TVN24 | Kultura i styl

Po ponad 80 latach Francja zwróci rodzinie ofiary Holokaustu obraz Klimta

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akr/kg
Źródło:
Reuters

Francja zwróci arcydzieło austriackiego artysty Gustava Klimta "Krzewy różane pod drzewami" spadkobiercom właściciela - przekazała w poniedziałek francuska minister kultury Roselyne Bachelot. Stanie się to po ponad 80 latach.

Jak przekazała na poniedziałkowej konferencji francuska minister kultury Roselyne Bachelot, pierwotna właścicielka dzieła austriackiego artysty Gustava Klimta - Nora Stiasny, pochodząca ze znanej austriackiej rodziny żydowskiej - po aneksji Austrii przez nazistów w 1938 roku została zmuszona, by sprzedać obraz "Krzewy różane pod drzewami" po zaniżonej cenie. W 1942 roku Stiasny trafiła do obozu koncentracyjnego i zmarła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Francja była "nieświadoma historii tego dzieła"

Obraz nabył sympatyzujący z nazistami handlarz dziełami sztuki i trzymał go aż do swojej śmierci. Francja, nieświadoma historii tego dzieła, ostatecznie kupiła go na aukcji dla swojego paryskiego Musee d'Orsay w 1980 roku - wyjaśniała minister. Teraz płótno zostanie zwrócone spadkobiercom.

- Decyzja o zwrocie głównych dzieł sztuki z publicznych kolekcji odzwierciedla nasze zaangażowanie w przywrócenie sprawiedliwości i zadośćuczynienie złupionym rodzinom - powiedziała Bachelot.

Obraz odziedziczony po wuju

Jak mówiła Bachelot, Nora Stiasny odziedziczyła obraz po swoim wuju, austriackim przemysłowcu i kolekcjonerze dzieł sztuki Viktorze Zuckerkandl, który kupił go w 1911 roku.

Restytucja uznaje zbrodnie wycierpiane przez rodziny Zuckerkandl i Stiasny i zwraca im należącą do nich własność - dodała minister.

Autor:akr/kg

Źródło: Reuters