Kultura i styl

Kultura i styl

Jeremy Clarkson zawieszony za "burdę" z producentem

Prowadzący popularny program "Top Gear" Jeremy Clarkson został zawieszony po awanturze z producentem. Stacja BBC już wcześniej krytykowała znanego z niewyparzonego języka dziennikarza. W maju miał otrzymać "ostateczne ostrzeżenie" za użycie zabarwionego rasistowsko słowa w czasie pracy nad programem.

Drugie życie "Idy". "Obejrzało ją już 1,5 mln widzów"

Gdyby zsumować widzów, którzy poszli do kin na "Idę", z tymi którzy obejrzeli ją w kodowanej telewizji, dodać jeszcze tych, którzy wykupili dostęp w internetowym serwisie i wreszcie nabyli ją na DVD, okaże się, że film obejrzało ok. 1,5 mln Polaków - chwalą się producenci filmu. - To naprawdę zadowalający wynik – mówi tvn24.pl Piotr Dzięcioł z Opus Film.

Niebywale oryginalna i pompatycznie śmieszna. Björk powinna była powiedzieć "nie, dziękuję"?

Suknia wykonana z tysięcy dzwoneczków i ta udająca łabędzia, a do tego muzyka z siedmiu albumów, projekty dźwiękowe i nagrania wideo - w ten sposób nowojorskie muzeum sztuki współczesnej MoMA podsumowuje 20 lat kariery jednej z najbardziej oryginalnych artystek w historii. Ale media nie zostawiają na niej suchej nitki. "Instynkt powinien jej był podpowiedzieć, by na propozycję tej wystawy odpowiedzieć "nie, dziękuję" - piszą o retrospektywie Björk.

Artyści zwierają szyki w walce o uwolnienie Olega Sencowa

Europejscy, ukraińscy, a także rosyjscy filmowcy nie ustają w apelach o uwolnienie ukraińskiego reżysera Olega Sencowa. Artysta znajduje się w rosyjskim areszcie od ponad 10 miesięcy. Pod petycją o uwolnienie zatrzymanego w Moskwie artysty podpisało się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Obraz Philippa Sauerlanda wraca do Gdańska. Wylicytowany za 29,5 tys. euro

Muzeum Narodowe w Gdańsku kupiło na aukcji obraz artysty z gdańskiej rodziny malarzy, Philippa Sauerlanda "Martwa natura wanitatywna". Jest to najprawdopodobniej najwcześniejsze zachowane dzieło artysty, a także jedno z dwóch znanych, które powstały w Gdańsku. Dzieło wylicytowano za 29,5 tys. euro, jego cena wywoławcza wynosiła 6,6 tys. euro.

Jedwab z Chin, bambus, hafty, najdroższy lakier w historii. Pałac czy samochód?

Oto "najbardziej bogate" wnętrze samochodu jakie kiedykolwiek powstało: ścianki wyłożono jedwabiem z Chin, który w kwiaty ręcznie wyhaftowali artyści, deskę rozdzielczą wykonano z drzewa wiśniowego i bambusa, a dopieszczanie elementów zajęło kilka tysięcy godzin. Zaś karoseria została pomalowana najdroższym lakierem w historii. Oto Rolls-Royce Phantom Serenity, który zadebiutował na targach motoryzacyjnych w Genewie.

"Nie" dla "czuję się grubo". Kobiety chcą usunięcia statusu z Facebooka

- Otyłość to nie uczucie – stwierdziła mieszkanka Australii, gdy podczas ustawiania statusu na Facebooku zobaczyła, że do wyboru została jej udostępniona opcja "czuję się grubo". Tym samym zainicjowała wirtualną akcję, w której udział biorą kobiety z całego świata. Stworzono petycję, pod którą mogą podpisywać się wszystkie osoby domagające się usunięcia statusu z serwisu.

Pracowała z Julią Roberts, znała George'a Clooneya. Wpadła na Oscarach

Hiszpanka Anna Allen zdobyła 22 tys. fanów na Instagramie, udzielała wywiadów poważnym mediom, chwaliła się, że zna gwiazdy Hollywood i gra w popularnych serialach. Na dowód zamieszczała swe zdjęcia u boku sławnych aktorów. Okazało się, że kłamała na potęgę. Wpadła, bo udawała, że była na gali Oscarów.

Cień "afery rozporkowej". Ukryta wskazówka na portrecie Clintona

Portret Clintona wisi w Waszyngtonie już prawie dekadę, ale dopiero teraz autor ujawnił jego ukryty przekaz. A chodzi o niepozorne zaciemnienie, które widać na gzymsie kominka tuż obok prezydenta. Jak twierdzi autor obrazu, cień rzuca słynna niebieska sukienka, należąca do kochanki Clintona z czasów tzw. "afery rozporkowej", Moniki Lewinsky.

Mieszkańcy nie chcą rzeźby przypominającej waginę, urzędnicy będą ich edukować

Wciąż nie wiadomo, czy w Ustce stanie 3-metrowa rzeźba, która ma być nowym symbolem kurortu. Projekt Maurycego Gomulickiego od początku budzi wiele kontrowersji, bo mieszkańcom kojarzy się z waginą. Podczas konsultacji krytykowali rzeźbę, jednak burmistrz ciągle nie zdecydował, czy pojawi się ona w porcie. Do sztuki współczesnej mieszkańców kurortu zamierzają przekonywać inicjatorzy nowej wizji "ust".

Kot z Orłem, czyli "Bogowie" razy siedem. "Miasto 44" też docenione

Nie było dużych niespodzianek na gali Polskich Orłów. Wielkim zwycięzcą, podobnie jak na festiwalu w Gdyni, okazali się "Bogowie" Łukasza Palkowskiego. Obraz zdobył aż siedem statuetek, w tym dla najlepszego filmu, reżysera, scenarzysty i aktora – Tomasza Kota. Po raz kolejny okazało się też, że Polskie Orły, przyznawane przez ludzi z branży filmowej, korygują często niezrozumiałe wybory jurorów w Gdyni. Tym razem widać to było na przykładzie nagród dla "Miasta 44" Jana Komasy.

"One mają więcej pieniędzy od ciebie"

Latają prywatnymi samolotami i śpią na pieniądzach. "Bogate psy" z serwisu Instagram podbijają sieć. Konto @richdogsofig wzorowane jest na profilu "Rich Kids Of Instagram". Zdjęcia psów są parodią tego, co bogaci, młodzi ludzie udostępniają w serwisie społecznościowym.

"Bogowie" najlepszym filmem. Orły dla Kota i Ostaszewskiej

Tomasz Kot i Maja Ostaszewska za kreacje aktorskie; Łukasz Palkowski za reżyserię - to laureaci Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2015. Najlepszym polskim flmem został obraz "Bogowie" w reż. Palkowskiego. Gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.