"Solid Gold" jednak powalczy o Złote Lwy w Gdyni

[object Object]
"Solid Gold" Jacka Bromskiego powrócił do konkursu festiwalu w Gdynitvn24
wideo 2/21

Wycofany z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Solid Gold" Jacka Bromskiego, w piątek ponownie pojawił się w konkursie. Jak poinformowali organizatorzy, stało się tak na wniosek producenta filmu, Akson Studio.

Organizatorzy 44. FPFF w Gdyni wydali w piątek komunikat informujący o tym, że obraz Jacka Bromskiego "Solid Gold" powalczy jednak o Złote Lwy.

- W piśmie, jakie otrzymaliśmy w piątek po południu, Michał Kwieciński, Prezes Zarządu Akson Studio potwierdził, że Telewizja Polska odstąpiła z powodów formalnych od umowy koprodukcyjnej filmu "Solid Gold". W związku z tym producent poprosił o przywrócenie filmu do Konkursu Głównego 44. FPFF, na co zgodziło się jury pod przewodnictwem Macieja Wojtyszki – wyjaśnił Leszek Kopeć, dyrektor 44. FPFF.

Bromski: cieszę się, bo chciałem pokazać film na festiwalu w Gdyni

Reżyser filmu przyznał w rozmowie z TVN24, że cieszy się z przywrócenia filmu do konkursu.

- Cieszę się, bo chciałem pokazać film na festiwalu w Gdyni. To jest bardzo ważny festiwal. Film jest nowy, miał tutaj szansę pierwszego spotkania z widzami i kiedy to zostało mi w jakiś sposób odebrane, to byłem bardzo rozczarowany - powiedział Bromski.

- Wiadomo było, że w następnym roku nie pokazywałbym tego filmu - dodał. Jak mówił, premiera filmu ma odbyć się w październiku, więc "czekanie na przyszły rok nie miałoby sensu, bo już wszyscy by film znali".

Jego zdaniem można było uniknąć kontrowersji związanych z udziałem filmu w konkursie gdyńskiego festiwalu. - Proponowałem już miesiąc temu, że jeżeli telewizji się nie podoba ten format filmu, który myśmy w końcu zaproponowali, to zawsze możemy się rozstać, możemy zwrócić pieniądze, które na film telewizja przeznaczyła i poszukać innego partnera - mówił reżyser.

- Nie chcieli się na to zgodzić początkowo, a w końcu jak już zobaczyli, że sytuacja na tyle nabrzmiała, że zaczęliśmy publicznie wymieniać różnego rodzaju uwagi na swój temat - niekoniecznie prawdziwe - to poszli po rozum do głowy, że tak powiem, i rozstaliśmy się jak partnerzy, nie jak nie wiadomo kto - dodał Bromski.

Bromski: cieszę się, bo chciałem pokazać film na festiwalu w Gdyni
Bromski: cieszę się, bo chciałem pokazać film na festiwalu w Gdynitvn24

Oświadczenie telewizji

Zespół Rzecznika TVP przekazał w piątek, że Telewizja Polska S.A. rozwiązała umowę koprodukcyjną na film "Solid Gold" Jacka Bromskiego, zawartą z Akson Studio.

"Film nie spełniał warunków merytorycznych, artystycznych i technicznych określonych przez TVP w ww umowie. Najważniejsze są jednak względy zasadnicze" - wskazano w informacji przesłanej Polskiej Agencji Prasowej.

"Reżyser oszukał Telewizję i potencjalnych widzów, usuwając z końcowej wersji filmu już nakręcone i zaprezentowane TVP sceny, nawiązujące do afery Amber Gold, której, wedle jego zapewnień, miał dotyczyć film" - dodano.

Przekazano także, że "TVP nie pozwoli, by marnowano publiczne pieniądze, a wprowadzone przez reżysera zmiany byłyby właśnie marnowaniem pieniędzy. Oprócz ocenzurowania z kluczowych ujęć film wydłużono o inne, nudne, nic niewnoszące sceny, aż do 140 minut wobec określonych w umowie 110".

Zamieszanie wokół filmu

We wtorek, drugiego dnia festiwalu, pojawiła się zaskakująca informacja, że nowy film Bromskiego zostaje wycofany z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych "ze względów formalnych". Później uściślono, iż film "nie przeszedł kolejnej kolaudacji".

- Zgodnie z umową pomiędzy producentem - firmą Akson Studio - a koproducentem - TVP - warunkiem szerokiej dystrybucji i prezentacji filmu na festiwalach jest pozytywnie zakończona kolaudacja. Producent filmu poprosił więc o wycofanie filmu z Konkursu Głównego oraz ze wszystkich pokazów towarzyszących – wyjaśnił wtedy dyrektor FPFF w Gdyni Leszek Kopeć.

Po tej decyzji trzeba było zmienić program festiwalu, gdyż każdy film ma kilka projekcji konkursowych, w tym jedną połączoną z konferencją prasową z udziałem twórców.

Jacek Bromski o wycofaniu jego filmu z Konkursu Głównego dowiedział się od dziennikarzy. Oskarżył telewizję państwową o próbę ingerencji w jego dzieło i nakłanianie go do zmian, które mogłyby zostać wykorzystane w celach propagandowych tuż przed wyborami parlamentarnymi. "Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarła nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych" - napisał wtedy.

Tego samego dnia TVP opublikowała oświadczenie, w którym stwierdziła, że sam reżyser "zdecydował się ocenzurować własny film" i dokonał tego "w wyniku politycznego nacisku i środowiskowej psychozy".

"Solid Gold" czy Amber Gold?

"Solid Gold" opowiada o działalności tytułowego banku zarządzanego przez osoby związane z dawnymi służbami PRL. Fabuła zainspirowana została aferą Amber Gold. Większość wydarzeń rozgrywa się w Trójmieście, a filmowy bank uruchamia linie lotnicze Air Pomerania.

Reżyser podkreśla, że jego film nie uderza ani w PO, ani w PiS, ale pokazuje akceptowany przez różne siły polityczne niebezpieczny splot polityki, biznesu, służb i przestępczości.

Główne role w filmie grają Marta Nieradkiewicz, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Olgierd Łukaszewicz i Andrzej Konopka. Jacek Bromski już przed rokiem stwierdził, że pracując nad filmem, inspirował się historią afery Amber Gold, ale dołączył do fabuły także wątki z innych afer, a filmem nie miał zamiaru uderzać w żadną stronę sceny politycznej.

Film pierwotnie miał trafić do kin w lipcu. Potem premierę filmu przesunięto na 11 października, jednocześnie zgłaszając obraz do konkursu w Gdyni. Według najnowszych informacji, pojawi się on w kinach 18 października.

Autor: kob/adso,kg / Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Press materials

Pozostałe wiadomości

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

1 września Bruksela przywróciła na unijnych lotniskach maksymalne limity 100 mililitrów na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jak wcześniej wyjaśniła Komisja Europejska, jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami, a nie ewentualnym zagrożeniem.

Od dziś wraca limit w bagażu podręcznym

Od dziś wraca limit w bagażu podręcznym

Źródło:
PAP, BBC

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku. Policja przekazała, że 42-latek był już wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W stanie Arizona w USA trwa dochodzenie w sprawie śmierci pracownicy Wells Fargo, która przyszła do biura w piątek rano i została znaleziona martwa przy swoim biurku cztery dni później - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Źródło:
"Guardian"

Lekarze w Bangladeszu ogłosili "całkowite zamknięcie" od niedzieli wszystkich szpitali publicznych i prywatnych w kraju. Informację przekazał dziennik "Dhaka Tribune". Zrobili tak w ramach protestu po sobotnim ataku na personel medyczny w Dhace. Żądają od rządu między innymi bezpiecznych warunków pracy.

"Całkowite zamknięcie" szpitali. Lekarze w tym kraju ogłaszają "shutdown", mają cztery żądania

"Całkowite zamknięcie" szpitali. Lekarze w tym kraju ogłaszają "shutdown", mają cztery żądania

Źródło:
PAP

Około 1070 pracowników hoteli w Bostonie i Greenwich w USA strajkuje, gdyż rozmowy kontraktowe z Marriott International, Hilton Worldwide i Hyatt Hotels utknęły w martwym punkcie - podał Reuters, powołując się na związek Unite Here.

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Źródło:
Reuters

Ratownicy znaleźli wrak rosyjskiego śmigłowca, który w sobotę rozbił się na Kamczatce. Na pokładzie znajdowały się 22 osoby, nikt nie przeżył katastrofy - donoszą rosyjskie media.

Katastrofa śmigłowca koło wulkanu na Kamczatce, nie żyją 22 osoby

Katastrofa śmigłowca koło wulkanu na Kamczatce, nie żyją 22 osoby

Źródło:
PAP

Z tunelu w rejonie Rafah w Strefie Gazy wydobyto i zidentyfikowano ciała sześciorga zakładników, którzy zostali uprowadzeni przez Hamas 7 października 2023 roku – podała w niedzielę izraelska armia. Według wojska zostali oni zamordowani na krótko przed odnalezieniem. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie spocznie, dopóki nie złapie osób odpowiedzialnych za śmierć zakładników.

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Źródło:
PAP

Kilkanaście zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem bloku w Ostrowie Wielkopolskim. W mieszkaniu, w którym wybuchł pożar znaleziono zwłoki 73-latka. Wiadomo, że dziesięć osób jest poszkodowanych, w tym siedmioletnie dziecko. Prokuratura wskazała wstępne przyczyny pożaru. Miało dojść do zwarcia z powodu dwóch przedłużaczy.

73-latek zginął w płomieniach. Wśród rannych siedmioletnie dziecko. Są wstępne ustalenia

73-latek zginął w płomieniach. Wśród rannych siedmioletnie dziecko. Są wstępne ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inspektor nadzoru budowlanego zadecyduje, czy domy, które uległy zniszczeniu w sobotnim pożarze na rzeszowskim osiedlu nadają się do dalszego zamieszkiwania. Prace rozpocznie w poniedziałek. Na razie mieszkańcy przebywają u rodzin.

Mieszkańcy spalonych szeregówek jeszcze nie wiedzą czy będą mogli wrócić do swoich domów

Mieszkańcy spalonych szeregówek jeszcze nie wiedzą czy będą mogli wrócić do swoich domów

Źródło:
PAP

Na Lazurowej zderzyły się samochód osobowy i karetka pogotowia ratunkowego. Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne. Trafiły do szpitala. Policja ustala przyczyny wypadku.

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To, co PiS dostało za przekraczanie zasad, to był bardzo łagodny wymiar kary - oceniła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do odrzucenia przez PKW sprawozdania finansowego komitetu PiS. Zdaniem europosła tej partii Michała Dworczyka, ta decyzja jest "skrajnie niesprawiedliwa i polityczna".

"Bardzo łagodny wymiar kary" za taką "skalę i rozmiar bezczelności"

"Bardzo łagodny wymiar kary" za taką "skalę i rozmiar bezczelności"

Źródło:
TVN24

Prawo jazdy od 17. roku życia to dobry pomysł - stwierdził na antenie TVN24 Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że "jeżeli taki młody człowiek będzie szarżował po polskich drogach, będzie popełniał błędy, naruszenia, to będzie płacił bardzo wysokie mandaty, ale z portfela rodziców". 

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Źródło:
tvn24.pl

Burze z ulewami nawiedziły Tasmanię w niedzielę. Silny wiatr uszkodził linie energetyczne, odcinając dostawy prądu do ponad 30 tysięcy odbiorców. Zagrożenie nie mija, ponieważ nad wyspę zbliża się kolejna fala ulew i wichur.

Po nawałnicy bez prądu zostało 34 tysiące domów. Nadciąga kolejna

Po nawałnicy bez prądu zostało 34 tysiące domów. Nadciąga kolejna

Źródło:
PAP, ABC News, TasNetworks

Prezydent Argentyny Javier Milei toczy ostrą walkę z ponad 200-procentową inflacją. Zgodnie z zapowiedziami zawetował przyjętą przez obie izby Kongresu ustawę zwiększającą emerytury, by w większym stopniu dostosować je do szalejącej inflacji – podały w sobotę miejscowe media. Przeciętna emerytura w Argentynie wynosi obecnie około 385 tysięcy pesos, czyli około 250 euro po kursie czarnorynkowym.

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Źródło:
PAP

Liczba ofert najmu zmniejszyła się w lipcu o blisko 8 procent w porównaniu do czerwca i była najniższa w tym roku - wynika z raportu Otodom. Dodano, że podobnie było w lipcu 2023 roku. Z kolei średnie ceny wzrosły w lipcu o ponad 2 procent rok do roku.

Problemy na rynku najmu. "Lipcowy wynik jest najniższym w tym roku"

Problemy na rynku najmu. "Lipcowy wynik jest najniższym w tym roku"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

"Zginął dlatego, że był dziennikarzem" - taki napis znajduje się na kamienicy w Poznaniu, gdzie mieszkał Jarosław Ziętara. Dziennikarz zniknął dokładnie 32 lata temu. Według prokuratury został porwany i zamordowany, ciała do dziś nie odnaleziono. W niedzielę dziennikarze i mieszkańcy Poznania uczcili pamięć Ziętary przed domem, w którym mieszkał w 1992 r.

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Źródło:
PAP

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press