Nie żyje profesor Andrzej Walicki. Miał 90 lat

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP

Zmarł profesor Andrzej Walicki, autorytet w dziedzinie filozofii rosyjskiej, współtwórca tak zwanej warszawskiej szkoły historyków idei - poinformował jego uczeń i przyjaciel profesor Janusz Dobieszewski. Uczony miał 90 lat.

Andrzej Walicki urodził się 15 maja 1930 roku. Jego ojciec, historyk sztuki Michał Walicki, przyjaźnił się z pedagogiem i filozofem Sergiuszem Hessenem. Rozmowy z tym uczonym rozbudziły pasję filozoficzną u młodego Walickiego, a także wpłynęły na wybór miejsca studiów. Zdecydował się na filozofię na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie Hessen wykładał, obok między innymi Tadeusza Kotarbińskiego. Dyplom zdobył jednak na Uniwersytecie Warszawskim w 1953 roku, a doktoryzował się w roku 1957. Tytuł docenta otrzymał w 1964 roku w Instytucie Filozofii PAN, a profesora w 1972 roku, w wieku zaledwie 42 lat.

Był znawcą filozofii rosyjskiej, wykładał w Australii i USA

Obok Leszka Kołakowskiego, Bronisława Baczki i Jerzego Szackiego, Walicki jest uznawany za współtwórcę tak zwanej warszawskiej szkoły historii idei, której przedstawiciele działali na Uniwersytecie Warszawskim w latach 50. ubiegłego wieku. Nurt ten charakteryzowały nowatorskie metody zastosowane do badania dziejów idei.

Pasją Walickiego była filozofia rosyjska - studiował także rusycystykę. Stał się znany jako historyk myśli rosyjskiej, a także polskiego romantyzmu. Jego prace dotyczą takich zagadnień jak marksizm, myśl liberalna, totalitaryzm, komunizm, liberalizm, patriotyzm, nacjonalizm, mesjanizm czy historia inteligencji.

W latach 1981–1986 profesor Walicki był wykładowcą Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze. Od 1986 roku pracował przez kilka lat na katolickim Uniwersytecie Notre Dame w amerykańskim stanie Indiana. Wykładał też jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Stanforda.

Nominowany do Nagrody Literackiej Nike

Do najważniejszych publikacji Andrzeja Walickiego należą: "Osobowość a historia. Studia z dziejów literatury i myśli rosyjskiej" (1959), "Rosyjska filozofia i myśl społeczna. Od Oświecenia do marksizmu" (1973), "Między filozofią, religią i polityką. Studia o myśli polskiej epoki romantyzmu" (1983). Za publikację "Rosja, katolicyzm i sprawa Polska" został nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2003 - znalazł się w finale. Ostatnia książka prof. Walickiego - "O Rosji inaczej" - ukazała się w 2019 roku.

Kilka miesięcy temu, na swoje 90 urodziny, prof. Walicki wyraził zgodę na digitalizację swoich książek przez Bibliotekę Narodową. Publikacje są dostępne w ramach biblioteki cyfrowej POLONA.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości