Adele zwróciła się do Donalda Trumpa, twierdząc, że nie ma pozwolenia na używanie jej piosenek podczas swojej kampanii prezydenckiej. "Nie! Nie Adele! Czy Trump musi też to zrujnować?!" - napisał jeden z fanów Brytyjki.
- Adele nie wyraziła zgody, żeby jej muzyka była wykorzystywana w jakiejkolwiek kampanii politycznej – powiedział rzecznik piosenkarki brytyjskiemu "The Independent". Oświadczenie Adele pojawiło się po tym, jak jej fani wyrazili swój gniew na wykorzystanie muzyki wokalistki w kampanii Trumpa.
Chodzi o fakt wykorzystania refrenu wielkiego hitu Adele "Rolling In The Deep" tuż przed wystąpieniem Trumpa w trakcie imprez w ramach kampanii wyborczej. Republikański kandydat na prezydenta USA, który walczy właśnie o nominację ze strony własnej partii, niejednokrotnie manifestował swoją sympatię do brytyjskiej piosenkarki. Brał udział w jej zeszłorocznym koncercie w Nowym Jorku.
Wykorzystał również fragment piosenki "Skyfall" po tym, jak wygłosił słynną apokaliptyczną wizję o Ameryce.
Ostra reakcja fanów
Fani Adele na mediach społecznościowych dali wyraz swojej wściekłości. "Wątpię, że poprosił ją o zgodę. Mam nadzieję, że ona [Adele] się sprzeciwi" – brzmi jeden z tweetów.
"Nie!! Nie Adele!! Czy Trump musi zrujnować także to?!" – pyta jeden z fanów. Pojawiły się też podejrzenia, że Trump wykupił od Adele prawa do wykorzystania utworu.
Dzisiejszym oświadczeniem Adele przerwała milczenie w sprawie wykorzystywania jej muzyki na rzecz polityki. Artystka stara się trzymać z dala polityki po tym, jak w 2011 oświadczyła, że była "Labour girl" ("dziewczyna Partii Pracy").
Republikanie chętnie korzystają z Adele
Jednak Trump nie jest jedynym republikaninem, który próbuje zdobyć kapitał polityczny za pomocą piosenek Adele. Rywal Trumpa, Mike Huckabee, który ma niewielkie szanse na wyborczą nominację, opublikował na Twitterze i Youtubie cover hitu „Hello”, w którym zmienił tekst na słowa o swoich rywalach. Ze względu na wątpliwości związane z naruszeniem praw autorskich w postach polityka został wyciszony dźwięk.
Autor: tmw/kk / Źródło: The Independent, The Telegraph, NME
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Gage Skidmore / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)