"W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi, tysiące z nich były dziećmi" – transparent z takim hasłem przygotowali na mecz kibice Legii Warszawa. Napis został zilustrowany obrazem dziecka (w czapce z biało-czerwoną flagą) z pistoletem przystawionym mu do głowy przez żołnierza w niemieckim mundurze. Małopolska kurator oświaty chce nagrodzić medalem pomysłodawców oprawy.
Napis na transparencie był w języku angielskim.
- Bardzo serdecznie dziękuję kibicom za zwrócenie uwagi świata, ale także wielu Polaków, w tym bardzo młodych, na bestialstwo niemieckich najeźdźców, morderców milionów Polaków - oświadczyła na łamach "Gazety Krakowskiej" Barbara Nowak. Kurator uznała transparent za "najbardziej skuteczny przekaz polskiej polityki historycznej i akcję edukacyjną ostatnich lat".
Na podziękowaniach się nie skończyło.
- W uznaniu zasług w kultywowaniu tradycji patriotycznych, naszej pamięci narodowej, zwrócę się do pani minister Anny Zalewskiej o uhonorowanie pomysłodawców medalem Komisji Edukacji Narodowej – cytuje Barbarę Nowak "Krakowska".
UEFA wszczyna postępowanie
Entuzjazmu kurator nie podziela UEFA. Poinformowała w piątek o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko Legii Warszawa. Decyzja ma zostać podjęta 17 sierpnia podczas posiedzenia Komisji Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA.
W przypadku Legii chodzi o dwa zarzuty - zablokowanie przejścia na schodach, co stanowi naruszenie art. 38 Regulaminu Bezpieczeństwa i Ochrony UEFA, a także wywieszenie nielegalnego banera, czyli art. 16 ust. 2 Regulaminu Dyscyplinarego UEFA.
Rzeczniczka prasowa Legii Izabela Kruk poinformowała, że stołeczny klub tego nie komentuje.
Zgodnie z przepisami UEFA na stadionie - w trakcie meczów pod egidą tej organizacji - nie mogą być prezentowane hasła, które nie mają związku z wydarzeniem sportowym.
Kartoniada, minuta ciszy i hymn
Mecz z klubem FK Astana, podczas którego zaprezentowana została oprawa odbył się drugiego sierpnia. Dzień wcześniej przypadała 73 rocznica Powstania Warszawskiego. Uczczono ją nie tylko oprawą, ale również kartoniadą w narodowych barwach i napisem "1944", minutą ciszy, krótkim wyciem syren i chóralnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.
Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków / PAP / Gazeta Krakowska