Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini. Rodziny zmarłych idą do sądu

Zapadlisko w Trzebini
Trzebinia. Zapadlisko na cmentarzu, rodziny zmarłych składają pozwy, chcą odszkodowań
Źródło: TVN24

Rodziny osób, których nagrobki pochłonęło zapadlisko na cmentarzu w Trzebini (woj. małopolskie), będą w sądzie walczyć o odszkodowania za utracone pomniki. Chcą też zadośćuczynienia za to, że nie mogą odwiedzać grobów bliskich. Zapadlisko na cmentarzu powstało we wrześniu ubiegłego roku.

Zapadlisko pochłonęło 40 nagrobków, w sumie 61 ciał. Rodziny zmarłych osób - w sumie 40 - podzielone są na kilka grup. Jedna z nich, która liczy 11 osób i ma wspólnego pełnomocnika, zdecydowała się wystąpić na drogę sądową. - Chcą odszkodowań za to, co wydarzyło się w ubiegłym roku na cmentarzu w Trzebini, za stracone pomniki oraz zadośćuczynienia za to, że nie mogą odwiedzać grobów swoich bliskich, bo ich po prostu nie ma - przekazał na antenie TVN24 reporter stacji, Jerzy Korczyński.

- Dla tych ludzi to są ogromne emocje i stres. Prawo przewiduje wystąpienie z takim roszczeniem - zaznaczył w rozmowie z reporterem TVN24 Maciej Czajkowski, radca prawny, który reprezentuje 11 poszkodowanych rodzin.

Dodał, że jego klienci nie zamierzają zrzekać się prawa do zadośćuczynienia.

trzebinia 1
Trzebinia. Zapadlisko na cmentarzu, rodziny zmarłych składają pozwy, chcą odszkodowań
Źródło: TVN24

Marek Wesoły, wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych, któremu podlega Spółka Restrukturyzacji Kopalń, pytany przez reportera TVN o samowolę budowlaną na cmentarzu, której miała dopuścić się kuria w miejscu, gdzie doszło do zapadliska i jej ewentualnej odpowiedzialności za to wydarzenie, odpowiedział, że "to nie pierwszy raz, kiedy ktoś przekroczył granice podczas budowy" i że "trzeba to uregulować".

trzebinia 2
Trzebinia. Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych o zapadlisku na cmentarzu i samowoli budowlanej
Źródło: TVN24

ZOBACZ W TVN24 GO: Trzebinia. Niebezpieczny grunt >>>

Zapadlisko w Trzebini
Zapadlisko w Trzebini
Źródło: TVN24

Przebadali teren georadarem

W czwartek (29 czerwca) na cmentarzu oraz w północnej części ogródków działkowych w Trzebini prowadzone były badania z georadarem. Sprzęt miał pomóc ustalić strukturę gruntów w związku z pojawiającymi się w tym mieście zapadliskami.

Jak poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, badania są prowadzone z wykorzystaniem jednego z trzech dostępnych w Polsce georadarów. Sprzęt ma sprawdzić strukturę gruntów na cmentarzu oraz w północnej części ogródków działkowych, pokonując około trzykilometrową trasę.

"Teren cmentarza był dotąd badany w rejonie dużego zapadliska i na dużych alejkach. Teraz zostanie przebadany w całości, także pomiędzy alejkami, tak aby wszystko było zweryfikowane, aby mieć obraz całości" - mówił Mariusz Tomalik, rzecznik SRK, zapowiadając badania.

Georadar pojawi się również na dostępnej dla mieszkańców i niebadanej wcześniej północnej części ogródków działkowych, gdzie, według ustaleń, nie prowadzono wydobycia. "Południowa część ogródków jest zamknięta, ale północna nie, więc chcemy szczegółowo zweryfikować, czy na pewno jest bezpieczna" - dodał Tomalik.

Czytaj też 38 miejsc "potencjalnie zagrożonych zapadliskami" w pobliżu dróg i budynków w Trzebini

trzebinia 3
Trzebinia. Na cmentarzu badali ziemię georadarem
Źródło: TVN24

20 czerwca SRK poinformowała, że bezpieczne są tereny m.in. Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jana III Sobieskiego i Prywatnej Szkoły Podstawowej EDISON przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie w kwietniu i maju prowadzono badania mikrograwimetryczne.

Czytaj też: Trzebinia. Z powodu zapadlisk chcą zamknąć szkołę. Reakcja Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Problem zapadlisk w Trzebini

Szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza", działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

Według danych przekazanych w kwietniu przez Głównego Geologa Kraju Piotra Dziadzię, na terenie Trzebini jest łącznie 481 miejsc zagrożonych wystąpieniem zapadlisk. 38 znajduje się w bliskim sąsiedztwie zabudowań - ta strefa buforowa ma granicę 20 metrów.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: