Kultura i styl

Grass: jako nastolatek nie stawiałem pytań

Kultura i styl

Günter Grass świętował swoje urodziny w Gdańsku
TVN24/Fot. PAP/Barbara OstrowskaGünter Grass świętował swoje urodziny w Gdańsku

- Jako nastolatek nie stawiałem sobie pytań - mówił w Gdańsku noblista Günter Grass o swojej przeszłości w Waffen-SS. - To hańba, którą będę nosił przez całe życie - dodał. Pisarz gości w Polsce na obchodach swoich 80. urodzin.

Dopiero po wojnie zacząłem się dowiadywać o zbrodniach SS i ta wiedza poszerzała się przez dziesięciolecia. Günter Grass_1

W ubiegłym roku Grass przyznał, że w młodości był żołnierzem Waffen-SS. Podziękował za wsparcie i zrozumienie, z jakim spotkał się m.in. ze strony władz Gdańska: - Doświadczyłem przykładu tolerancji w trakcie wymiany listów z prezydentem Adamowiczem i Lechem Wałęsą. To w tych trudnych dniach była dla mnie duża pomoc. Dziękuję bardzo - mówił Günter Grass.

Nie sądzę, by poprzez przepraszanie zdziałało się coś pożytecznego. Ważne jest, aby moje pokolenie wyciągnęło konsekwencje z tej lekcji, jakiej udzieliło mu życie w młodości. Günter Grass

W ten sposób Grass odniósł się do zarzutów wielu krytyków, w tym posła PiS Jacka Kurskiego, który w piątek domagał się od niego przeprosin. - Podczas wielogodzinnej debaty w środę pisarz jedynie użalał się nad sobą, jak trudny przeżywał czas, kiedy rok temu spotkał się z przejawami nietolerancji. To trochę za mało, jak na autorytet moralny, żeby w ten sposób komentować 60-letnie kłamstwo - mówił polityk PiS.

Adamowicz: to wielki festiwal kultury Pisarz, gdańszczanin, laureat Nagrody Nobla na obchody swoich urodzin przyjechał do Gdańska z żoną i siostrą. - To wielki festiwal kultury, wielki festiwal "grassowski" - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i podziękował pisarzowi, że obchody swoich urodzin zaczął właśnie w tym mieście.

- Chcieliśmy, by w tych obchodach nie zabrakło czasu dla samego Güntera Grassa - mówił Adamowicz. - Odbył więc te wędrówki, które sobie zamarzył. Odwiedził między innymi swoją rodzinę - wyjaśnił prezydent miasta.

Pisarz podarował miastu grafiki swojego autorstwa. Przygotowano specjalny kalendarz grassowski na rok 2008 oraz przewodnik "Gdańsk według Güntera Grassa". Trzydniowe gdańskie obchody urodzin pisarza rozpoczęła konferencja "Guenter Grass. Literatura – Sztuka – Polityka". W piątek Grass brał udział m.in. w koncercie jemu dedykowanym w kościele św. Jana. Jeszcze w sobotę obejrzy w Teatrze Wybrzeże premierę sztuki na podstawie swojej powieści "Blaszany bębenek" w reżyserii Adama Nalepy.

Jestem przekonany, że tak świętować urodziny potrafią tylko gdańszczanie. Paweł Adamowicz

Patronat nad obchodami 80. urodzin Guentera Grassa w Gdańsku objął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Gunter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku, w dzielnicy, której obecna nazwa brzmi Wrzeszcz. Jest honorowym obywatelem tego miasta a także doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Jego ojciec był Niemcem, matka - Kaszubką. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata", z których to pierwsze dzieło jest najbardziej znane. "Blaszany bębenek" doczekał się ekranizacji w 1979 r. w reżyserii Volkera Schloendorffa. W 1999 r. Grass otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Fot. PAP/Barbara Ostrowska

Pozostałe wiadomości