Bob Dylan w bluzie z kapturem. Tak odebrał Nobla

[object Object]
Bob Dylan odebrał Nagrodę Nobla (mat. "Fakty" TVN z dn. 02.04.2017 r.)Fakty TVN
wideo 2/4

W sobotę 1 kwietnia Bob Dylan odebrał literacką Nagrodę Nobla. Jak podają szwedzkie media, amerykański pieśniarz i muzyk wyróżnienie przyjął - nie, jak to przyjęte, w stroju galowym - ale ubrany w ciemną bluzę z kapturem.

Skromna ceremonia z udziałem 75-letniego laureata, jego współpracowników oraz członków Akademii odbyła się w hotelu położonym w pobliżu centrum kongresowego, gdzie Bob Dylan daje dwa koncerty – powiedział agencji Associated Press Klas Ostergren członek Akademii.

Jak informują szwedzkie media, Dylan zamiast smokingu lub fraku - których wymaga etykieta - pojawił się w ciemnej bluzie z kapturem.

"Świetny nastrój. Wypiliśmy szampana. Potem było przyglądanie się z bliska złotemu medalowi, zwłaszcza jego rewersowi, gdzie przestawiony jest młodzieniec w otoczeniu muz" – napisała o ceremonii na swoim blogu sekretarz Akademii Sara Danius. Już wcześniej w informacjach, które potwierdzały odebranie nagrody przez Dylana, podkreślano, że legenda amerykańskiej piosenki życzy sobie, aby wydarzenie miało skromny charakter i było zamknięte dla mediów.

Pierwszy muzyk z literackim Noblem

Dylan jest pierwszym w historii nagród piosenkarzem i autorem tekstów piosenek, któremu przyznano najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie.

75-latek został nagrodzony literackim Noblem w październiku 2016 roku za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Najpierw przez długi czas, unikając kontaktu, zwlekał z decyzją o przyjęciu wyróżnienia, potem odmówił przyjazdu 10 grudnia 2016 roku na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla do Sztokholmu.

Na bankiecie noblowskim list od Boba Dylana odczytała ambasador USA w Sztokholmie Azita Raji.

Autor: tmw/sk/jb / Źródło: NME, Consequence of Sound, The Local Sweden

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ The Local Sweden

Pozostałe wiadomości