- Jeśli nie otaczają nas książki, to je wyprowadźmy do miasta. Pomalujmy jest na ścianach, wyryjmy je na chodnikach, oklejmy nimi samochody - powiedział w "Xięgarni" Ireneusz Grin, kurator odpowiedzialny za literaturę w programie Europejskiej Stolicy Kultury.
Od soboty Wrocław przez rok nosi tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Z tej okazji przez cały weekend w stolicy Dolnego Śląska odbywają się wydarzenia literackie. To m.in. inauguracja głównej ekspozycji w Muzeum Pana Tadeusza, które prowadzi Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. W zbiorach tej instytucji znajduje się rękopis mickiewiczowskiej epopei. Muzeum, oprócz interaktywnych wystaw, będzie prowadzić również działalność edukacyjną.
Miasto biblioteką
Kurator odpowiedzialny za literaturę w programie Europejskiej Stolicy Kultury Ireneusz Grin powiedział w specjalnym wydaniu "Xięgarni", że Europejska Stolica Kultury postawiła sobie za cel zwrócenie uwagi publiczności na moment powstawania książki, o którym zazwyczaj nie wiemy. - Są drukarze, są wydawcy, bibliotekarze, księgarze wreszcie. To jest taka grupa zapaleńców, którym musimy stworzyć jeszcze lepsze narzędzia i warunki do tego, żeby mogli normalnie funkcjonować - dodał.
Odniósł się do badań czytelnictwa za 2015 r. Wynika z niego, że 63,1 proc. badanych nie miało w ręku książki.
Grin zwrócił uwagę, że te badania nie uwzględniają czytelnictwa na nośnikach cyfrowych oraz w internecie. Dodał, że nie powinniśmy się obrażać na fakt, że coraz więcej z nas korzysta z tych nośników. Jego zdaniem, nie powinniśmy się poddawać moralnemu szantażowi "nikt nie czyta". - Bo, gdzie się tu nie obrócę, to wszyscy czytają - dodał.
- Jeśli nie otaczają nas książki, to je wyprowadźmy do miasta. Pomalujmy jest na ścianach, wyryjmy je na chodnikach, oklejmy nimi samochody. W tym mieście (Wrocławiu - red.) ponad 10 tys. naklejek z hasłami literackimi będzie od 28 maja jeździć na samochodach, żeby miasto zaczęło być biblioteką - mówił Grin. Dodał, że stąd jest bardzo krótka droga do tego, abyśmy zadali sobie pytanie, co zrobiliśmy w szkołach, dlaczego w szkole podstawowej obowiązkowych jest tylko sześć lektur.
- Wychodźmy na zewnątrz, pokazujmy książkę w przestrzeni miejskiej i jednocześnie starajmy się maksymalnie dużo, długo i mocno rozmawiać z nauczycielami, aby zaczęli o tych książkach w ogóle mówić inaczej - podkreślił Grin.
Jak powiedział, czytanie to czynność fizjologiczna. - Jeśli o niej zapomnimy, to ta cywilizacja zginie - dodał.
Światowy Hymn Książki
Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zakończy się 23 kwietnia 2017 r. Wówczas ma zostać zaprezentowany Światowy Hymn Książki. Będzie to wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, do którego muzykę komponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz. Powstający utwór ma na stałe pozostać Światowym Hymnem Książki.
Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek. Tytuł otrzymują miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt (2001 r.), a później m.in.: Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013). W 2014 r. tytuł otrzymał Port Harcourt w Nigerii, a w 2015 Incheon w Korei Południowej.
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". "Xięgarnia" w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.
Autor: js//rzw / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24