Kiedyś nazywali je "pekinami" i "slumsami". Dziś potrafią zachwycić i mają swój festiwal

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Dwa otwockie świdermajery wpisane do rejestru zabytków

W piątek startuje dziesiąta edycja Festiwalu Świdermajer. Wydarzenie jest poświęcone tradycyjnej architekturze drewnianej linii otwockiej. Program jest różnorodny, obejmuje m.in. wizyty w zabytkowych domach, plener fotograficzny, spacery historyczne i przyrodnicze, a także koncerty zespołu Raz, Dwa, Trzy czy Natalii Kukulskiej z kwartetem smyczkowym.

Festiwal Świdemajer, poświęconym lokalnemu dziedzictwu kulturowemu i - przede wszystkim - tradycyjnej architekturze drewnianej, charakterystycznej dla linii otwockiej, potrwa w Wawrze, Józefowie i Otwocku od piątku do następnej niedzieli, 25 czerwca.

"Jest willowa miejscowość / Nazywa się groźnie Świder / Rzeczka tej samej nazwy / Lśni za willami w tyle/ Te wille, jak wójt podaje / Są w stylu świdermajer" - napisał przed wojną Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu "Wycieczka do Świdra", nie przeczuwając wcale, iż kilkadziesiąt lat później nazwa stylu stanie się hasłem poważnego festiwalu.

- W tym roku wydarzenie znów obejmie swoim zasięgiem miejscowości leżące wzdłuż dawnej Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, od Wawra do Otwocka, a być może i dalej i będzie trwało aż dziesięć dni - powiedział prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka Sebastian Rakowski. - Aby festiwalowe wydarzenia mogły zaistnieć na całej linii, do organizacji i realizacji projektu po raz drugi dołączyły Wawerskie Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie. Festiwal rozpocznie się 16 i zakończy 25 czerwca tradycyjnym plenerowym finałem – dodał.

Warsztaty, debaty, spotkania, koncerty, spacery i rajdy rowerowe

Program festiwalu jest bardzo zróżnicowany. Zaplanowano m.in.: wernisaże, wystawy, plener fotograficzny, pokazy filmów, warsztaty, prelekcje, debaty, spacery historyczne i przyrodnicze, rajd rowerowy, imprezę na orientację oraz koncerty.

Na początku festiwalu (16 czerwca) będzie można się wybrać na "Otwock po zachodzie słońca. Wieczorno-nocny FOTOspacer". Dzień później (17 czerwca) właściciele świdermajerów z Otwocka i Józefowa zapraszają na zwiedzanie swoich domów w ramach wydarzenia "Domy otwarte". Odbędzie się także spacer po Teklinie z twórcami profilu "Cegielnia Teklin", a po południu piknik rodzinny "Dzień na Letnisku" w Aninie.

W niedzielę (18 czerwca) miłośnicy dwóch kółek pojadą w rowerowym rajdzie po pomnikach przyrody i architektury na linii otwockiej (start przy PKP Wawer), a ci, którzy lubią rowery, ale... nie lubią pedałować, mogą przejechać się rikszą po Świdrze. W Międzylesiu dyskusję "Wokół świdermajera" poprowadzi Andrzej Rukowicz, a wieczorem w Falenicy zagra Raz, Dwa, Trzy.

W poniedziałek (19 czerwca) autorka książki "Świdermajerowie" Katarzyna Chudyńska-Szuchnik spotka się z czytelnikami w dawnym Gurewiczu. 20 czerwca kolejna wycieczka rowerowa szlakiem otwockich pomników przyrody, a 21 czerwca spacer przyrodniczy pod tytułem "Zioła i rośliny jadalne Świdra". Tego samego dnia prelekcję o znanych i mniej znanych mieszkańcach Świdra wygłosi w Falenicy Paweł Ajdacki. 22 czerwca w willi Frankówska w Józefowie o świdermajerach w XXI wieku rozmawiać będą architekci.

Kolejna sobota (24 czerwca) to "Święto ulicy Kościuszki" i vege piknik na plaży. 25 czerwca Lidia Głażewska-Dańko poprowadzi spacer "Zobacz, zanim zostaną rozebrane - ostatnie drewniane domy Letniska Michalin". A po południu w terenie wokół dawnego Gurewicza odbędzie się muzyczny finał festiwalu. Zagrają i zaśpiewają m.in. Świdermajer Orkiestra, Bogusz/Kolenda, Natalia Kukulska z Atom String Quartet i Michałem Dąbrówką. "Atomi" zaaranżowali utwory Kukulskiej, zastępując typowe dla elektroniki brzmienia grą na instrumentach smyczkowych, przy użyciu wielu technik.

To tylko część programu. Pełna lista atrakcji znajduje się na stronie festiwalu>>>.

Impreza pomaga ratować przedwojenną architekturę

W tym roku festiwal odbywa się po raz dziesiąty. Pomysłodawcami wydarzenia są Tomasz Brzostek, założyciel portalu Swidermajer.info oraz Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, będącego najstarszą organizacją społeczną w mieście, działającą od 1912 roku.

Festiwal Świdemajer jest organizowany przez pasjonatów, ludzi kultury i wielbicieli historii, integrujących wokół siebie społeczność miasta. Impreza ta nie służy tylko rozrywce, ale upowszechnia wiedzę o historii i całym dziedzictwie linii otwockiej - promuje i pomaga ratować przedwojenną architekturę tego terenu.

- Działania podejmowane w ramach kolejnych festiwali przyniosły zauważalne zmiany w podejściu do budynków w stylu świdermajer zarówno wśród mieszkańców, jak i znawców architektury. Jeszcze kilka lat temu takie domy pogardliwie nazywano "pekinami" lub "slumsami" - przypomniał Sebastian Rakowski. - Dziś powszechnie docenia się ich wartość i piękno. Drewniana architektura linii otwockiej coraz częściej staje się przedmiotem badań naukowych, celem wycieczek turystycznych czy też obiektem zainteresowania fotografów - dodał.

Świdermajer - drewniana architektura nadświdrzańska

Świdermajer lub inaczej styl nadświdrzański to nazwa drewnianej architektury letniskowej, która powstawała na przełomie XIX i XX wieku na tzw. linii otwockiej. Wzdłuż osi, która stanowiła dawna Kolej Nadwiślańska, powstawały wówczas popularne letniska: Anin, Kaczy dół (dzisiaj Międzylesie), Radość, Zbójna Góra, Miedzeszyn, Falenica, Emilianów, Michalin, Józefów, Świder i Otwock. Za twórcę tego stylu budownictwa uznaje się malarza Michała Elwiro Andriollego, który od lat 80. XIX wieku mieszkał w założonej przez siebie osadzie Brzegi, położonej po obu stronach rzeki Świder. 

Przeczytaj także: 1183 pomysły na wydanie 100 milionów złotych. Decyzja w rękach mieszkańców

Rafał Kowalczyk o projekcie "Zwróćmy fontannę muranowskim żabkom"
Rafał Kowalczyk o projekcie "Zwróćmy fontannę muranowskim żabkom"tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mg

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MWKZ

Pozostałe wiadomości

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia w  80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę.

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl