Kultura i styl

Kultura i styl

Książka Magdaleny Ogórek z dotacją ministerstwa. Największa kwota

Ministerstwo kultury ogłosiło listę projektów, którym przyznano dotację w programie "Literatura". Spośród 112 wniosków, którym się powiodło, aż 20 otrzyma najwyższe dofinansowanie w tej edycji - 40 tys. zł. Wśród docenionych przez resort kultury książek jest pierwsza publikacja popularnonaukowa doktor Magdaleny Ogórek, byłej celebrytki i kandydatki SLD na prezydenta.

Daniel Brühl dla tvn24.pl: umacniający się faszyzm budzi we mnie strach

Sytuacja na świecie nie jest teraz najlepsza. Bardzo mocno się zmienia i widać falę ekstremistów prawicowych. Obserwujemy też, co szczególnie we mnie jako Niemcu budzi strach, umacniający się faszyzm. Ważne jest, żeby przypominać ludziom co się stało - powiedział w rozmowie z tvn24.pl niemiecki aktor Daniel Brühl. Gwiazda takich filmów jak "Good bye Lenin!", "Wyścig" czy "Bękarty wojny" powraca w roli zaślepionego nazizmem zoologa w filmie "Azyl" w reżyserii Niki Caro.

Córka rzecznika Kremla do Rosji wracać nie chce

Córka rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa udzieliła wywiadu rosyjskiej prasie. Mieszkająca w Paryżu 19-letnia Jelizawieta wyznała, że jest francuską stolicą już dość zmęczona, ale do Rosji nie chciałaby wracać.

Praca Polaka nagrodzona Oscarem. Chodzi o "zacieranie granic" w kinie

Jacek Pilarski to Polak mieszkający na co dzień w Londynie. Jest jednym z 15 naszych rodaków, którzy mają swój wkład w stworzenie efektów specjalnych do filmu Disney'a "Księga dżungli". Ich praca nagrodzona została w tym roku Oscarem. W programie "Wstajesz i weekend" opowiedział, jak wyglądało przygotowywanie oscarowej produkcji.

Po Oscara nie pojechał, w domu owacje

W Teheranie odbył się specjalny pokaz "Klienta" irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, który otrzymał Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Farhadi został nagrodzony owacjami na stojąco i otrzymał od Irańczyków oficjalne gratulacje. Reżyser zbojkotował ceremonię w Los Angeles w związku z zakazem wjazdu do USA dla obywateli siedmiu państw muzułmańskich, w tym Iranu, ogłoszonym dekretem prezydenta Donalda Trumpa.

Są takie miejsca, gdzie Iranki mogą poczuć "wiatr we włosach"

Kobiet z odsłonięta głową i ramionami, z gołymi nogami nie spotyka się na irańskich ulicach. Są jednak w przestrzeni publicznej miejsca, w których nie obowiązują sztywne reguły ubioru podyktowane przez ortodoksyjny islam - to miejskie parki dla kobiet.

Natalie Portman urodziła córkę

Aktorka Natalie Portman urodziła w zeszłym tygodniu córkę. Wiadomość była trzymana w tajemnicy, a gwiazda nie pojawiła się w tym roku na oscarowej gali.

Banksy w Betlejem. Jedyny taki hotel na świecie

W Palestynie powstał niezwykły hotel. Jest pełen dzieł Banksy'ego - jednego z najsławniejszych i najbardziej tajemniczych twórców świata. Hotel znajduje się w Betlejem, a jego wystrój ma prowadzić do popularyzowania przekazu twórczości artysty. Materiał magazynu "24 godziny" TVN24 BiS.

Jane Fonda wyznaje: byłam ofiarą gwałtu. "Myślałam, że to moja wina"

W swoim najnowszym wywiadzie Jane Fonda wyznała, że w przeszłości padała ofiarą przemocy seksualnej ze strony mężczyzn. - Byłam ofiarą gwałtu, molestowania seksualnego jako dziecko. Zostałam zwolniona z pracy, bo nie przespałam się z moim szefem - wymieniła dwukrotna laureatka Oscara w rozmowie z aktorką Brie Larson dla magazynu "The Edit".

"Architektoniczny Nobel" dla małej pracowni spod Pirenejów

Troje katalońskich architektów - Carme Pigem, Rafael Aranda i Ramon Vilalta, czyli RCR Arquitectes - zostało tegorocznymi laureatami prestiżowej nagrody Pritzkera. Przyznano ją za harmonijne włączanie budowli w pejzaż i więź z lokalną historią.

Najsłynniejsi szkoccy ćpuni wracają. W wielkim stylu

Po 21 latach do kin wchodzi druga część jednego z najlepszych filmów w historii brytyjskiej kinematografii. "T2 Trainspotting" jest świetnie zrobionym sequelem. Zachwyca świeżością, mądrością i nostalgią. Choć wielu w to wątpiło, powstała historia przejmująca i gorzka.

Oscar, którego mogliście nie zauważyć. A warto

Oscar za pokazanie Syryjskiej Obrony Cywilnej. Nagroda za ten dokument trochę przyćmiona przez zaskakujący przebieg oscarowej gali, więc tym bardziej warto przypomnieć o filmie i o tym, co pokazuje. Jest to bowiem kolejna dramatyczna ilustracja wojennej codzienności w Syrii. Z akcentem jednak na ludzi, którzy się nie poddają. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Widownia Oscarów najmniejsza od dekady

Tegoroczną galę rozdania Oscarów śledziło przed telewizorami zaledwie 32,9 mln Amerykanów, czyli najmniej od 2008 roku - poinformowały w poniedziałek (czasu miejscowego) media w USA, powołując się na dane telemetryczne firmy Nielsen.

"Mamo, dostałem Oskara!". 15 Polaków ma się z czego cieszyć

"Właśnie dostaliśmy Oskara za efekty w Jungle Book!!!!! Mamo dostałem Oskara jako matte painter!" – napisał w poniedziałek Jacek Pilarski. To Polak mieszkający na co dzień w Londynie. Jest jednym z 15 naszych rodaków, którzy mają swój wkład w stworzenie efektów specjalnych do produkcji Disney'a.

Zanim wręczył złą kopertę, miał bawić się telefonem

Część amerykańskich mediów wskazała - ich zdaniem - winnego największej od lat wpadki podczas gali wręczenia Oscarów. Według między innymi magazynu "Variety" to Brian Cullinan wręczył niewłaściwą kopertę aktorom, którzy w kulminacyjnym momencie ceremonii mieli ogłosić zwycięzcę w kategorii "Najlepszy film".

Komedia omyłek na gali. Koniec z grzecznymi Oscarami?

To najbardziej zaskakująca gala w całej historii Oscarów. Nie dość, że stuprocentowy faworyt musical "La La Land" przegrał główną statuetkę ze skromnym, choć wybitnym obrazem "Moonlight", to początkowo ogłoszono zwycięstwo tego pierwszego! Dopiero po chwili okazało się, że najlepszym filmem został obraz Barry'ego Jenkinsa. Ale wydarzyło się też coś ważnego, co pozwala zaryzykować tezę: Hollywood zmienia front. Jeszcze przed rokiem "Monlight" na wygraną w głównej kategorii nie miałby szans.

"Moonlight". Smutna symfonia o miłości

Oscar dla najlepszego filmu trafił do "Moonlight" w reżyserii Barry'ego Jenkinsa. To bardzo kameralna opowieść o chłopcu, który musi mierzyć się z samym sobą i niezbyt przyjaznym otoczeniem afroamerykańskiego getta w Miami.