Trailer "Idy" Pawła Pawlikowskiego - najbardziej utytułowanego polskiego filmu ostatnich lat - zdobył prestiżową nagrodę Golden Trailer w kategorii najlepszy zwiastun zagranicznego filmu dramatycznego. "Ida" pokonała między innymi zwiastuny do oscarowego "Wielkiego piękna" Paula Sorentino oraz do głośnej "Tajemnicy Filomeny" z Judi Dench. "Mistrzowskie arcydzieło" - tak o polskim dziele, które Amerykanie mogą oglądać od miesiąca, pisze "The New Yorker".
- Mam wrażenie, że na świecie dzieje się wokół tego filmu coś zupełnie wyjątkowego - mówi nam Łukasz Dzięcioł z Opus Film, producenta "Idy". - Wszędzie film przyjmowany jest wprost rewelacyjnie i zbiera wyłącznie entuzjastyczne recenzje. Najbardziej cieszy nas to, że taki sukces odnosi film nakręcony w całości po polsku, kameralny i w dodatku czarno-biały, a mimo to opowiedziana w nim historia okazuje się być tak niezwykle nośna - dodaje producent.
"Ida" - co rzadko zdarza się polskim filmom - 2 maja br. trafiła do regularnej dystrybucji w kinach amerykańskich, gdzie cieszy się ogromnym powodzeniem. Zbiera rewelacyjne recenzje, podobnie jak wcześniej we Francji, gdzie obejrzało go ponad pół miliona widzów. Jest to rekord pod względem oglądalności polskich produkcji w tym kraju i przebija nawet obrazy niezwykle cenionego nad Sekwaną Andrzeja Wajdy. W sumie film został już sprzedany do dystrybucji w ponad 40 krajach na świecie.
Zwycięski trailer do "Idy" nie jest tym samym, który rozpowszechniano przy okazji premiery obrazu w kraju. Ten został przygotowany na zamówienie amerykańskiego dystrybutora filmu Music Box Film, a wykonała go firma Zealot Productions. Warto też podkreślić, że "Ida", która trafiła do naszych kin w listopadzie, wciąż ma szansę na nominację oscarową. W ub.r., mimo iż film zgarnął wszystkie nagrody w kraju, komisja kwalifikacyjna PISF posłała do Oscara "Wałęsę" Andrzeja Wajdy. Ten jednak nie zyskał przychylności Akademii.
Opętani "Idą"
"Ten film mnie opętał. Nie mogę się doczekać, kiedy znowu go zobaczę" - napisał o "Idzie" w recenzji krytyk "The New York Times".
Wcześniej brytyjski "The Guardian", komplementował: "To mały klejnot, czuły i mroczny, zabawny i smutny, genialnie sfotografowany (…), przywołujący na myśl klasykę polskiej szkoły filmowej, ale też Truffauta i kino Béli Tarra oraz Akiego Kaurismäkiego".
Z kolei "The New Yorker" w recenzji zatytułowanej po prostu "Ida. Mistrzowskie arcydzieło" pisze: "Jesteśmy tak przyzwyczajeni do ciągłego ruchu i kompulsywnych cięć w amerykańskich filmach, że cisza wielkiego nowego polskiego filmu »Ida« jest dla nas rodzajem szoku. Nie mogę sobie przypomnieć filmu, który wykorzystuje ją w sposób tak ekspresyjny. Jestem pełen podziwu. Znajomi donoszą o podobnych reakcjach". W pełnym zachwytów nad filmem - reżyserią, zdjęciami, aktorstwem - tekście pojawia się nawet porównanie gry Agaty Kuleszy, oszczędnej, zbudowanej na pauzach i wyciszeniach, do kreacji legendarnej Grety Garbo.
Łukasz Dzięcioł zdradza, że film w Ameryce "ogląda się" tak dobrze, że niebawem zostanie dostarczona tam kolejna porcja jego kopii. - Nie da się ukryć, że zadziałały świetne recenzje i zapewne, jak wszędzie na świecie, poczta pantoflowa. Po prostu ludzie nawzajem informują się o tym, że jest taki obraz z polski, który warto obejrzeć. Wcześniej, we Francji "Ida" zyskała status filmu, którego wręcz nie wolno pominąć - podkreśla producent.
O "Idzie" pisaliśmy szeroko wielokrotnie. Pawlikowski opowiedział w nim historię nowicjuszki - sieroty wychowywanej w zakonie, która przed złożeniem ślubów ma odwiedzić ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Od niej dowiaduje się o swoich żydowskich korzeniach i kobiety wyruszają w podróż, by poznać tragiczną historię rodziny. Ciotka - dawna stalinowska prokurator, winna śmierci działaczy polskiego podziemia - jest złamana i wypalona. Niewinność Idy i zepsucie ciotki to dwie różne "szkoły życia", które bohaterki fundują sobie nawzajem.
Tytułową rolę w filmie zagrała młodziutka amatorka Agata Trzebuchowska. To ciotka jednak, (Agata Kulesza), jest spiritus movens fabularnych wydarzeń. "Ida" to obraz, o którym zwykło się mówić: kompletny, pozbawiony słabych stron, z precyzyjnie napisanym scenariuszem, wspaniałymi czarno-białymi zdjęciami, świetną muzyką i wielką kreacją aktorską Kuleszy.
Sukces filmu Pawła Pawlikowskiego zaczął się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, skąd reżyser wrócił ze Złotymi Lwami, Agata Kulesza została nagrodzona za pierwszoplanową rolę kobiecą, a Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski za zdjęcia. Ponadto film uhonorowano za scenografię.Twórcy zdobyli też Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego i nagrodą Jury Ekumenicznego.
Równolegle "Ida" rozpoczęła międzynarodową karierę. Zaczęło się na Międzynarodowym Festiwalu w Toronto, gdzie filmowi przyznano Nagrodę FIPRESCI - Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.
Potem zdobyła także główne nagrody Londyńskiego Film Festival, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Listapad" w Mińsku, a także Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Gijón. W konkursie głównym festiwalu sztuki operatorskiej "Camerimage" autorzy zdjęć do filmu, Żal i Lenczewski, zdobyli główny laur - Złotą Żabę. Zwycięstwo przyniosło im także w tym roku Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (The American Society of Cinematographer) - wyróżnienie Spotlight Award.
Oscary wśród trailerów
Golden Trailer Awards odbywają się już od 15 lat, czyli od 1999 roku. Impreza nazywana jest w branży "Oscarem trailerów" i uchodzi za najbardziej prestiżową na świecie w tej kategorii.
Trailery w ponad 80 kategoriach oceniają jurorzy wybrani spośród najlepszych specjalistów filmowej branży: reżyserów, producentów, aktorów, scenarzystów, krytyków filmowych oraz przedstawicieli (dyrektorów artystycznych), z agencji reklamowych. Konkurs wyłania nie tylko zwycięzców w marketingu sensu stricte filmowym (zawsze z ostatniego roku), ale także wśród zwiastunów gier komputerowych, plakatów.
Wśród nagrodzonych dotąd zwiastunów kinowych znalazły się m.in. takie hity jak "Matrix" (2000 rok) czy "The Social Network" (2011 r.). W ub.r. zwyciężył "Iron Man 3".
Lista najważniejszych zwycięzców nagród Golden Trailer:
Najlepszy zwiastun - "Grawitacja"
Film akcji - "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia"
Zwiastun zagranicznego filmu dramatycznego - "Ida"
Zwiastun filmu Niezależnego - "Witaj w klubie"
Animacja/Film familijny - "Kraina lodu"
Komedia - "Bad Words"
Film fantasy - "Czarownica"
Horror - "Obecność"
Najbardziej oryginalny zwiastun -"To już jest koniec"
Letni blockbuster - "Godzilla"
Najbardziej "odjechany" zwiastun - "Bad Milo!"
Międzynarodowy plakat - "Godzilla"
Autor: Justyna Kobus//kdj/zp / Źródło: The Golden Trailer Awards/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Opus Film