TVN24 | Kultura i styl

"Pogodna i pełna energii, piękna i elegancka kobieta z klasą". Nie żyje Eugenia Herman

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Leszek Szymański/PAPZmarła aktorka Eugenia Herman

Eugenia Herman, popularna aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa zmarła 9 lipca w wieku 92 lat. O śmierci artystki poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich.

Eugenia Herman była absolwentką akademii teatralnej w Łodzi. Była związana z łódzkim Teatrem Nowym, na deskach którego zadebiutowała w 1951 roku rolą Bregel w "Poemacie pedagogicznym" Antoniego Makarenki w reżyserii Kazimierza Dejmka - oraz Teatrem Polskim w Warszawie. Występowała gościnnie także w Teatrze Narodowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Z wielkim smutkiem żegnamy Eugenię Herman, aktorkę teatralną, telewizyjną, filmową i radiową" – napisał Związek Artystów Scen Polskich na Facebooku. Jak przypomniał, zagrała wiele ról w teatrze i filmie. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1956 roku w "Nikodemie Dyzmie" w reżyserii Jana Rybkowskiego.

Eugenia Herman była również zaangażowana w działalność pedagogiczną. Wykładała na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, pracowała także jako pedagog w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, a także w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

"Odeszła artystka, pedagog, piękna, elegancka kobieta z klasą"

Aktorka była laureatką nagrody za rolę drugoplanową Księżnej Yorku w "Ryszardzie III" Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Została także wyróżnione złotym Krzyżem Zasługi, a także odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

"Była pogodna i pełna energii. Odeszła artystka, pedagog, piękna, elegancka kobieta z klasą" – czytamy we wpisie ZASP.

Autor:ft

Źródło: PAP