Kultura i styl

Kultura i styl

Jarosław Kaczyński najbardziej boi się utraty władzy - oceniła w "Drugim śniadaniu mistrzów" reżyserka Agnieszka Holland. Wraz z pozostałymi gośćmi programu komentowała list prezesa Prawa i Sprawiedliwości do członków swojego ugrupowania. W drugiej części programu pojawił się wątek trwającej kampanii wyborczej, sondaży i szans na zwycięstwo w walce o fotel prezydenta.

"Feluni" - dzieje rodziny Ewy Kuryluk i finał trylogii, po "Goldim", "Frascati" - podobnie jak poprzednie części sagi, doczekała się nominacji do Literackiej Nagrody Nike. Autorka w rozmowie z Agatą Passent w programie Xięgarnia zdradza, że historię napisała na podstawie tego, co udało się jej zapamiętać z czasów dzieciństwa. - Nie miałam żadnych nagrań ani żadnych notatek - zapewnia.

Odwołany festiwal w Cannes oraz przełożone kinowe premiery. W czasie epidemii COVID-19 przemysł filmowy przeżywa prawdziwą przemianę. O tym, jak bardzo koronawirus może wpłynąć na przyszłość kina, opowiedziała na antenie TVN24 Anna Wendzikowska.

Bez możliwości wychodzenia z domu, bez szansy na odwiedzenie bliskich w Polsce. "Dni są do siebie podobne" - mówią o swym życiu w czasie pandemii Polacy mieszkający w różnych zakątkach świata. Ich historie przedstawia w swoim reportażu "#zostańwdomu" dziennikarz TVN24 Jacek Tacik. Premiera w sobotę o godzinie 20 w TVN24, a także w TVN24 GO, gdzie będzie dostępny w całości.

W tej konkretnej sytuacji artyści nie powinni narzekać, tylko działać. Znam wielu, którzy teraz się zbierają, naciskają czy lobbują, żeby móc wrócić do gry, ale argument, że "bez koncertów nie mamy za co żyć", mnie nie przekonuje. Chociaż oczywiście byłoby lepiej, gdybyśmy mogli koncertować - tłumaczy Maciej Olbrych, wokalista zespołu Popkultura w rozmowie z tvn24.pl.

Mieliśmy poczucie, że musimy udowodnić, że uda się nam zrobić świetny film. A teraz nasze przekonanie zostało potwierdzone przez Cannes. I to jest świetne uczucie - ocenia w rozmowie z tvn24.pl reżyser i scenarzysta Magnus von Horn. Jego najnowszy film "Sweat" znalazł się w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes jako jedyna polska produkcja.

Chociaż Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes nie odbył się w tym roku w tradycyjnej formie, dyrektor artystyczny francuskiego święta kina ogłosił listę oficjalnej selekcji festiwalu. Wybrano 56 spośród rekordowej liczby 2067 zgłoszonych fabuł. Jedyną polską produkcją w tym gronie jest "Sweat" - drugi pełnometrażowy film szwedzkiego reżysera Magnusa von Horna, absolwenta i wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi.

Najpopularniejsi muzycy i wokaliści, największe wytwórnie płytowe oraz media, w tym 19 amerykańskich kanałów grupy Discovery, włączyły się w akcję #BlackoutTuesday, związaną ze śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda w wyniku interwencji policji. Według deklaracji uczestników, wtorkowy protest nie kończy działań branży muzycznej i medialnej przeciwko "dyskryminacji i niesprawiedliwości społecznej".

"Portret Profesora Karola Gilewskiego" pędzla Jana Matejki to jedno z 93 dzieł polskiej sztuki, które zostały zlicytowane podczas wtorkowej aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Polswiss Art. Dzieło krakowskiego artysty osiągnęło kwotę 5,9 mln złotych i trafi w ręce polskiego kolekcjonera, który do ceny musi doliczyć 18 procent opłaty aukcyjnej, co ostatecznie daje 6,96 mln zł.