- Ten film to było wyzwanie, ale bardzo ciekawe, bo pokazywanie rzeczy, których nie widać, jest bardzo kinowe. Kino działa na wyobraźnię, pokazuje fragmenty, ale w naszej głowie powstaje cały świat - mówi w rozmowie z TVN24 Andrzej Jakimowski, reżyser filmu "Imagine". Jakimowski jest gościem festiwalu Off Plus Camera, który rozpoczął się w piątek w Krakowie.
Uhonorowane Nagrodą Publiczności i nagrodą za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego od piątku można oglądać w kinach. Akcja toczy się w Lizbonie, w klinice dla niewidomych.
- Możemy z punktu obserwacji niewidomych pokazać świat. To była frajda w robieniu filmu, a potem w montowaniu. Widzowie zauważają ten ciekawy sposób budowania świata - mówi w rozmowie z TVN24 Jakimowski, który gości na krakowskim festiwalu Off Plus Camera.
"Imagine" jest wspólną produkcją Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i Portugalii. Główne role w filmie zagrali znani zagraniczni aktorzy - Brytyjczyk Edward Hogg i pochodząca z Rumunii, a od lat mieszkająca w Niemczech, Alexandra Maria Lara.
- To koprodukcja międzynarodowa, przeznaczona nie tylko na rynek polski - tak reżyser tłumaczy fakt, że film zrealizowany został w języku angielskim, z udziałem zagranicznych aktorów. - "Sztuczki" były dubbingowane. Jak usłyszałem aktorów pozbawionych głosu, zrozumiałem, że czasem lepiej zrobić film po angielsku, by dotarł do publiczności jako polskie dzieło - dodaje.
Jakimowski przyznaje, że na Off Plus Camera panuje dobra atmosfera, a publiczność jest bardzo żywiołowa. - Sens festiwalu to spotkanie z publicznością - tłumaczy. Jak dodaje, podczas festiwalu ma szczególne obowiązki, bo do Krakowa przyjechała odtwórczyni głównej roli w jego filmie - Aleksandra Maria Lara.
Zobaczyć niewidoczne
W związku z realizacją "Imagine" Hogg i Lara długo przygotowywali się do ról ludzi niewidomych. Hogg przez wiele tygodni brał w Londynie udział w ćwiczeniach, które prowadził z nim niewidomy Hiszpan, Lara również miała nauczycielkę - młodą niewidomą Niemkę z Berlina. Główni bohaterowie filmu to bowiem dorośli niewidomi - instruktor i jego pacjentka - którzy zakochują się w sobie podczas zajęć w klinice. Instruktor pochodzi z Wielkiej Brytanii. W ośrodku w Lizbonie uczy pacjentów orientacji w przestrzeni techniką echolokacji, polegającą na rozpoznawaniu otoczenia w oparciu o odbicie dźwięku. Sam także jest niewidomy. Swoim podopiecznym Ian tłumaczy, że również człowiek niewidomy potrafi "zobaczyć" wiele rzeczy. Zwraca jednocześnie uwagę, że w przypadku ludzi, którzy niewidomi nie są, "patrzeć" nie zawsze równoznaczne jest z "widzieć". Podopieczni instruktora to dzieci, młodzież oraz osoba dorosła - Niemka Ewa, wrażliwa i zamknięta w sobie. Kobieta marzy, by wyjść pewnego dnia na ulicę i móc poruszać się po mieście bez konieczności wspomagania się laską dla niewidomych. Instruktor zostaje jej przewodnikiem. Uczy Ewę, jak rozpoznawać otoczenie bez używania wzroku, wsłuchując się w dźwięki, czując zapachy. Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i wrażliwości Iana, Ewa przezwycięża lęk i samodzielnie stawia pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekonuje się, że każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego jednak nie sposób poznać smaku wolności.
Także dla niewidomych
Andrzej Jakimowski, który w dorobku m.in. filmy "Zmruż oczy" (2003) i "Sztuczki" (2007, nagrodzone m.in. Złotymi Lwami w Gdyni), wyreżyserował "Imagine" na podstawie własnego scenariusza. Z myślą o osobach niewidzących w wybranych polskich kinach film "Imagine" będzie prezentowany w wersji z audiodeskrypcją (publiczność otrzyma specjalne zestawy słuchawkowe do audiodeskrypcji). Takie seanse organizowane będą w czterech kinach sieci Helios: w Białymstoku, Wrocławiu, Katowicach i Rzeszowie. Audiodeskrypcja to przekazywany drogą słuchową werbalny opis treści wizualnych dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. W kinie oznacza to dodatkową ścieżkę audio, przesyłaną do rozdawanych przed seansem zestawów słuchawkowych, odtwarzaną między dialogami. Głos lektora, w możliwie najpełniejszy sposób, opisuje m.in. ubiór bohaterów, a także pojawiające się na ekranie postaci i szczegóły otoczenia. Opis uzupełnia się ze ścieżką dźwiękową filmu, nie nakładając się na nią i nie utrudniając jej odbioru.
Autor: jk//kdj / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora