"Ostatnia rodzina" - opowieść o Beksińskich, reżyserski debiut Jana P. Matuszyńskiego - pokazana zostanie w konkursie głównym na festiwalu w Locarno w Szwajcarii. Festiwal uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych w Europie obok Wenecji, Cannes i Berlina.
Do sekcji Tydzień Krytyki Filmowej trafiły ponadto dwa polskie dokumenty: "Mnich z morza" Rafała Skalskiego i "Komunia" Anny Zameckiej. Do sekcji "Sings of Life" (znaki życia - red.) natomiast trafił film Anki i Wilhelma Sasnalów "The Sun, The Sun Blinded Me".
16 filmów z całego świata
69. edycja festiwalu w Locarno odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia br., a festiwalowy pokaz filmu Matuszyńskiego będzie jednocześnie jego światową premierą. Do polskich kin obraz - o którym już się mówi, iż ma szansę stać się filmowym wydarzeniem 2016 r. - trafi 30 września. Choć jeszcze nie ogłoszono listy tytułów konkursowych Festiwali Filmowego w Gdyni, można się spodziewać, iż tamtejsi widzowie obejrzą film nieco wcześniej.
O główną nagrodę w Locarno - Złotego Lamparta ubiegać się będzie 16 filmów z całego świata, m.in. z Portugalii, Tajlandii, Niemiec, USA i Rumunii. W większości to produkcje mniej znanych reżyserów.
Z kolei dwa zakwalifikowane do prestiżowej sekcji Tydzień Krytyki Filmowej "Mnich z morza" Rafała Skalskiego oraz "Komunia" Anny Zameckiej, sprawiają, iż to polskie filmy dominują w tej kategorii.
Beksińscy - rodzina osobowości
Akcja filmu "Ostatnia rodzina" rozpoczyna się w 1977 r., gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają obok, więc ich kontakty pozostają bardzo intensywne. W rodzinie ścierają się dwie wielkie indywidualności: Zdzisław Beksiński - wybitny, oryginalny malarz, rysownik i rzeźbiarz, rejestrujący niemal każdy okres swojego życia za pomocą coraz nowszych technologii i jego syn Tomek - nadwrażliwy, pełen lęków i obsesji, również niebywale utalentowany, znany głównie jako dziennikarz muzyczny i wybitny tłumacz, mający duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, tłumacz filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.
Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i jego żona Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń dopiero nadejdzie…
Reżyserem filmu jest Jan P. Matuszyński, twórca wielokrotnie nagradzanego na całym świecie głośnego dokumentu "Deep Love". "Ostatnia Rodzina" powstała na podstawie scenariusza Roberta Bolesto ("Córki Dancingu", "Hardkor Disko"), w oparciu o tekst, który dostał się do finału prestiżowego konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill.
W głównych rolach zobaczymy jednego z najwybitniejszych polskich aktorów Andrzeja Seweryna, który wciela się w postać Zdzisława Beksińskiego oraz wyrastającego na gwiazdę młodego pokolenia Dawida Ogrodnika, grającego jego syna - Tomka Beksińskiego. Już trailer filmu sprawił, że obok "Wołynia" Smarzowskiego to najbardziej oczekiwany polski tytuł bieżącego roku.
Autorem zdjęć do filmu Kacper Fertacz, laureat wielu nagród za zdjęcia do filmu "Hardkor Disko", a scenografia to dzieło Jagny Janickiej.
Locarno i polska historia
Festiwal w Locarno organizowany jest od 1946 r., a od innych imprez filmowych klasy A w Europie odróżnia go to, że pokazy odbywają się tam na świeżym powietrzu na Piazza Grande. Uczestniczy w nich zwykle ponad 8 tys. widzów. Festiwal dysponuje też jednym z największych ekranów plenerowych na świecie.
Polskie produkcje dość rzadko kwalifikowały się do konkursu w Locarno, bo też producenci chętniej ubiegają się o Cannes czy Wenecję. Przypomnijmy jednak, że w ub.r. nagrodę za najlepszą reżyserię - czyli Srebrnego Lamparta za swój ostatni film "Kosmos" otrzymał zmarły polski filmowiec Andrzej Żuławski. Tyle tylko, że film był koprodukcją francusko-portugalską.
Natomiast w 2008 r. ta sama nagroda przypadła Małgorzacie Szumowskiej za "33 sceny z życia".
Z kolei w sekcji Tydzień Krytyki wygrywaliśmy dwa razy z rzędu - przed dwoma laty zwyciężył dokument "15 stron świata" Zuzanny Solakiewicz, a przed rokiem wygrali "Bracia" w reżyserii Wojciecha Staronia.
Autor: kob/kk / Źródło: materiały festiwalowe, Kino Świat
Źródło zdjęcia głównego: Kino Świat | Hubert Komerski