- Nie na darmo żyję w jakimś pewnym oddaleniu od tego świata, bo tam się lepiej czuję. Pierwotność mnie zawsze interesowała - mówił w programie "Xięgarnia" Andrzej Stasiuk. Prozaik i dramaturg opowiadał o swojej nowej książce.
Najnowsza książka "Kucając" to zbiór fragmentów prozy Andrzeja Stasiuka, które były już publikowane w książkach lub prasie. Pokazują świat, w którym człowiek jest tylko jednym z wielu mieszkańców.
Stasiuk powiedział w programie, że kucając jest się bliżej ziemi. - Pierwotność mnie zawsze interesowała. Nie na darmo żyję w jakimś pewnym oddaleniu od tego świata, bo tam się lepiej czuję - mówi Stasiuk.
- Z tej perspektywy bydlęcia trochę inaczej widać - dodaje.
Pisarz zaznaczył, że to nawiązanie do eseju filozofa Emila Ciorana, w którym wspomina, że "powinniśmy kucać w zapachu stajni". - Jakaś mądrość w tym jest - zaznaczył.
Miasto oczami pisarza
Stasiuk opowiadał o swoich odczuciach przebywania w wielkim mieście. - Dla człowieka, który mieszka wśród zwierząt na co dzień ten świat jest pociągający, ale też męczący - ta zmienność krajobrazów, kształtów, twarzy. To jest pociągające jak na zasadzie narkotyku, który przy większej dawce może zrobić krzywdę - tłumaczył.
- Przyroda jest nieco bardziej przewidywalna dla tego być może jest lepszym domem dla natury takiej jak ja. Ja lubię kiedy pejzaż się nie zmienia albo kiedy mogę nad nim panować - wybierać sobie ten pejzaż, wybierać sobie towarzystwo. Być może jestem bydlęciem, być może w poprzednim wcieleniu byłem psem - powiedział Stasiuk.
Laureat nagród
Andrzej Stasiuk to prozaik, dramaturg i poeta. Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego "undergroundu" w Polsce. Karierę rozpoczął od krótkich utworów. Debiutancki zbiór opowiadań "Mury Hebronu" to zapis jego więziennych doświadczeń.
Stasiuk został uhonorowanym wieloma nagrodami. Jedną z najważniejszych była nagroda Fundacji im. Kościelskich, którą otrzymał w 1995 roku. Dziesięć lat później, za książkę "Jadąc do Babadag", odebrał Nagrodę Nike.
Literatura w TVN24
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ‚Promocja czytelnictwa’.
"Xięgarnia'- w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.
Autor: kło,js/rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24