48 połączeń regularnych z 45 lotniskami znalazło się w zimowym rozkładzie lotów Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie, który zaczął obowiązywać od niedzieli. Na zimę przewoźnicy zawiesili wiele połączeń typowo wakacyjnych, przybyły loty do Bazylei.
- Zawieszone połączenia sezonowe to w większości kierunki typowo wakacyjne do Barcelony, Malagi, Dubrownika, Pizy oraz na wyspy: Sycylię, Kos, Cypr, Majorkę i Sardynię – informuje Urszula Podraza, rzecznik Kraków Airport.
Wśród zawieszonych połączeń są też loty do Goeteborga, Helsinek, Stuttgartu i duńskiego Billund, znanego z parku rozrywki Legoland. Z krakowskiego rozkładu lotów zniknęło również połączenie LOT-u do Frankfurtu.
Przewoźnicy wprowadzili zmiany
Po raz pierwszy sezonowe rejsy na Maltę utrzymał na zimę irlandzki przewoźnik Ryanair.
Nowością jest całoroczne połączenie easyJet do Bazylei. Pierwszy rejs jest zaplanowany na 29 października. Loty będą się odbywać trzy razy w tygodniu we wtorki, piątki oraz niedziele. Trasa będzie obsługiwana przez samoloty Airbus A319.
W sezonie zimowym włoski narodowy przewoźnik Alitalia uruchomi dodatkowy rejs do Rzymu (w sumie będą cztery tygodniowo), a rosyjski Aeroflot na stałe wprowadza do obsługi lotów do Moskwy większy samolot: Airbus A319 zamiast Suchoj Superjet 100.
Lufthansa utrzyma trzy rejsy dziennie do Frankfurtu, zamiast dwóch, które zwykle funkcjonowały w sezonie zimowym.
Liczba pasażerów wzrośnie?
- Zimowy rozkład lotów z krakowskiego lotniska z prawie pięćdziesięcioma regularnymi połączeniami daje nadzieję na utrzymanie tendencji wzrostowej lotniska. Liczymy, że podobnie jak w sezonie letnim, także w miesiącach zimowych będzie rosła liczba obsłużonych pasażerów - ocenia Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.
Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce; w zeszłym roku odprawił rekordową liczbę 3,44 mln pasażerów. W tym roku planowany jest wzrost do 3,66 mln osób.
Port Lotniczy mieści się przy ul. Medweckiego w Balicach:
Autor: ał//ec / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Jamal2