Wiersze w formacie mp3, multimedialne widowiska i recytacja utworów z tworzonym równocześnie obrazem i dźwiękiem. Według twórców z Teatru Narodowego poezja może być nowoczesna. Udowodnili to inaugurując rok Zbigniewa Herberta.
Przed otwartym dla publiczności programem nad Herbertem pochylili głowy oficjele. Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił o "mocnym kręgosłupie wartości" Herberta. - Był swego rodzaju mędrcem. Zarówno jego twórczość, jak i życie mogą być wzorem dla młodego pokolenia - powiedział minister.
Prezydent Lech Kaczyński przesłał list do uczestników uroczystości. "Historia w dużym stopniu przyznała Herbertowi rację. Zarówno jako krytykowi komunizmu w czasach PRL-u, jak i potem, gdy krytykował postkomunistów. Był Księciem Niezłomnym polskiej poezji" - napisał prezydent.
Na uroczystości zjawiła się rodzina poety - wdowa Katarzyna Herbert i siostra Halina Herbert-Żebrowska. Na scenie Teatru Wielkiego wiersze Herberta recytował Zbigniew Zapasiewicz.
Herbert dla młodych
Na drugą część inauguracji, otwartą dla szerszej publiczności, stawiły się tłumy. Jeszcze przed otwarciem sal w westybulu teatru kłębił się tłum czekających. Takie zainteresowanie wzbudził projekt "Lirykożercy. Herbert", który w Teatrze Narodowym przygotowała grupa młodych artystów z Moniką Grochowską na czele. - Zasadniczym celem programu jest zaangażowanie odbiorców poprzez zabranie ich w interaktywną i wielopoziomową podróż po świecie życia i poezji jednego z najważniejszych polskich poetów ubiegłego stulecia - mówiła reżyserka przedstawienia.
Czterogodzinny program był bardzo szeroki - obejmował zarówno nawiązujące do życia i twórczości autora "Pana Cogito" instalacje multimedialne, jak i zdarzenia na pograniczu spektaklu i performance.
Na pierwszym piętrze teatru działała "Biblioteka", której goście dostawali do dyspozycji podzielone na wersy utwory Herberta. Mogli ułożyć z nich "własny" wiersz. Powodzeniem cieszyło się też urządzenie, za pomocą którego można też ściągnąć sobie wiersze Herberta nagrane w formacie mp3, do słuchania w telefonie komórkowym. Jest także "szafa grająca", w której można "zamawiać" wiersze nagrane przez samego Herberta.
Przeciw regułom i obyczajom
Program składał się także z różnego rodzaju występów. Aktor Łukasz Garlicki odczytał fragmenty esejów ze zbiorów "Martwa natura z wędzidłem" i "Barbarzyńca w ogrodzie", a autor komiksów Jakub Rebelka, inspirując się czytanym tekstem, na oczach widzów, tworzył obrazy.
Na drugim piętrze teatru odbył się "Antypanel" z udziałem znawców literatury i teatru, który miał otwartą formułę. Rozmowy mogły być indywidualne albo grupowe.
Wieczór zakończyło multimedialne show "Próba opisu", podejmujące temat wykluczenia poezji ze współczesnego życia. Muzyce Jacka Jędrasika towarzyszyć mają fragmenty filmów wyreżyserowanych przez Kingę Kiełczyńską oraz głosy aktorów: Łukasza Simlata, Agnieszki Grochowskiej i Łukasza Garlickiego.
Źródło: IAR, PAP