50 lat od zdjęcia z okładki "Abbey Road"

Kultura i styl


Dziś mija 50 lat od powstania zdjęcia z okładki albumu The Beatles "Abbey Road". Fotografię zrobiono na londyńskiej ulicy, przy słynnym studiu nagraniowym, podczas przerwy w nagrywaniu. Zdjęcie to stało się jedną z najsłynniejszych okładek w historii rocka.

Zdjęcie na okładkę albumu "Abbey Road" The Beatles wykonał, stojąc na drabinie, szkocki fotograf Iain McMillan. Powstało sześć fotografii. Policja na czas zdjęć wstrzymała ruch na ulicy. Podobno miało to trwać zaledwie 10 minut.

Przejście dla pieszych atrakcją turystyczną

Fotografia, na której członkowie zespołu przechodzą przez ulicę, przyczyniła się do tego, że to konkretne przejście dla pieszych przez Abbey Road stało się popularną atrakcją turystyczną. Codziennie można zobaczyć turystów pozujących do zdjęcia w charakterystycznym ustawieniu, jak na okładce płyty i nie przejmujących się tym, że ulica nie jest wyłączona z ruchu.

W 50. rocznicę wykonania fotografii fani również pojawili się na miejscu - niektórzy przebrani za Beatlesów.

"Abbey Road" był 11. albumem studyjnym grupy The Beatles. Został wydany 26 września 1969 w Wielkiej Brytanii. W 2003 album sklasyfikowano na 14. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu "The Rolling Stone".

Autor: mart/adso / Źródło: tvn24.pl, Reuters