Kultura i styl

Kultura i styl

- Jeżeli ja widzę, jak publiczne pieniądze idą na pseudoprzedstawienia, gdzie zabijane są, topione są chomiki, to nie jest to sztuka - mówił we "Wstajesz i weekend" poseł PiS Andrzej Jaworski. - To świat jest skandalem, a nie artyści - odpowiadał mu Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i jednocześnie poseł Nowoczesnej.

Kontrowersyjny komik Sacha Baron Cohen powraca z nowym filmem, w którym wciela się w "typowego brytyjskiego kibica piłki nożnej". Mieszkańcy tytułowego miasteczka Grimsby nie będą zadowoleni.

W czwartek w Warszawie wręczono tegoroczne nagrody Grand Press, przyznawane za najlepsze newsy, teksty publicystyczne, śledcze, reportaże i wywiady. Wyróżniono też najlepszego dziennikarza ekonomicznego, sportowego i najlepiej wykorzystującego nowoczesne technologie. W tym roku Dziennikarzem Roku został Konrad Piasecki.

W Los Angeles ogłoszono nominacje do dorocznych nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów. W czołówce znalazły się "Gra o tron", "Homeland" oraz "House of Cards". W kategoriach filmowych bez niespodzianek, jednak duże zaskoczenie pojawiło się w związku z listą telewizyjną.

- To jak porównywanie jabłka z pomarańczą. Są po prostu inni - podkreślił Harrison Ford, zapytany o różnice w pracy z Georgem Lucasem a J.J. Abramsem - dotychczasowymi reżyserami "Gwiezdnych wojen". W rozmowie zachwalał aktorów, którzy dołączyli do obsady sagi. – Są po prostu niesamowici – dodał.

Kończą się obchody 100. rocznicy urodzin twórcy i reformatora teatru Tadeusza Kantora. Rok 2015 decyzją UNESCO został Rokiem Kantora. W ramach obchodów tego roku zorganizowano wydarzenia dotyczące twórczości Kantora na całym świecie.