Fińska poczta pokazała 33 nowe wzory znaczków, które wypuści w tym roku. Wśród scen zimowych i jesiennych ogrodów są też te bardziej "niegrzeczne": pokazujące tematykę męskiego homoerotyzmu. Ich autorem jest jeden z najbardziej cenionych fińskich ilustratorów i kultowy artysta subkultury gejowskiej - Touko Laaksonen, znany jako Tom of Finland.
Itella Posti Oy, poczta w Finalndii, planuje uhonorować jednego z najwybitniejszych fińskich artystów - w postaci serii znaczków przedstawiających jego najsłynniejsze prace.
- Rysunki na znaczkach to silne i pewne siebie postaci męskie typowe dla Toma of Finland. Emanują zmysłową siłą życiową i dumą z siebie samych. A tego nigdy za dużo w tym północnym kraju - ocenił artysta Timo Berry, który pomógł wybrać prace tego autora spośród ponad 3,5 tys. ilustracji, które sławny grafik stworzył.
Inspirował się plakatami III Rzeszy
Zdecydowana większość jego prac koncentruje się na skąpo ubranych mężczyznach z wyolbrzymionymi cechami płci: to muskularni, weseli młodzieńcy gotowi do kolejnych przygód erotycznych, chętnie pokazujący gołe pośladki, w czarnych skórzanych kurtkach lub mundurach, z wąsami i papierosem w ustach.
To one przyniosły Tomowi of Finland (prawdziwe nazwisko Touko Laaksonen) nie tylko sukces komercyjny w latach 70., ale i dały status kultowego artysty w kulturze gejowskiej. Jego rysunki - inspirowane pracami mistrzów renesansu oraz plakatami propagandowymi III Rzeszy i Rosji stalinowskiej - znajdują się dziś w wielu muzeach i galeriach sztuki: od Helsinek po Los Angeles.
Choć artysta wciąż wywołuje kontrowersje i niektórzy nazywają jego prace "wulgarną nazistowską sztuką", stał się też ikoną pop-kultury: doczekał się musicalu, własnych perfum, koszulek, lalek i książkowej antologii. Będzie też film biograficzny "Tom", którego premierę zaplanowano na 2015 rok.
Obraz opowie o tym, skąd wzięła się w dzieciństwie jego pasja do rysowania młodych, silnych mężczyzn, a także o podwójnym życiu, które prowadził w młodości - w dzień był utalentowanym pracownikiem agencji reklamowej i pianistą, a w nocy homoerotycznym artystą. W "Tomie" zobaczymy także historię jego romansu z młodym tancerzem Veli, który pozostał partnerem Toma przez następne 28 lat, do swojej śmierci w 1981 roku. W tytułowego bohatera wciela się fiński aktor Olli Rahkonen.
Pierwszy gej na znaczkach w USA
On sam nigdy nie zabiegał o uznanie artystyczne dla swoich prac, które określał jako z natury pornograficzne. I nie ukrywał, że głównym ich celem nie jest jakieś abstrakcyjne doznanie estetyczne, a podniecenie seksualne.
"Składamy hołd zdecydowanie męskiemu stylowi jego prac oraz autoironii i humorowi typowemu dla subkultury gejowskiej" - napisała w oświadczeniu finlandzka poczta, która nie boi się szokowania, choć to mogą być najbardziej jawnie erotyczne znaczki pocztowe na świecie. Przy nich znaczki wypuszczone w styczniu i przedstawiające Tove Jansson - zdeklarowaną lesbijkę i fińską pisarkę, najbardziej znaną jako autorka książek o Muminkach - to dziecięca igraszka.
Trzy homoerotyczne znaczki z pracami fińskiego rysownika i ilustratora żyjącego w latach 1920-1991 wejdą do użytku 8 września. Nie będzie dwuznaczności: znaczków nie trzeba lizać, są samoprzylepne.
Wcześniej - bo 22 maja - poczta w USA planuje wydać znaczek na cześć Harveya Milka, działacza praw gejów zamordowanego w San Francisco pod koniec lat 70. i bohatera oscarowego filmu "Obywatel Milk". Milk będzie pierwszym homoseksualistą na amerykańskich znaczkach.
Autor: am//kdj / Źródło: Time, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Itella Posti Oy