Dramat Pawła Pawlikowskiego "Ida" został nominowany do tegorocznych nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). O nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego powalczy m.in. z "Lewiatanem" Andrieja Zwiagincewa. "Ida" dostała również nominację za zdjęcia.
Wśród innych nominowanych do nagród BAFTA filmów nieanglojęzycznych znalazły się też rosyjski "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa - główny konkurent "Idy" w walce o Oscary, hinduski "Smak curry", brazylijsko-brytyjski "Śmieć" oraz francuski "Dwa dni, jedna noc".
W tej kategorii nominację otrzymał nie tylko reżyser Paweł Pawlikowski, ale także producenci Piotr Dzięcioł, Ewa Puszczyńska i Eric Abraham (film jest polsko-duńską koprodukcją).
Wśród autorów zdjęć filmowych nominacją wyróżniono Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego, operatorów "Idy". Polacy będą rywalizować m.in. z Emmanuelem Lubezkim za "Birdmana" i Hoytem van Hoytemą za "Interstellar".
Jest jeszcze jeden polski akcent wśród nominacji do BAFTA - w kategorii "najlepszy dźwięk" powalczy Paweł Wdowczak za pracę nad "Grand Budapest Hotel" (wraz z Waynem Lemmerem i Christopherem Scarabosio). Polski dźwiękowiec od lat 80. pracuje w Hollywood, najczęściej z Wesem Andersonem, z którym robił wszystkie jego ostatnie ważne filmy, m.in. "Kochankowie z Księżyca", "Pociąg do Darjeeling" i "Podwodne życie ze Stevem Zissou". W tym ostatnim pojawił się nawet na ekranie - zagrał małą rólkę Renzo Pietro.
Triumfalny pochód "Idy"
"Ida", rozgrywający się w latach 60. dramat o młodziutkiej nowicjuszce katolickiego zakonu, która dowiaduje się o swoim żydowskim pochodzeniu, doczekał się ponad stu prestiżowych nagród w kraju i za granicą oraz setek entuzjastycznych artykułów i recenzji, w najważniejszych branżowych tytułach na świecie.
Film zwrócił uwagę najbardziej wpływowych krytyków filmowych na całym świecie. W grudniu "Ida" znalazła się na top listach większości pism filmowych, zdobywając m.in. najbardziej prestiżowe nagrody krytyków z Los Angeles , Nowego Jorku i Bostonu. Nominacja do "Złotego Globu" w kategorii najlepszy film nieobcojęzyczny była ich konsekwencją. Polski film rywalizuje z 4 innymi tytułami. Ukoronowaniem sukcesów była Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu na Starym kontynencie (prócz tego 3 inne nagrody EFA).
Przed "Idą" jeszcze batalia o najważniejszą nagrodę w filmowej branży – Oscara, w kategorii film zagraniczny, której finał poznamy 22 lutego. Wcześniej, 15 stycznia, nastąpi ogłoszenie oscarowych nominacji – poznamy ostateczne pięć tytułów z tej listy.
"On jest tam po prostu genialny"
Nagrody BAFTA są obok Oscarów i Złotych Globów jednymi z najważniejszych wyróżnień w świecie kina. Brytyjczycy doceniają nie tylko swoje produkcje, ale też nominują do nagród filmy amerykańskie. Niemal za każdym razem zwycięzcy tych nagród wygrywają potem w Los Angeles.
W tym roku najwięcej, bo aż 11 nominacji otrzymał "Grand Budapest Hotel". "Birdman" i "Teoria wszystkiego" zdobyły po 10 nominacji, a "Gra tajemnic" ma tych nominacji 9. Jednak w najważniejszych kategoriach przewodzi opowieść o Stephenie Hawkingu, w tym "najlepszy film" i w kategoriach aktorskich.
Jak zauważyły brytyjskie media, w kategorii "najlepszy aktor pierwszoplanowy" rozegra się walka między dwójką przyjaciół: Benedictem Cumberbatchem ("Gra tajemnic") i Eddiem Redmaynem ("Teoria wszystkiego").
- Nie rywalizuję z nim. On jest moim starym przyjacielem. Znamy się od około 10 lat. Benedict jest wspaniałym aktorem. Widziałem "Grę tajemnic" i on jest tam po prostu genialny - Redmayne powiedział BBC.
Nagrody BAFTA przyznane zostaną 8 lutego w Londynie.
Nominowani w głównych kategoriach do BAFTA:
Najlepszy film: "Birdman" "Boyhood" "Grand Budapest Hotel" "Gra tajemnic" "Teoria wszystkiego"
Najlepszy film brytyjski: "'71" "Gra tajemnic" "Paddington" "Dumni i wściekli" "Teoria wszystkiego" "Pod skórą"
Najlepszy aktor: Benedict Cumberbatch - "Gra tajemnic" Ralph Fiennes - "Grand Budapest Hotel" Jake Gyllenhaal - "Wolny strzelec" Michael Keaton - "Birdman" Eddie Redmayne - "Teoria wszystkiego"
Najlepsza aktorka: Amy Adams - "Wielkie oczy" Felicity Jones - "Teoria wszystkiego" Julianne Moore - "Still Alice" Rosamund Pike - "Zaginiona dziewczyna" Reese Witherspoon - "Dzika droga"
Najlepszy reżyser: Alejandro G. Iñárritu - "Birdman" Richard Linklater - "Boyhood" Wes Anderson - "Grand Budapest Hotel" James Marsh - "Teoria wszystkiego" Damien Chazelle - "Whiplash"
Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Ida" "Lewiatan" "Smak curry" "Śmieć" "Dwa dni, jedna noc"
Najlepsze zdjęcia: Emmanuel Lubezki - "Birdman" Robert Yeoman - "Grand Budapest Hotel" Hans Zimmer - "Interstellar" Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski - "Ida" Jóhann Jóhannsson - "Teoria wszystkiego" Mica Levi - "Pod skórą"
Najlepszy film dokumentalny: "O krok od sławy" "20 dni na Ziemi " "Citizenfour" "Szukając Vivian Maier" "Virunga"
Najlepszy aktor drugoplanowy: Edward Norton - "Birdman" Ethan Hawke - "Boyhood" J.K. Simmons - "Whiplash" Mark Ruffalo - "Foxcatcher" Steve Carell - "Foxcatcher"
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Emma Stone - "Birdman" Imelda Staunton - "Dumni i wściekli" Keira Knightley -"Gra tajemnic" Patricia Arquette - "Boyhood" Rene Russo - "Wolny strzelec"
Najlepsza muzyka: "Birdman" - Antonio Sanchez "Grand Budapest Hotel" - Alexandre Desplat "Interstellar" - Hans Zimmer "Teoria wszystkiego" - Jóhann Jóhannsson "Pod skórą"- Mica Levi
Autor: am, asz//rzw / Źródło: tvn.pl, telegraph.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Opus Film