Kultura i styl

Kultura i styl

Słynny obraz Rembrandta "Straż nocna" przejdzie konserwację na oczach widzów w galerii muzealnej. Będzie ona również transmitowana przez internet - poinformowało we środę Rijksmuseum w Amsterdamie. Prace rozpoczną się w lipcu przyszłego roku.

"Kler" po rekordach zaliczanych w polskich kinach osiągnął kolejny sukces, tym razem na Wyspach Brytyjskich. Tylko przez pierwsze trzy dni wyświetlania zarobił tam ponad milion funtów - poinformował tvn24.pl dystrybutor filmu Wojciecha Smarzowskiego.

W niedzielę 14 października w wieku 39 lat zmarł Michał Gawlicz, wieloletni manager reggae'owych zespołów Habakuk i Makabunda, promotor muzyki i twórca wielu projektów artystycznych. "Był wulkanem energii, ostoją dobrego humoru i pogody ducha w ciężkich chwilach oraz niewyczerpanym źródłem pomysłów. Ciężko byłoby napisać, jak wiele mu zawdzięczamy" - pożegnali go członkowie Habakuka.

Polski pisarz Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzony został za powieść "Robinson w Bolechowie", która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

"Tramwaj w Jerozolimie" izraelskiego twórcy Amosa Gitaia rozpocznie w piątek wieczorem 34. Warszawski Festiwal Filmowy. Jego widzowie zobaczą aż 190 filmów w ciągu 10 dni. O nagrodę Grand Prix powalczy 15 tytułów Konkursu Międzynarodowego, w tym m. in. "Moon Hotel Kabul" Anki Damian czy "7 uczuć" Marka Koterskiego. Jak co roku, odbędą się ponadto pokazy specjalne oraz konkursy: 1-2, Wolny Duch, filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Festiwal potrwa do 21 października.

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Maciejem Stuhrem.