- Nikt w Polsce nie robi takich pisanek - chwali się Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które już kolejny raz zorganizowało konkurs dla dzieci na najładniejszą solną ozdobę.
- W koszyku wielkanocnym mamy i sól, i jajka. My połączyliśmy te dwa produkty w jeden - solne jajko – opowiada Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
- Przygotowaliśmy "solne jajka", bo jest to skomplikowane, a uczestnicy mieli za zadanie je przyozdobić - mówi Bogucka. - Mogli korzystać z dowolnie wybranych przez siebie materiałów i technik - dodaje.
Sprzed milionów lat
Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, sól, z której zrobiono pisanki, w zależności od rodzaju, ma 13 mln lat (szara), a nawet 230 mln lat (biała i pomarańczowa).
Wiosenne pomysły
- Materiały są zawsze bardzo różnorodne. W tym roku było dużo pomysłów wiosennych. Dzieci wykorzystywały pasmanterię: wstążki, koraliki itp. - mówi Bogucka.
Zdobiły też jajka elementami dekoracyjnymi z papieru kolorowego i bibuły (np. kwiatkami), ziarenkami, cekinami, plasteliną, wikliną, farbami, bukszpanem, siankiem czy też ptasimi piórkami.
Zrobienie takiej pisanki nie jest proste. - Sól jest "kapryśna" i dzieci muszą uporać się z przytwierdzeniem ozdób - zaznacza przedstawicielka muzeum.
Ponad 60 pisanek
Konkurs "Najpiękniejsza pisanka z soli" jest organizowany od 2000 roku. Tym razem zgłosiło się 65 osób. Rywalizowały ze sobą dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i domów kultury województwa Małopolskiego i Śląskiego.
Swoje pisanki nadesłało kilkoro dzieci z Domu Polsko-Słowackiego w Bardejowie, a także podopiecznych z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 i z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Najpiękniejsze trafią na wystawę
Najpiękniejsze pisanki będzie można zobaczyć na wystawie w Zamku Żupnym. Przygotowania do niej ruszyły po zakończeniu konkursu.
- Otworzymy ją 26 marca – mówi Bogucka.
Wystawa potrwa do 13 kwietnia.
Zwycięzcy
W kategorii "Szkoły Podstawowe kl. I-III" zwyciężyła Julia Gawłowska (dom kultury, Zabierzów Bocheński). Drugie miejsce zajęła Petra Golecowa (Dom Polsko-Słowacki, Bardejów), a trzecie Nikola Baranova (Bardejów).
Rywalizację wśród uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych wygrała Klaudia Słonina (SP 1, Bochnia). Drugą nagrodę zdobyła Zofia Śnieżko (Mietniów), a trzecią Natalia Urbańska (dom kultury, Zabierzów Bocheński).
W kategorii "Gimnazjum" najpiękniejszą pisankę z soli zrobiła Martina Semankova (Bardejów). Za nią miejsca zajęły kolejno Aleksandra Żurek (Dankowice) i Paulina Borkowska (Gimnazjum nr 2, Brzeszcze).
Autor: jś/mz / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka | Ludwik Kostuś