177 taktycznych rakiet jądrowych, 17 atomowych bomb lotniczych, 2700 czołgów, 2459 dział i moździerzy i 417 samolotów. Z takim wyposażeniem, uzależnione od Sowietów w czasach PRL, Wojsko Polskie miało – w ramach tzw. Frontu Polskiego – atakować północne Niemcy, Danię i Holandię. Te informacje z artykułu Daniela Koresia otwierają pierwszy numer nowego miesięcznika Instytutu Pamięci Narodowej - "Pamięć.pl"
Pierwszy numer nowego pisma odkrywa plany inwazji Układu Warszawskiego na Zachód. Jak pisze Koreś, uderzenia nuklearne planowano m.in. na Kopenhagę, Bremę, Amsterdam, Rotterdam i Antwerpię. Jako bonus czytelnicy otrzymają reprint wielkoformatowej, do niedawna ściśle tajnej, mapy pochodzącej z archiwów Układu Warszawskiego, która przedstawia plan ataku państw bloku sowieckiego na północno-zachodnią Europę.
W numerze także - rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim o tym, czym jest pamięć narodowa i jakie pułapki czyhają na badacza historii współczesnej. Poza tym - o początkach telewizji w Polsce, peerelowskim Dzienniku Telewizyjnym oraz o historii filmu.
Nowy miesięcznik IPN dostarczy nie tylko wartościowych materiałów edukacyjnych, recenzji książek i filmów, ale znajdziemy tam także np. kawały polityczne.
Nieznane fakty, zaskakujące fotografie
"Pamięć.pl" to czasopismo IPN poświęcone historii XX wieku. Ma charakter popularnonaukowy – jego najważniejszym zadaniem jest popularyzacja wiedzy na temat dziejów najnowszych oraz prezentacja wyników badań prowadzonych przez historyków pracujących w instytucie. Łamy pisma są także otwarte dla autorów spoza IPN. Czytelnicy znajdą w piśmie nieznane fakty, interesujące dokumenty, zaskakujące fotografie.
Miesięcznik będzie kontynuować misję swego poprzednika, "Biuletynu IPN", przybliżając ważne tematy z zakresu historii XX wieku. Niewątpliwą zaletą nowego pisma będzie atrakcyjna szata graficzna – kolorowy, opatrzony dużą liczbą zdjęć periodyk skierowany jest do szerokiego kręgu czytelników, szczególnie do uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich miłośników historii.
Pismo dostępne jest w sieci Empik oraz w stołecznych punktach sprzedaży IPN: przy ul. Towarowej 28 i Marszałkowskiej 21/25. Poza tym Instytut wysyła blisko 5 tys. egzemplarzy pisma do szkół ponadgimnazjalnych, kuratoriów i bibliotek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ipn.gov.pl