

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart
Źródło:
BBC

Ed Sheeran, Lizzo i Billy Eilish są wśród gwiazd biorących udział w 24-godzinnym koncercie. Jego celem jest podniesienie świadomości jak największej liczby osób na temat zmian klimatycznych, głodu na świecie, a także nierówności w dostępie do szczepień przeciwko COVID-19. W festiwalu The Global Citizen bierze udział łącznie 60 artystów.

Festiwal The Global Citizen odbywa m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Seulu. Mają w nim wziąć udział dziesiątki tysięcy ludzi, a miliony prawdopodobnie obejrzą transmisję.

Impreza rozpoczęła się w sobotę w Paryżu, gdzie wystąpił Elton John. Wyszedł na scenę po wcześniej nagranym występie k-popowego zespołu BTS.

Global Citizen wzywa do walki z głodem i ubóstwem

Koncert, uważany za jedno z największych wydarzeń charytatywnych w historii, został zorganizowany przez Global Citizen – organizację działającą na rzecz wyeliminowania skrajnego ubóstwa do 2030 roku. W przeciwieństwie do większości wydarzeń tego typu, organizatorzy nie mają na celu zebrania pieniędzy. Chcą raczej pokazać światowym przywódcom, że ludzie popierają odważne działania ws. ochorny klimatu i walki z głodem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"To żądanie, by korporacje i filantropi współpracowali w obronie planety i w zwalczaniu ubóstwa" – poinformowało Global Citizen w oświadczeniu.

Organizacja wezwała międzynarodowe rządy do posadzenia miliarda drzew, dostarczenia miliarda szczepionek do najbiedniejszych krajów i przekazania pożywania 41 milionom ludzi na skraju głodu.

Występ pary książęcej i koncerty

W Nowym Jorku wystąpiła między innymi Jennifer Lopez. Na tamtejszym koncercie pojawili się również Billie Eilish i Coldplay.

Na nowojorskiej scenie wystąpili już książę Harry i Meghan Markle. Wezwali, by traktować dostęp do szczepionek na COVID-19 "jako podstawowe prawo człowieka". Po nich nastąpiły występy piosenkarki Alessii Cary i weteranki popu Cyndi Lauper, które zaśpiewały piosenkę "Girls Just Want to Have Fun". Zadedykowały ją afgańskim kobietom.

Ed Sheeran wystąpił w Paryżu u boku Black Eyed Peas, Stormzy'ego i zwycięzców tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, zespół Måneskin. Stevie Wonder zagrał w Los Angeles. Nie zabrakło również nagranych wcześniej występów ogromnej liczby gwiazd, w tym zespołu Green Day, piosenkarki Kylie Minogue i tenora Andrei Bocellego.

Deklaracje państw i korporacji

W nagranej wiadomości szefowa USAID, agencji pomocowej rządu amerykańskiego, Samantha Power ogłosiła, że ​​Stany Zjednoczone przeznaczą ponad 295 milionów dolarów (215 milionów funtów) na "zażegnanie głodu, stawienie czoła przemocy ze względu na płeć i zaspokojenie pilnych potrzeb humanitarnych". Prezydent Francji Emmanuel Macron zobowiązał się do podwojenia liczby szczepionek przeciwko koronawirusowi, które jego kraj wyśle ​​do biedniejszych krajów.

Wiele międzynarodowych firm, takich jak Lego, Cisco i Verizon, obiecało przekazać darowizny na cele charytatywne.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia poparł sobotnie koncerty. Wezwał przywódców krajów rozwiniętych do zjednoczenia się i przeciwdziałania nierównością szczepionkowym. - Nie możemy lekceważyć tej rażącej nierówności ani popadać w samozadowolenie - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Uczestnicy tylko z paszportem szczepionkowym lub negatywnym wynikiem testu

Osoby, które uczestniczyły w koncertach musiały przedstawić paszport szczepionkowy lub ujemny wynik testu na koronawirusa. Bilety na wydarzenie były dostępne za darmo i losowane. Wystarczyło zarejestrować się w aplikacji Global Citizen i udostępnić petycję organizacji w mediach społecznościowych.

Organizacja Global Citizen była odpowiedzialna za inne głośne wydarzenia charytatywne, w tym Vax Live: The Concert To Reunite The World na początku tego roku w Los Angeles. Muzycy, aktorzy i celebryci apelowali o ogólnodostępne szczepienia przeciwko COVID-19.

Autor:mart

Źródło: BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości