Dziennikarka TVN24 i autorka filmów dokumentalnych Ewa Ewart otrzymała nagrodę specjalną Amnesty International za całokształt pracy dziennikarskiej na rzecz praw człowieka.
Amnesty International Polska wręczyło w czwartek wieczorem w Warszawie dwie nagrody. Ewa Ewart została laureatką nagrody specjalnej z okazji 30-lecia działalności stowarzyszenia w Polsce.
Nagrodę Pióro Nadziei 2019 otrzymali Tomasz i Marek Sekielscy, twórcy filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu".
"To są dla mnie sygnały, jak ten film był ważny"
- Mam nadzieję, że daliśmy nadzieję ludziom, którzy zostali skrzywdzeni w dzieciństwie, nadzieję na to, że doczekają sprawiedliwości i prawdy - powiedział Tomasz Sekielski. Wyraził nadzieję, że ofiary będą mogły wreszcie "podzielić się tą ciężką prawdą ze swoimi bliskimi". - To nie są łatwe sprawy, ale mam sygnały od osób, że dzięki temu filmowi się przełamały i otworzyły – zwrócił uwagę. - To są dla mnie sygnały, jak ten film był ważny - dodał.
Marek Sekielski wyraził zaskoczenie przyznaniem nagrody Amnesty International. - To jest dziewiętnaste wyróżnienie, które dostaliśmy za film - dodał.
Amnesty International od 2015 roku wręcza nagrody Pióro Nadziei osobom, które swoją pracą w mediach działają na rzecz praw człowieka, zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej oraz przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. Laureatami nagrody mogą zostać dziennikarze i dziennikarki, ale także osoby pracujące z mediami, na przykład pisarze, blogerzy czy twórcy kampanii medialnych.
Kariera dziennikarska
Ewa Ewart urodziła się w Warszawie, jednak większość życia zawodowego spędziła poza granicami Polski. W latach 1985–1990 przebywała w Waszyngtonie, gdzie była korespondentką Sekcji Polskiej radia BBC i nadawała reportaże o procesie przemian w Europie Wschodniej z perspektywy amerykańskiej. W 1990 roku przeniosła się do Moskwy, gdzie pracowała jako producentka newsów dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS, a od 1993 współpracowała z telewizją BBC w Londynie.
Podróżując po całym świecie, Ewa Ewart zrealizowała wiele dokumentów śledczych o tematyce politycznej i społecznej, ukazujących przełomowe wydarzenia oraz drastyczne naruszenia praw człowieka. Jej filmy ujawniły nowe informacje m.in. o takich kwestiach, jak korupcja w Rosji w czasach Borysa Jelcyna, tajne więzienia w Korei Północnej, wojna domowa w Kolumbii i nielegalny program CIA związany z ekstradycją osób podejrzanych o terroryzm. W 2009 roku otrzymała nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za cykl Dokumenty Ewy Ewart emitowane w TVN24. Jest też wielokrotną laureatką nagród Grand Press i Mediatory. W styczniu tego roku została wyróżniona Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich za zasługi dla ochrony praw człowieka.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24