Dwóch naukowców z (krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i z Uniwersytetu Jagiellońskiego) opracowało mapę topograficzną Tatr sprzed 20 tys. lat. Teren pokryty był wtedy lodowcem. Ich praca została uznana za "najlepszą mapę opublikowaną w 2014 r.". Animacje przygotowane na podstawie mapy są zachwycające.
"Journal of Maps" to fachowe czasopismo, w którym publikowane są mapy prezentujące wyniki badań różnych naukowych dyscyplin. Mapa naukowców z AGH została opublikowana na początku minionego roku, a w ostatnim numerze, uznano ją za "najlepszą mapę opublikowaną w 2014 r."
Mapa Tatr sprzed 20 tys. lat
Autorami opracowania są dwaj młodzi naukowcy z Krakowa: dr. inż. Jerzy Zasadni z Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH oraz dr. Piotr Kłapyta z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ.
- Nad mapą zaczęliśmy pracować kilka lat temu - mówi Zasadni, geolog i kartograf. – Chcieliśmy zobaczyć jak wyglądały lodowce, a obecna technologia na to pozwala - dodaje.
Wyróżniona przez międzynarodowe czasopismo, mapa przedstawia topografię Tatr podczas ostatniego zlodowacenia. Miało ono miejsce ponad 20 tys. lat temu, a tatrzańskie lodowce osiągnęły wtedy maksymalny zasięg. Można ją zobaczyć na stronie AGH.
- Na model podłoża Tatr, opracowany przez Tatrzański Park Narodowy, nałożyliśmy model lodowca, który przygotowaliśmy na podstawie badań terenowych i obserwacji form terenu na danych przestrzennych, m.in. zdjęć lotniczych - opowiada autor mapy. - Następnie sporządziliśmy model lodowców w formacie trójwymiarowym - dodaje.
Zasięg i geometria lodowców przedstawiona na mapie odzwierciedla układ form rzeźby terenu. Na tym polega nowatorskość projektu: - Badania nad lodowcami w Tatrach sięgają 150 lat wstecz. Ale do tej pory wszystkie mapy opierały się na pokazywaniu zasięgu lodowca, a nie ich kształcie, wysokości itp. To pierwszy sporządzony przestrzenny obraz lodowców Tatr - podkreśla autor mapy.
Animacja, została sporządzona przede wszystkim dla popularyzacji mapy:
"Najlepsza mapa 2014 r."
Każdego roku jury „Journal of Maps” ocenia blisko 60-70 opracowań, z których wyodrębnia finałową jedenastkę. Najlepszą z nich została mapa Polaków.
- Mówi się, że okrzyknięto nasz projekt najlepszą opublikowaną mapą na świecie. Jest to tylko częściowa prawda, bo to najlepsza mapa opublikowana w tym roku przez czasopismo - mówi z uśmiechem Zasadni. – To jedyne tego typu pismo, umożliwiające publikację wyników badań w formie mapy – dodaje.
„W werdykcie podkreślono, że opracowanie to w doskonałej konwencji kartograficznej integruje wyniki badań terenowych i analiz teledetekcyjnych”, informuje strona uczelni.
Autor mapy nie ukrywa, że cieszy go popularność projektu: - Mam nadzieję, że przyczyni się to do popularyzacji wiedzy o przemianach środowiska naturalnego i niedalekiej przeszłości geologicznej - mówi rozmówca portalu tvn24.pl. – Chciałbym, żeby dzięki niej więcej osób na świecie doceniło piękno i specyfikę tatrzańskiej przyrody – dodaje.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / ontakt / Wiki